IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mesoterapie (mezoterapie), buna.. la toate
17girl
post Aug 11 2007, 08:20 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



am cautat pe net mai multe informatii despre injectiile astea dar n-am prea gasit .. . a facut careva dintre voi? stiu ca e utila in f multe domenii, inclusiv acnee, celulita, cearcane, riduri... pt cearcane as fi interesata, pt ca in rest cremele si masajele nu m-au prea ajutat... dar nu stiu decat o clinica estetica unde se practica si e in bucuresti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 11 2007, 04:26 PM
Post #2





Musafir






Incearca sa dai google la mezoterapie, respectiv mesotherapy, o sa gasesti cu siguranta mai multe detalii (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Aug 12 2007, 09:50 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



pe google apare si mesoterapie (ca-i francez termenul parca (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ) si mezoterapie, si mesotherapy.. oricum, ce am gasit sunt informatii generale, dar nimeni care sa fi practicat (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
si se pare ca nici pe aici n-a incercat nimeni (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 24 2007, 04:06 PM
Post #4





Musafir






Mezoterapia reprezintă o metodă terapeutică ce constă în injectarea de minidoze de medicamente intradermic (superficial) la locul afecţiunii care urmează a fi tratată. Prin aceste minidoze injectate se obţine un efect mai mare al medicamentelor respective decât administrate pe cale orală sau intramusculară.

Prin mezoterapie se abordează atât patologia cutanată (celulita, pielea îmbătrânită, pielea deshidratată, vergeturile) dar şi alte patologii cum ar fi: patologia musculară (crampe musculare, întinderi musculare), patologie vasculară (tulburări de microcirculaţie) şi altele.

Din punct de vedere estetic, mezoterapia este utilizată pentru:

- revitalizarea, energizarea şi reîntinerirea tegumentelor

- terapia ridurilor

- mesolifting (efect de lifting facial)

- terapia lipodistrofiilor (celulita-unul dintre cele mai bune efecte, depozite adipoase aberante, lipoame, sechele dupa lipoabsorbţie).

Mezoterapia utilizează anumite amestecuri ("cocktail"-uri) de medicamente din clasa: anestezicelor locale, vasodilatatoare, analgezice, de natură enzimatică, vasculotrope, cicatrizante, vitaminelor, extracte din plante s.a.
Se poate utiliza tehnica manuală (cu ace speciale) sau instrumentală (cu pistol mecanic sau electronic).

Dintre efectele secundare ale mezoterapiei, dar care sunt de scurtă durată (de obicei de ordinul orelor), se enumeră: bufeuri de căldură, echimoze, hiperalgie reacţională, eritem la locul injectării şi mai rar reacţii alergice (trebuie menţionate medicului dumneavoastră orice reacţii alergice din trecut), microembolii superficiale, dureri locale şi edem, infecţii.

Un tratament de mezoterapie se desfăşoară pe parcursul mai multor şedinte (4-10) în funcţie de mărimea zonei de tratat, severitatea afecţiunii şi rezultatul dorit. O şedinţă durează, în medie, între 30-40 min iar frecvenţa şedinţelor este la 7-14 zile. Aceste tratamente de mezoterapie pot fi practicate doar de către medici.

Avantajul major al mezoterapiei este că reprezintă o metodă non-invazivă, pacientul fiind capabil să-şi reia activitatea imediat după şedinţa terapeutică


clinica art estet, Cluj
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria2010
post Aug 12 2010, 05:51 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 11-August 10
Member No.: 9,005



Buna fetelor, Ma bucur sa ma aflu aici pe forum printre atatea femei cu personalitate! (IMG:http://ladyclub.md/content/smiley/1.gif) Voi profita de aceasta ocazie pentru a va intreba daca stiti ceva despre Mezoterapie? Decurand o prietena mi-a spus ca acest serviciu va fi oferit de catre un salon de la noi din oras si ca ea imi recomanda Mezoterapia ca si o solutie excelenta antiaging. Voi ce ziceti, merita? Aveti vre-o experienta legata de aceasta terapie antiaging?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 13 2010, 11:39 AM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cu mezoterapia nu am experienta, insa cu cei care vin sa se promoveze, da, Ana. Te rog sa mai citesti o data regulamentul ca sa te asiguri ca nu se face reclama pe forum si ca racolarea de clienti este interzisa de asemenea. Multumim.
Mult succes cu salonul tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vedrana
post Oct 10 2010, 09:26 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 8-October 10
Member No.: 9,326



A incercat cineva mezoterapie pt. celulita? cum este doare, in cate sedinte se vede ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lenjerie Sexy
post Feb 27 2011, 05:51 PM
Post #8


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 75
Joined: 22-February 11
Member No.: 9,898



Niste informatii despre mezoterapie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora_elena
post Aug 9 2016, 04:42 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 8
Joined: 9-August 16
Member No.: 13,183



Buna!
As vrea sa va recomand cu cea mai mare caldura spam pentru a scapa de celulita si aspectul de coaja de portocala de la nivelul coapselor, bratelor si al abdomenului!
Eu toata adolescenta m-am confruntat cu probleme de greutate, si ulterior dupa ce am reusit sa slabesc considerabil printr-o dieta echilibrata si mult sport, aspectul de coaja de portocala s-a accentuat.
In ciuda eforturilor depuse, din pacate celulita nu poate fi eliminata prin dieta si sport. Astfel ca m-am decis sa apelez la o clinica de infrumusetare.
Am fost la spam am vorbit cu domnul doctor spam , si dansul mi-a recomadat MESOTERAPIA PENTRU CELULITA , iar rezultatele au fost uluitoare chiar dupa prima sedinta, reusind sa pierd 3 cm din circumferinta soldurilor.
Ce ma incantat cel mai mult este faptul ca aceasta procedura consta in injectarea uneri mixturi de substante homeopate, vitamine si aminoacizi care pur si simplu topesc celulita.
Este extrem de eficienta, incercati, eu sunt extrem de multumita de rezultate! spam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iustina M
post Aug 19 2016, 12:38 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 10
Joined: 19-August 16
Member No.: 13,189



Un medic estetician foarte bun este Silvia Stanculescu ! O recomand cu incredere, este medicul meu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:40 PM