IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fard Iluminator: Ce este, cum, de ce si unde se foloseste
Diana.
post Sep 22 2009, 10:45 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am gasit eu niste explicatii despre ce este...
"Face illuminator" sau "glow enhancer" sunt denumirile sub care gasesti produsul la majoritatea brandurilor. Acum sa lamurim un pic. Iluminatorul este o crema extrem de fluida, cu o putere medie de hidratare, care se absoarbe rapid in piele.
Il poti folosi ca atare pentru a conferi luminozitate tenului sau ca baza pentru machiaj. Important este sa astepti cateva minute pentru a fi foarte bine absorbit in piele si sa il aplici uniform si intr-un strat subtire.
Ce ar mai fi de adaugat aici... iluminatorul pentru fata contine intr-adevar particule care reflecta lumina insa semnele de oboseala sau cearcanele nu sunt acoperite. Precizez pentru ca foarte multe femei isi imagineaza acest lucru si este important de punctat. Daca vrei este ca un fond de ten cu acoperire mica.
Pentru zi poti incerca folosirea unui face illuminator alaturi de un anticearcan (in cazul in care aveti nevoie) si un fard de obraz crema sidefat.

Insa nu sint pe deplin lamurita: imi spuneti, va rog, si mie cum se foloseste exact iluminatorul? In ce ordine fata ce celelalte produse (fdt, pudra, samd) se aplica si in ce zone? Recunosc ca pe vremea mea inca nu se descoperise necesitatea si rolul lui si de aceea sint cam in ceata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 22 2009, 11:06 PM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



In primul rand trebuie sa ne hotaram asupra unei anumite texturi si categorii pentru ca exista iluminatoare pentru conturarea si corectarea formei fetei si iluminatoare usor irizate/sidefate pentru accentuarea anumitor trasaturi.
Despre prima varianta de iluminatoare (care sunt fie crema, fie pudra) am mai discutat noi, daca nu ma insel. In orice caz, ele nu se aplica sub ochi niciodata! Vor accentua pungile foarte foarte urat. In concluzie, le aplicam pe zonele care trebuiesc scoase in evidenta (pe osul pometelui, spre exemplu). Apoi aplicam umbrele pe zonele pe care dorim sa le retusam (sub osul pomentelui pentru a-l accentua, spre exemplu).
Bun, dupa ce am facut toate cele (vezi articol in site despre conturarea si corectarea formei fetei) venim cu iluminatorul sidefiu (lichid, crema, pudra, solid) exact pe osul pometelui, sub sprancene, pe zona de deasupra buzei superioare, pe varful nasului, etc. Nici acestea nu se aplica sub ochi.

This post has been edited by Pink Lemonade: Sep 22 2009, 11:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 23 2009, 11:48 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iluminatorul meu este lichid, consistenta de fond de ten, cu nuante irizate/sidefate. M-am chiorit cu mare atentie la ce scrie pe recipient si acolo spune ca se aplica inainte de fondul de ten, ceea ce ma baga in ceata definitiv pentru ca nu se leaga cu ce spui tu si nici nu imi pare logic sa il acopar pentru ca nu ii mai vad utilitatea. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 23 2009, 12:39 PM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Este ilogic sa il aplici inainte. Ce marca e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 23 2009, 12:43 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Boots.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 23 2009, 12:54 PM
Post #6


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Asta? (IMG:http://img.dooyoo.co.uk/GB_EN/175/fashion-beauty/skin-care/boots-no7-high-lights-illuminating-lotion.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 23 2009, 12:58 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dap, chiar asa. Nu ii gaseam poza. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 23 2009, 01:01 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu zic sa nu-ll dai sub fondul de ten. Ori i;l amesteci cu el, doar pe pometi, frunte, barbie, ori il dai tapotat doar pe pometi, frunte barbie. Altfel nu se vede si e degeaba. Nu l-am folosit niciodata dar asa e logic. Iar pentru tenurile cu cosuri, imperfectiuni, pori dilatati un mare NO NO acestui produs.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 23 2009, 01:10 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu am nici pori dilatati, nici cosuri. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) L-am luat ca imi placea cum arata. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
O sa incerc cum ai spus tu, multumesc frumos! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 23 2009, 01:18 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Cu placere. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 10th May 2024 - 10:54 AM