IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ma casatoresc! Sa renunt la ortodocsi pentru catolici?
capsunica23
post Dec 8 2005, 10:43 PM
Post #1





Musafir






sper la anul sa avem nunta...el catolic eu orthodoxa...

ne cununam in Biserica Catolica, eu imi pot pastra religia dar Biserica Catolica ma obliga sa imi botez toti copii acolo printr-un proces verbal , si asta doar ca sotul sa isi pastreze religia.
ce parere aveti? discutii intre noi au existat dar mi-e egal ca doar tot un Dzeu exista in opinia mea, totusi nu imi place ca ma obliga sa fac asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 8 2005, 11:02 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu consider ca nu ar exista nici un inconvenient,pt ca pana la urma urmei tot crestina ramai  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 8 2005, 11:09 PM
Post #3





Musafir






Si eu sunt catolica si n-am mai auzit pana acum de metode dintr-astea (cum ca copiii trebuie botezati catolici, ca de nu tatal nu-si poate pastra religia ). In locul tau l-as intreba pe preot daca i-ar pica mai bine daca viitorul tau sot ar trece la alta religie??!
Biserica catolica pierde in Europa multi oameni (din diverse motive) si se pare ca incet-incet inteleg si ei asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 9 2005, 03:33 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Nu-ti face probleme. oamenii isi schimba religia cand ajung la concluzia ca trebuie, sa s-ar simti mai bine in alta. Copiii tai vor creste, si nici un proces verbal din lume nu ii va face sa ramana catolici daca ei vor dori sa isi schimbe religia. in fond nu treci la iudaism sau mahomedanism
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 9 2005, 04:14 PM
Post #5





Musafir






nu imi fac probleme dar nu e corect ca inainte de a avea copii e ma pun sa semnez niste acte..
Eu sunt din Brasov nu stiu dc in alta parte mai e asa ceva...! dar chiar am fost si am vb la Paroh si asa e aici..
Nu ne impiedica sa avem copii , vb ta, poate nu vor crede sau vor alege altceva..
dar ma sperie putin ritualurile lor ( a catolicilor) noi neavand asa ceva..miruire botez la 18 ani sau nu mai stiu eu ce..ma cam ingrijoreaza..

multam  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigelchiazna
post Dec 9 2005, 04:51 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 7
Joined: 7-December 05
Member No.: 10



primul lucru ar fi sa te intrebi daca tu esti ortodoxa si ce inseamna pentru tine asta,
anume ce vor fi copii tai. asta pentru ca daca esti ortodoxa, trebuie sa stii ca si Biserica
Ortodoxa nu aproba casatoriile cu catolicii decat daca copii sunt botezati ortodocsi.

vad ca esti de parere ca exista acelasi "Dzeu" ... nu prea mai conteaza insa ce iese
cat timp e frumos, orga, flori, poze etc ... plus ca la catolici e liniste, oamenii sunt
cuminti, ce mai conteaza ca noi avem sfinti in calendar care ii numeau eretici pe
catolici si ce mai conteaza ca multi si-au dat chiar viata pentru credinta adevarata
care o marturisim, omorati fiind de catolicii care vroiau sa ne lumineze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdc2212
post Dec 10 2005, 04:36 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 25
Joined: 8-December 05
Member No.: 46



Pt mine ortodoxismul e ff important si nu as renunta la propria credinta, mai ales ca mi se pare o fortare de mana sa te puna sa semnezi acea hartie; prietena mea e casatorita cu catolic, la catedrala catolica, dar nu a trebuit sa semneze asa ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 10 2005, 06:08 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Si frate-miu care-i ortodox e insurat cu o catolica, au fost cununati in biserica catolica iar fetita lor au botezat-o tot acolo ... pt ca asa au vrut ei nu pt ca le-a impus cineva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 12 2005, 12:16 AM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



suuuper.. casa de piatra de pe acu :)
pe mine ma incanta biserica lor.. cu banci.. ca-n filme :)  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Flory24
post Jan 23 2006, 03:07 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 96
Joined: 19-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 156



Sincer nu as vrea sa fiu in situatia ta. de ce? pt nu stiu ce as face...nu cred ca as renunta la ortodoxism pt nimic,nici macar pt un barbat .In aceasta religie m-am nascut,in ea mor,ASTA E CLAR. :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 10:39 AM