IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retin A sau Smooderm, Recomandari si patanii, sfaturi, experiente placute sau neplacute
Ariana
post Jan 3 2006, 05:10 PM
Post #11


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Fetele situatia e sub control nu mai arat de parca m-am pregatit sa concurez la un "miss broasca tzestoasa"...Ma enerveaza ca imi facusem planuri sa merg la peeling chimic azi dar m-am linistit total.
Arissuca am sa imi cumpar si eu fiolele...recunosc ca am emotii dar fie ce-o fi...si pt ridurile de expresie tu ce fel de creme folosesti?Tot Bloosum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jan 3 2006, 09:08 PM
Post #12


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Ariana, eu am riduri sub ochi si unul pe frunte. Atāt...DEOCAMDATA. Pe mine ma terorizau rau cele din zona ochilor. Bine ca le-am  atenuat cu serul 8) . Pt zona asta mai folosesc crema antirid Blossom (stiu ca au si o crema speciala pt ochi dar nu am gasit-o, mi-a fost lene sa mai caut si stiam ca e mai degraba anticearcane si impotriva pungilor si abia in al treilea rand antirid... si doar30ml!). Crema Blossom intra fff rapid in piele si iti da pt cateva momente senzatia ca pielea e usor intinsa, ceea ce e si normal avand in vedere ca aspectul asta e mentionat si in "indicatii").

In rest folosesc Smooderm si crema antiacneica de la Elmiplant/Eritroacneol pt hidratare. Mi-e teama sa folosesc pe toata fata crema Blossom pt ca in compozitie are ceva subst cu gr 3 si 4 de comedogenie, asa ca nu ma risc. Sper ca pana o sa-mi apara si alte riduri o sa scap definitiv de comedoane  :) ca sa pot folosi fara teama creme antirid. :hohote:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 4 2006, 03:38 PM
Post #13





Musafir






Oricat as face peeling de cu seara cand sa plec a doua zi in oras mi se cojeste fata de numa, de la dragul de smooderm. mai ales cand pun fornd de ten, ma si hidratez ca atare dar tot una. Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat.  :( astept incurajari. multzam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Jan 8 2006, 11:50 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



in cazul meu retin a a fost si este, de fapt, cam singurul care da rezultate bune, in sensul ca vindeca tot si scoate petele...din pacate usuca, dar i-am gasit nasul  ;)...se numeste hydrabis de la bioderma, este o crema pt ten uscat, foarte hidratanta si ma dau cu ea in fiecare dimineata si seara, dupa ce folosesc retin...evident, cu retin nu ma dau zilnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredana
post Feb 17 2006, 12:32 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 16-February 06
Member No.: 228



Buna. Urmaresc de ceva timp discutiile voastre despre retin-a si m-am hotarit sa incerc si eu.Il folosesc cam de o saptamina,cu pauzele de rigoare dar intrebarea mea este cam dupa cit timp se vad rezultatele si cind ar trebui sa ma opresc? Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 17 2006, 09:31 AM
Post #16





Musafir






QUOTE
Oricat as face peeling de cu seara cand sa plec a doua zi in oras mi se cojeste fata de numa, de la dragul de smooderm. mai ales cand pun fornd de ten, ma si hidratez ca atare dar tot una. Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat.  :( astept incurajari. multzam.



Te inteleg perfect walpu, si eu am patit, mai ales ca tot Dream matte mouse am si eu, si fondul asta de ten nu arata bine decat pe fatza super hidratata. Eu mai demult cand aveam fatza asa uscata si imi trebuia remediu de urgenta ma dadeam cu crema "Spirulin" de la Hofigal sau chiar cu unguent cu galbenele in caz ca altceva nu aveam prin casa. Partea proasta e ca de la spirulin imi lucea apoi fata toata ziua asa ca am incetat sa o mai folosesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Feb 17 2006, 01:53 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



        Am si yo cateva intrebari, ca nu am inteles: :-X
1. Alergiile/iritatiile/mizeria scoasa la suprafata de RETIN_A trece? daca da dupa cat timp?
2. Rezultatele au fost bune/f bune/ normale/ proaste?
3. E cel mai bun produs de cosuri incercat de voi?

        Eu mi-am luat de curand retin-a dar nu l-am incercat inca k sa nu-mi apara ceva mai nasol.... eu am o acnee usoara ,dak se poate spune asa, si am 17 ani... deci intr-un fel e normal sa am cosuri, cred  :'(!?

pup`s & hugs
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 17 2006, 02:25 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



eu fac in felul urmator si sunt destul de multumita de rezultate (practic nici nu mai sper sa am tenul impecabil ... doar acceptabil  :():
duminica seara imi fac masca cu aspirina dupa care folosesc ca masca Beauty Flash Balm/Clarins.
luni, marti, joi, vineri - seara, dupa demachiere cu Sensibio H20 ma dau cu retin A, in strat subtire, pe toata fata, mai putin zona ochilor
miercuri, sambata - seara, dupa demachiere ma dau cu Vaseline (am aflat ca exista si in Romania o varianta germana cu extract de galbenele - MELKFETT - cam 80'000 lei)
daca seara ma dau cu retin A dimineata folosesc Sebium creme sau Roc Calmance, daca ma dau seara cu Vaseline, dimineata folosesc DDMG/Clinique.
dupa schema asta am fata destul de hidratata pentru a folosi un fond de ten matfiant.

QUOTE
Intrebare: cum naiba ies acuma din casa ca dupa ce mi-am trantit un Dream mat mousse fata mea arata ca un deshert din ala arid cu crevase si crapaturi? I am desperate. Nici macar cashmereul nu ma ajuta. Partea nasoala e ca nu vad nici o imbunatatire in textura pielii ci numai e sensibila si cu pete in zona T si ceva cosuri pe care mi le-a scos patzania asta de subcutanat. :( astept incurajari. multzam.


dupa ce te dai cu fondul de ten pulverizeaza pe fata niste apa termala (Avene, Evian sau, varianta mai ieftina, apa minerala normala intr-un pulverizator), ajuta si la hidratare si fixeaza si machiajul.

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Feb 17 2006, 09:08 PM
Post #19





Musafir






multumesc pentru sugestii fetelor. Intre timp tratamentul cu smooderm a mai evoluat, post-ul ala era de la inceputuri. Dupa el ma dau seara cu un strat considerabil de ictyane si dimineata cu sebium reparatorie. Acum e mai bine, intr-adevar trebuie enorm de multa rabdare, pana se curata tot. Stiti cum, daca drumul spre iad e pavat cu intentii bune, aici e invers, drumul spre rai e pavat cu suferinte si muuuuuuuuuuuuuuulta jumuleala de piele. 
:-[
Cu fondurile de ten tot n-am scos-o la capat, toate pe care le-am probat usuca initial si daca nu ai facut peeling inainte se descuameaza suficient de mult ca sa-ti strice make up-ul. Mai nou, negasind Photakne, mi-am luat tot de la bioderma photoderm max 100, crema coloranta cu protectie solara. Nu e foarte lejera pana patrunde in piele, dar nici pielea tratata acneic nu e asa de hidratata asa ca e bun. Culoarea e superba, de nuanta bronzului, nu foarte puternica sau artificiala. Luceste un pic fata de la ea, dar in mod frumos, parca un luciu de bronz si nu imbacsita de sebum.
Problema mea acum e urmatoarea: eu folosesc smooderm pe frunte nas si barbie; mai nou mi s-au uscat pleoapele si poate un pic sub ochi si mi se duce pielea. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum, poate sa se intinda actiunea smoodermului pe alte zone ale fetei numai din circuitul lui prin tesuturi, caci nu ating acele zone deloc? Si pe obraji unde am pielea mai uscata erau ceva semne de decuamare pana am inceput sa folosesc ictyane.
pupici ploios fetelor!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 18 2006, 05:04 PM
Post #20


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Fetelor, Sebium Crema este intr-un ambalaj galben?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:23 PM