IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tot felul de intrebari si probleme legate de bucataria montignaca, Numai probleme de gatit
kalua
post Oct 20 2007, 09:09 PM
Post #31





Musafir






Ma gandesc ca aia nu se potriveste, capsunile nu se dau la cuptor... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Poate un blat cu faina de soia, cand e racit uns cu putina dulceata conforma de capsuni incalzita, puse capsunile pe el si acoperite cu gelatina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dona_r
post Oct 21 2007, 07:51 PM
Post #32


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 135
Joined: 18-September 07
Member No.: 2,247



multumesc,kalua...am intrat prea tirziu sa vad ce ai scris.am pus capsunile la cuptor,nu a iesit prea rau,dar desigur s-au terciuit rau si toata zeama a intrat in blat.in mare nu e chiar rau,am lasat la racit si am pus frisca deasupra.cei ai casei au mincat cite o felie,insa pentru maine la servici cred ca va trebui sa cumpar o prajitura... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
in concluzie....nu incercati asta acasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dona_r
post Oct 24 2007, 05:44 PM
Post #33


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 135
Joined: 18-September 07
Member No.: 2,247



a facut cineva paine de soia?cum iese?grazie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 24 2007, 05:52 PM
Post #34





Musafir






ca un chec.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dona_r
post Oct 24 2007, 08:19 PM
Post #35


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 135
Joined: 18-September 07
Member No.: 2,247



multam` Kalua,cred ca e bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 11 2007, 03:30 PM
Post #36





Musafir






Daca faceti painitile destepte numai cu iaurt, puteti pune numai bicarbonat (fara praf de copt).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 14 2007, 04:14 PM
Post #37





Musafir






fleurdelis, cum faci salata de varza si morcovi? Iese ca in tara? Ca eu gasesc 90% numai varza de-aia tare si compacta, nu ca aia din tara si iese sarmoasa salata, bleah! Numai coleslaw-ul mai merge. Am vorbit cu bucatarul sef de la cantina, el taie varza si toarna peste ea supa clocotinda, apoi o scurge. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 14 2007, 06:07 PM
Post #38


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ah kalua! Mi-a mai venit inima la loc...ca ma simteam chiar ca la scoala cind eram chemata la tabla cu lectia neinvatata!!!
Uuuuf! Pai daca-i vorba numa de asta nu-i nici o problema...si eu tot varza de aia am avut azi dar o dau pe razatoarea mare si apoi o framint bine cu sare...oricum nu se compara cu varza romaneasca, de altfel cam toate legumele de aici nu prea au gustul din Ro. Morcovii nu au nici ei gust dar dati prin razatoare se poate baga si o bucatica de mar ras (eu n-am pus) ulei de masline si un strop de otet de mere si gata! E buna!
Saptamina trecuta am cumparat o varza de la ALDi care era mai mica si mai lunguiata decit cea obisnuita, am facut varza anatolica pe care am invatat-o de la voi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (Yammmi) si varza aia chiar era deosebita aproape ca cea din Ro...dar a fost o intimplare ca am nimerit-o!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 14 2007, 06:13 PM
Post #39





Musafir






Daaa, aia-i buna. Mai exista si una mai tesita, si aia-i mai afanata, dar rar tare se gasesc. La mine sarea n-a ajutat la nimic, l-am pus pe Mr. kalua sa o stoarca, dar 'nica, tot sarmoasa a ramas. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Eu mai am cativa morcovi gustosi din gradina de la ai mei si-ar merge tare bine la o salatica dintr-asta.

Hai mai, chiar asa-s de bau-bau? (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 14 2007, 06:52 PM
Post #40


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Nu kalua dimpotriva...poate e bine cind profesorul e un pic mai sever, mai ales ca eu sint o eleva cam lenesa! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) da-s cam prapastioasa mai ales cind sint prinsa cu lectia neinvatata! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) cel mai cu drag am invatat la profesorii care m-au luat cu duhu blindetii! Cit despre cei care m-au incurajat in ciuda faptului ca nu stiam nimic, am ajuns chiar sa-i uimesc! Asa ca pls lasa-ma incetisor, ca-nvat eu pin la urma...numa ca eu-s oleaca mai domoala de felu meu, prind greu si uit repede (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Acu hai sa pun si eu o intrebare ca ma framinta tare o chestiune!
O sa ma duc in RO si trebuie sa fac neaparat turte! Scutecele Domnului stiti voi de craciun...ca pt mine craciunu fara turte si fara brad in casa nu-i craciun! Si sigur n-o sa ma pot abtine si o sa tradez regimu MM.
Oare as putea sa le fac din faina de soia? Si in loc de zahar sa pun fructoza? Aveti ideie daca faina asta de soia se intinde in foi? Sau poate stiti voi o alta faina buna, conforma?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 12:44 AM