IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari despre diverse lucrari dentare, Plombe, obturatii, etc
LostWhispers
post Apr 1 2009, 10:17 AM
Post #91





Musafir






Si la mine au fost sensibili cateva luni, urata senzatie dar n ai ce face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 1 2009, 12:46 PM
Post #92


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Sensibilitatea dureroasa postoperatorie are mai multe baiuri : daca te doare la rece inchiderea marginala a obturatiei este precara, adica au ramas lipsuri sau portiuni neacoperite cu material...daca te doare la masticatie nu ti-a realizat bine legatura intre obturatie si dinte ( adeziunea precara)... deobicei exista intr-adevar o usoara jena dupa ce ti s-a lucrat...ti-a deranjat niste mici terminatii nervoase...care in timp se "cicatrizeaza" si astfel dispare durerea post-operatorie...formandu-se si un nou strat dur dentar acoperitor...
Durerea ar trebui sa dispara cat mai repede. Cu cat persista mai mult, cu atat exista semne de intrebare asupra calitatii obturatiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amailhik
post Apr 1 2009, 02:18 PM
Post #93





Musafir






Pai, as mai avea niste probleme de rezolvat.. In concluzie, ma mai duc la tanti asta? Pe topicul cu recomandari de medici stomatologi vad ca nu se prea inghesuie lumea si altul nu stiu de unde sa iau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Apr 1 2009, 02:31 PM
Post #94


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



In Bucuresti ai de unde alege. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu nu te indemn sa renunti la a mai merge la ea, ca nu stiu ce a lucrat acolo, cum a lucrat...alegerea e a ta..
Eu doar ti-am spus situatiile in care apare sensibilitatea asta, care oarecum este normala, dar depinde de perioada pe care se intinde ea. Daca persista, trage-o de manecuta pe dna doctor si spune-i ca ai sensibilitate acolo unde ti-a lucrat...
Eu zic totusi sa stai in expectativa, sunt sigura ca a verificat inchiderea marginala si si-a dat silinta sa fie ok.
Te pup.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 21 2010, 10:15 PM
Post #95


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Atentie maxima la dusmanii ascunsi ai danturii
Pilulele de slabit, anticonceptionalele, sindromul gurii uscate sau dietele severe pot imbolnavi dintii. In plus, rugati partenerul de viata sa va monitorizeze somnul! Aceasta pentru ca si scrasnetul dintilor duce in timp la afectarea smaltului.
Exista multi dusmani redutabili ai dintilor. In topul agresorilor se numara alimente precum cafeaua, ceaiul negru, bomboanele ori acadelele, vinul rosu ori bauturile acidulate dulci. Consumate in mod regulat, pot afecta smaltul dentar. La fel periculos este si obiceiul de a consuma alimente fierbinti, urmate imediat de unele foarte reci.
Pentru scrasnetul involuntar al dintilor, mai ales in timpul noptii, (asa-numitul bruxism) medicii recomanda purtarea unor gutiere speciale in timpul noptii care sa impiedice aceste probleme. De asemenea, pentru o dantura frumoasa si sanatoasa, tratamentele de albire trebuie facute cu masura!
In functie de particularitatile smaltului, medicii recomanda un interval de un an intre doua albiri. Iar ca reguli absolute nu uitati ca igiena trebuie sa fie impecabila. Ata dentara trebuie sa completeze curatarea dintilor cu periuta, iar vizita la dentist trebuie facuta la minimum sase luni!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dalexandra
post Mar 22 2012, 01:02 PM
Post #96


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 18-March 12
Member No.: 11,082



Scrasnitul din dinti e intr-adevar un mare dusman al danturii.

Cat despre gutierele pentru bruxism.... sunt ineficiente si incomode. Eu am inteles ca cea mai noua metoda de vindecare a acestui reflex daunator este reglarea ocluziei dentare. Daca muschii masticatori se relaxeaza cum trebuie in urma muscaturii acest reflex dispare. Cumnatul meu a fost la stomatolog, l-a pus la un aparat de reglat ocluzia si la un altul care-i masura timpul de relaxare al muschilor, i-au fost slefuiti unii dinti si a scapat de problema asta imediat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadalinaAna
post Mar 23 2012, 07:31 PM
Post #97


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 9
Joined: 23-March 12
Member No.: 11,099



foarte misto...credeam ca e doar un tic si nu scapi de el decat daca-ti impui sa il tii sub control:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adamartenie
post Oct 1 2013, 09:36 AM
Post #98


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 1-October 13
Member No.: 12,145



Acolo e sunt unele sigur faptul de a evita majoritatea oamenilor stomatologi
durere:

Are o experiență de trecut dureros dat o frica de dentist
cost:

Prețurile ridicate sunt un factor major prevenirea multor oameni de la obtinerea controale dentare regulate
anxietate:

Mulți oameni pur și simplu se tem de dentist birou.

dar,
Aici am o veste buna pentru tine . Există atât de multe dentist bun în zona dumneavoastră, care să acorde mai multă atenție la pacienții Doar a verifica afară
"Sănătate coroanei dentare" în apropiere zona ta
Au o vizită plăcută.

implanturi dentare bucuresti
implanturi dentare prêt


mulțumiri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Craciunica
post Oct 29 2013, 04:27 PM
Post #99


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 3
Joined: 29-October 13
Member No.: 12,186



QUOTE(MadalinaAna @ Mar 23 2012, 07:31 PM) *
foarte misto...credeam ca e doar un tic si nu scapi de el decat daca-ti impui sa il tii sub control:)


Am avut un prieten care aproape intotdeauna scrasnea dintii in somn. Nu stiu ce s-a ales de dantura lui, dar bine n-are cum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marianto
post Jan 15 2014, 10:45 PM
Post #100


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 15-January 14
Member No.: 12,275



Salut! Scriu aici pentru as vrea sa aflu si parerea voastra. In urma cu cativa ani, am fost la un medic stomatolog cu o masea tare cariata. Pentru ca nu a prea avut ce face, a scos-o, povestindu-mi ca dintii vor migra si ca locul va fi acoperit intr-un final. Dar nu a fost asa, locul este gol acum si nu stiu cum e mai bine sa procedez- sa fac o punte, dar trebuie sa pileasca maselele vecine sau sa fac un implant? Va multumesc pentru eventualele sfaturi si va doresc o seara frumoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 8 9 10 11 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:45 AM