IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 7 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari despre diverse lucrari dentare, Plombe, obturatii, etc
amailhik
post Mar 24 2009, 01:46 PM
Post #81





Musafir






Fetelor, azi mi-am pus o plomba. Pana acum cand am mai avut treaba pe la dentisti, stiu ca se punea una provizorie si abia dupa cateva zile aia definitiva. Acum nu se mai "poarta" plombele provizorii? E in functie de marimea cariei sau? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 24 2009, 02:43 PM
Post #82


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Cred ca plomba provizorie se pune daca mai trateaza dintele. Daca e sanatos nu are de ce sa puna plomba provizorie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 03:00 PM
Post #83


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ama, daca caria e micuta- sau chiar mare dar nu e afectata pupla dintelui nu e nevoie de provizorie. Tehnologia a evoluat mult si poti chiar minca imediat dupa ce ti-a pus plomba. E plomba foto?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amailhik
post Mar 24 2009, 09:23 PM
Post #84





Musafir






Da, mi-a zis ca pot sa mananc dar sa nu beau Cola sau cafea. Ce e aia plomba foto?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 09:26 PM
Post #85


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dupa ce ti-o pune iti trage cu lampa aia. Tie cum ti-a facut-o?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amailhik
post Mar 24 2009, 09:38 PM
Post #86





Musafir






Da, a folosit si o lampa care semana a pistol de lipit. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Acum a inceput sa ma doara...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 24 2009, 09:41 PM
Post #87


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Pentru "plomba foto" materialul se intareste numai prin fotopolimerizare (cu lampa de fotopolimerizare) ... unele materiale sunt fotopolimerizabile, altele sunt autopolimerizabile...altele termopolimerizabile...
Obturatia provizorie se foloseste doar in cazul in care vrei sa tratezi "plaga" dentinara/pulpara medicamentos (coafaj se numeste), depinzand de profunzimea cavitatii...il lasi sa actioneze ceva timp si apoi treci la obturatia de durata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amailhik
post Mar 24 2009, 10:04 PM
Post #88





Musafir






Aha, multumesc! A evoluat tehnologia in 10 ani. La ultimele plombe am avut si provizorii dar parca nu mi-a dat cu atatea dracii ca acum. De pistolul ala nici vorba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amailhik
post Apr 1 2009, 09:20 AM
Post #89





Musafir






Inca o intrebare: e normal ca dupa 10 zile dintii plombati sa fie sensibili inca la rece? Si acum ma deranjeaza cand beau ceva. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Apr 1 2009, 09:44 AM
Post #90





Musafir






Eu zic ca e normal. Mie dupa ce mi-au pus o plomba mai mare mi-au zis ca dintele va fi sensibil cateva luni. Si asa a fost, dupa cateva luni n-am mai avut probloeme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:31 PM