IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Paste, spaghetti, lasagne samd, Retete favorite bune si incercate cu paste fainoase
andria
post Oct 4 2007, 04:18 PM
Post #31


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



din cate am citit pe aici, am vazut ca faceti lasagna destul de des...as vrea si eu niste retete si in special sa-mi spuneti cum se prepara foile de lasagna. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 4 2007, 08:39 PM
Post #32


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Reteta simpla de lasagna cu carne
foile:
se gasesc la magazin n-ai de ce sa-ti pierzi vremea sa le prepari acasa
exista si foi pre- gatite deci se pot folosi fara sa le mai fierbi, mie personal imi plac cele care se fierb

deci lasagna e un soi de musaka iar ce se afla intre foi depinde de imaginatia bucataresei si gusturile familiei

una clasica

- fierbi 9 foi de lasagna

- prajesti inabusit 500g carne tocata, apoi pui si-o ceapa tocata marunt sa se prajeasca cu carnea, sare, piper, busuioc sau ce consimente va plac si cand e fiarta carnea niste sos de rosii

- se face un sos bechamel dintr-o lingura de unt pusa la prajit intr-o tigaie, 1-2 linguri faina prajite o idee cu untul apoi lapte adaugat incetisor si amestecand inconintuu sa nu se formeze cocoloase. Lapte sa spunem la 2 linguri de faina pui 500ml. Sosul trebuie sa iasa mai gros decat cel de clatite. Eu fac cam din 750- 1000ml de lapte sos

- foile fierte in prealabil

montezi lasagna intr-o tava unsa cu putin ulei si presarata cu pezmet (poti sari pezmetul)
foi, sosul de carne, bechamel, poti pune si cascval ras sau il lasi la final .... repeti pana ramai fara material. Totul se acopera cu sos bechamel apoi cu cascaval ras (mozzarela, parmezan etc )
Dai la cuptorul incins pana totul e rumenit frumos.

Acum noi am vorbit pe ici pe colo despre lasagna poti sa cauti cu functia de cautare sa te mai inspiri pt vreo variatie pe aceeasi tema

uite aici ai o multime de idei de mancaruri iar aici ai o reteta de lasagna cu ciuperci


(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/L1.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/L2.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andria
post Oct 4 2007, 08:57 PM
Post #33


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



vai, mersi mult cleo (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 4 2007, 09:00 PM
Post #34


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



hehe cu placere

ai multe, multe retete faine aici insa trebuie sa te obisnuiesti cu formatul forumului si daca ai intrebari nu ezita, te-ajutam cum putem (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andria
post Oct 4 2007, 09:05 PM
Post #35


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



asa este, va trebui sa ma obisnuiesc cu formatul...insa nu cred ca va dura prea mult (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) mersi inca o data...sunteti niste dragute (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 14 2007, 12:29 AM
Post #36





Musafir






Iaca reteta de foi de lasagne: se adauga 30 g bulion gros la aluatul pentru pasta proaspata.

La pasta fresca:

300 g faina
3 oua
sare
1 lingura ulei de masline
faina pentru presarat pe deasupra
4 linguri sare grunjoasa (daca se poate marina)

Din faina se face o gramajoara, in mijlocul ei se face o gaura si acolo se sparg ouale, se pune sarea si uleiul. Se framanta bine aluatul pana nu mai este lipicios. Daca trebuie, se mai adauga niste faina. Se acopera cu un stergar de bucatarie umed si se lasa asa, la temperatura camerei, 30 minute. Se intinde apoi cu sucitorul sau cu masina de facut paste. Daca vrem paste, le taiem cat vrem de late. Pentru lasagne se lasa in forme mari, dreptunghiulare. Se intind pe un fund de lemn mare si se presara cu ceva faina.

Se fierb (si pastele si foile pentru lasagne) in 5 l de apa cu 4 linguri de sare grunjoasa (marina daca se poate) pana plutesc la suprafata apei. Foile de lasagne se stropesc cu ulei de masline din belsug si se intind iar pe un fund de lemn pana le vine randul in lasagna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andria
post Oct 19 2007, 12:17 AM
Post #37


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



Kalua mersi mult pentru reteta de foi, chiar au fost ai mei prin Cora sambata si nu au gasit foi (acum nu stiu, poate nici nu au cautat ei prea bine). Poate pun Sambata de-o lasagna, sau Duminica...ca daca nu abea dupa Craciun cred ca o sa mai reusesc

Mersi inca odata Kalua (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif) si scuze pentru intarziere, daruitasem complet de topicul asta (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 21 2007, 11:54 PM
Post #38





Musafir






Dupa ce m-a spurcat sushi (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ca reteta de carbonara contine smantana, pun cuminte si reteta originala (cu mentiunea ca asta nu-i de mine, nici nu secompara la gust cu cea smantanoasa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

Spaghetti alla carbonara
reteta originala

5 linguri sare marina
1 ceapa tocata marunt
300 g bacon taiat in cubulete de-un cm
100 g parmezan (50 g Parmigiano Reggiano si 50 g Pecorino dupa posibilitate) ras
500 g spaghetti
3 linguri ulei de masline
1/8 l vin rosu
4 oua
2 linguri patrunjel verde tocat mic
sare, piper

5 l apa se pun la fiert cu sarea, cand fierbe, se pun spaghetele la fiert in ea.
Se infierbanta uleiul de masline, se prajesc in el, la foc mare, sunca si ceapa. Se stinge cu vinul, se lasa sa dea un clocot si se ia de pe foc. Se bat ouale intr-un bol, se sareaza, pipereaza, se adauga parmezanul. Se scurg spaghetele de apa (se pastreaza un pic de apa), se amesteca cu baconul si ceapa, apoi cu amestecul de oua. Se presara cu patrunjel si se servesc imediat in farfurii preincalzite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Oct 23 2007, 10:10 PM
Post #39


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Spaghetti cu ton
- Spaghetele se fierb in apa cu sare(+ putin ulei facultativ) se clatesc, se storc de apa
- sos: 2-3 linguri faina in putin ulei(ca sa se ingroase sosul; facultativ se prajeste putina ceapa maruntita in ulei dupa care se adauga faina) se rumeneste putin, se adauga 300 ml. bulion si 150 ml apa, 3 lingurite zahar, putina sare si piper, se amesteca din cand in cand, se lasa la foc mic sa clocoteasca cateva minute, dupa care se adauga 1 conserva ton maruntit in ulei si 1 conserva ton maruntit cu chili(in functie de cat de picant vreti sa iasa, se pot schimba cantitatile la conservele de peste, de ex. puteti pune 2 conserve peste cu chili sau puteti adauga ardei iute maruntit) si se amesteca, se mai lasa sa clocoteasca putin, dupa care se pot adauga spaghetele in sos sau se toarna sos peste spaghete
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 11 2007, 01:07 AM
Post #40





Musafir






Creveti marinati pe paste cu sos de rosii si telemea

Pentru marinada:
ulei mai mult
1 lingurita miere
sucul de la o limeta sau de la jumatate de lamaie mare
1-2 catei usturoi tocati marunt
cateva boabe piper
boia iute de arde
o dusca buna sos jalapeno (de ardei iuti)

vreo 250 g creveti fara coaja si cap, curatati si de intestin
7-8 rosii cocktail injumatatite
1-2 rosii mari coapte taiate in bucatele mici
150 g telemea grasa, preferabil de oaie (e foarte important ca telemeaua sa fie grasa si buna, altfel ramane bucati si tot sosul e bleah)
sos de rosii (sau rosii pasate carora le adaugati niste oregano, un pic de sare, piper, o priza de zahar si niste frunze de busuioc tocate marunt)
spaghete
patrunjel verde tocat

Crevetii se pun jumatate de zi sau o zi in marinada.
Sosul: marinada de la creveti se pune intr-o tigaie incinsa, se pun rosiile in tigaie, se adauga telemeaua faramitata si se amesteca pana cand telemeaua se topeste. Se adauga sosul de rosii, se pipereaza, se mai adauga boia iute sau sos de jalapeno daca mai este nevoie.
Spaghetele se fierb, crevetii se prajesc. Se pune sosul peste spaghete, crevetii peste sos si se presara cu patrunjel.

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Spaghetti_creveti.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:04 PM