IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ai pleca din Romania? Unde ai emigra?, Tara mea de glorii , tara mea de dor?
Ati pleca din tara?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 30
Guests cannot vote 
Tsunami
post Dec 14 2005, 04:17 PM
Post #21





Musafir






QUOTE
tsunami: nu vreau sa merg ca sa imi continui studiile. de asta m-am si intors aici. si am si prieteni veniti de peste ocean pentru a studia aici (de ex. medicina).
ma refeream la conditiile de viata, la nivelul de civilizatie, la... multe.


pai de-asta-ti raspunsei si eu. nu statul iti creaza conditii, ci tu ti le creezi.
cunosc un doctor in mamifere marine cu 21 de ani de scoala si cateva lucrari scrise care castiga mai putin decat un sofer cu 10 clase.

"conditii de viata" e prea general spus. sunt oameni in state care sunt cu mult mai amarati decat se autoconsidera romanii. si in state se zice ca-s conditii de viata foarte bune, se zice ca nivelul de civilizatie ridicata. si totusi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Dec 15 2005, 01:14 PM
Post #22


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Am avut aceasta tentativa de doua ori. Prima oara n-am plecat pentru ca n-am avut destul curaj ( eram "proaspat" divortata, fata avea trei ani si era mamoasa tare, stiam ca nici sa-mi caut serviciu n-as fi putut cu ea dupa mine. Iar ca s-o las in tara si eu sa plec, nici nu se punea problema) si mi se parea atunci ca am destul timp si pentru asta, iar a doua oara n-a mai sosit al doilea rand de formulare, se "terminasera" vizele  (Loteria vizelor in state, un fel de "castigator fara loc").
Acum nu mai indraznesc nici sa ma gandesc la asta, in primul rand din cauza varstei, dar trebuie sa spun ca si de tarisoara asta a noastra m-am cam saturat. Si de fapt nu de ea, ci de locuitorii ei. In doua cuvinte, m-am saturat de marlanie si neam-prostie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Dec 17 2005, 04:40 AM
Post #23





Musafir






Capsunico, raspunsul cu ce sa faci numai tu poti sa ti-l dai. Tu te cunosti cel mai bine si tu stii ce are cea mai mare importanta pentru tine. Fiecare are propria definitie a fericirii...Ce ma face pe mine fericita poate sa nu aiba nici o legatura cu ceea ce iti doresti tu...
In mod cert emigrarea nu e pentru oricine. Exista romani fericiti peste meleaguri si exista cei carora totul le "pute"... desi personal cred ca cei din a doua categorie la fel de nefericiti ar fi oriunde in lume. E o problema de atitudine de fapt si de a fi "Gica contra" la orice e nou... Cum bine zice poverbul "Nu-i locu', e dobitocu'" :))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 25 2005, 12:44 AM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
Ok , problema asta chiar nu imi da pace si de aia nu pot sa dorm la ora asta :P
2 din 3 cunostinte ale mele vor sa plece din Romania pentru o perioada mai mult sau mai putin definita .
Vreau sa stiu cate dintre voi vreti out ,unde vreti sa plecati si bineinteles motivele. Pe de alta parte ,daca va place in tarisoara noastra ziceti de ce , poate incepe sa ne placa si noua.

mai angel, hai mama sa-ti satisfac curiozitatea:DA, AS PLECA MANCAND PAMANTU' IN AFARA, dar m-as intoarce peste vreo 10-15 ani k sa-mi indeplinesc visul : sa am o pensiune unde vrea kuruletzu' meu, un coltzisor de rai unde nu doar sa ma odihnesc ci sa aduc strainii, sa ma implic in ecologizare si alte si alte mii si mii de planuri pe care la am pe diverse agende...si la bun?cu banii pe care-i castig in ro n-as putea pleca nici pana'n sighetu' marmatiei, d'apoi sa mai si emigrez....

si mi-e asa ciuda...k limbi straine stiu, k tuta nu sunt, bai nene, ma mai si duce kpu'...si as mai avea cateva calitati, da' parca lauda de sine nu miroase a bine....si tot "cu lamaie" o iau in tzara me ade glorii tzara mea de dor...cred k ee destul de adevarat k ce ti-e scris aia se intampla...si k destinul numai in conditii exceptionale il poti influentza...iar aceste conditii exceptionale te' sa te aduca pe o Cale pe care putini merg cu capul sus ...

ce "tzara mea de glorii tara mea de dor"......bai frate, as numi-o "tazra mea de foame, tzara mea de cacao cu oameni de 2 bani"...si in aceeasi categorie mai sus amintita ma inlcud si eu, roman fiind....

bai, k tot vorbim de emigarare, care  banca-mi da mie la 13.000.000venit net unar/familie un imprumut de 5.000 de euro?k io nu am gasit-o...clatina vitele alea din cap, de parca le-as cere sa-l sarut pe Michael Jackson >:(...sarut picioarele celui care-mi vinde pontu' :pistolar:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Dec 28 2005, 08:56 PM
Post #25


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Uite un subiect pe gustul meu!
Cred ca sint ceea ce se cheama o persoana "patrioata" pentru ca imi iubesc foarte mult tara, mi se pare un loc facut cu mult drag si grija de miinile Domnului insa din pacate, nu pot sa spun acelasi lucru despre oamenii care traiesc aici. Ceea ce auzim de foarte mult timp si anume, ca romanul este un om harnic, primitor, etc, nu mai este valabil de foarte multa vreme.
Daca considerati ca m-am abatut de la subiect, nu este chiar asa. Pentru ca tara este reprezentata in principal de oamenii care traiesc in ea si abia dupa aceea de formele de relief, etc.
Fara sa generalizez-deci nu spun ca toti romanii sint la fel insa din pacate cei mai multi da, indiferent de virsta-, oamenii din tara noastra sint lenesi, lipsiti de educatie, nepasatori, egoisti, invidiosi si lista poate continua.
Ma uit pe strada si ma lovesc zilnic de oameni care trec parca prin tine, te vad dar nu se feresc sa te loveasca cu umarul fara sa zica pardon, vad oameni care maninca pt. ca mai apoi sa arunce hirtia pe jos desi cosul de gunoi este la 2 pasi in fata lor, pe sosele situatia este asemanatoare in sensul ca mai zboara din masini servetele sau hirtii cind ar putea foarte bine sa le puna deoparte si sa le arunce cind se dau jos la un cos de gunoi, cosurile de gunoaie sint distorsionate sau smulse cu totul, gardurile sint indoite de masinile parcate aiurea, copacii rupti sau crengile smulse, la mare sau la munte dupa un picnic in aer liber ramine o mizerie de nedescris, asa ca nu ar trebui sa ne mai mire, ca Europa ne intoarce spatele. Culmea este ca tot cei care fac mizerie pe strazi, tipa dupa aceea mai abitir ca avem o tara murdara, plina de gunoaie.
Ma suparam ori de cite ori auzeam ca straini nu mai contenesc in a ne face tigani, dupa care mi-am dat seama ca de fapt tigan nu inseamna a avea pielea tuciurie, ci felul in care te comporti te face tigan.
Sa nu va suparati pe mine insa acesta este tristul adevar, avem o tara frumoasa, asa cum vecinii nostri unguri nu au, insa populatia acestei tari din care si eu fac parte, ar trebui sa invete sa se schimbe in bine si nu in mai rau. Putina educatie, mai multa munca, mai putina rautate, ne-ar face sa aratam mai bine si in fata noastra si in fata celor din afara si poate ca in felul asta, s-ar diminua si numarul celor care vor sa plece din tara.
De felul in care n educam copiii si de felul in care ne comportam noi insine, depinde si imaginea tarii in care traim.
Sper ca nu am suparat pe nimeni, m-am referit doar la un segment al acestei populatii si pot spune ca din fericire, mai exista si romani de care merita sa fii mindru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 1 2006, 08:11 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Eu sunt plecata de 7 ani, nu stiu daca e mul sau putin. Dar am mai tot fost in tara, e adevarat, in ultimii 2 ani, doar o data. Nu pot spune ca imi este dor de tara in sine, de altfel, m-am adaptat repede aici. Nici de ai mei nu imi este foarte dor. Dar imi lipsesc anumiti prieteni, anumite locuri care imi erau dragi, cateodata ma gandesc la toate astea cu nostalgie, ma relaxeaza...desi poate in realitate lucrurile nu mai sunt asa cum le stiu eu.
si sa stiti ca n-as avea nici o problema sa plec si de aici, unde sunt, in alta tara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 1 2006, 08:21 PM
Post #27





Musafir






diotima, se pare ca suntem din acelasi aluat  :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 1 2006, 08:34 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



da, asa-i.
Off topic: cum ai petrecut  aseara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 1 2006, 10:14 PM
Post #29





Musafir






Numai noi 3, acasa, cu papica buna si o gramada de rachete, pocnitori si alte elemente pirotehnice. S-a lasat si cu dans  :D
A fost prima data cand am facut asta si chiar ne-a placut.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 1 2006, 10:55 PM
Post #30





Musafir






QUOTE
As pleca, din tara in tara as pleca :P
Mafia e mare, vorba lui H_2004, bani putini, munca multa  :D
Categoric vreau sa incerc altceva


Sper sa nu cauti bani multi, munca putina, ca n-ai sa vezi nicaieri! Iar de multa munca in RO' n-am prea auzit.....stii cum e faza: noi ne facem ca muncim si ei se fac ca ne platesc!

Odata doream sa moara capra vecinului, acum mai bine sa moara vecinu si sa ne lase capra noua...cand natia noastra o sa uite de capre si vecini, poate v-a rasarii soarele si pe plaiurile noastre Mioritice....

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 02:26 AM