IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mandale
elle_ni
post Jan 4 2006, 11:13 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



bai, absolut fascinante kestiutele astea...nici nu auzisem pana acum de mandale...mi se par super...am sa-mi printez si eu cateva...

dar, fetelor, stiti de la ce varsta sunt indicate mandalele, adica care este vasta minima cand un copil poate desena o mandala?intreb din pura curiozotate si un strop de nerabdare, caci bebe al meu nu are decat 10 luni, dar nu strica putina informare dinainte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 4 2006, 11:23 PM
Post #12





Musafir






De cand poate colora  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 4 2006, 11:37 PM
Post #13


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Elle tzuca mai ai de asteptat un pic :) ...ce am observat eu la piticii mei e faptul ca pe la 4 ani cei care au reale inclinatii spre desen ar putea sa coloreze mandale.Acum mai e o chestiutza: copiii sunt mult mai fascinati de acuarele in comparatie cu creioanele colorate.
Doar ca mandalele cum le vad eu ar arata super colorate cu creioane cerate sau carioci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 5 2006, 12:02 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



hmmmmmmmm...ariana, cu carioci, e clar camult mai tarziu invata sa coloreze frumos...cu creioane cerate e mai usor, si se gasesc...

mai, e bine de stiut...ca daca va semana cu mine, bebe al meu va avea sanse reale sa deseneze frumos...si chiar mi-ar placea sa aiba inclinatii artistice 9si eu si mama avem talent la desen si pictura...)

multumesc pentru idei....te astept maine pe mess :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 5 2006, 03:05 PM
Post #15





Musafir






Pt. copiii mici cel mai bine e cu creioane colorate normale, zic eu, ca asa dau mai putin pe de laturi, sau pot sterge cu radiera daca au depasit suprafata.

Inca ceva: coloratul unei mandale se incepe din mijloc.

In timp ce copiii isi aleg culorile spontan, pt. adulti se recomanda sa-si aleaga culorile inainte de a incepe cu coloratul unei mandale. Mandala e ca o oglinda a sufletului si se spune ca astia mici au inca acces la sufletele lor, pe cand adultii ba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 16 2006, 09:17 PM
Post #16


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Ce-mi plac mandaleleeeee!  :-*
Folosesc vreo doua pentru relaxare inainte de evenimente importante ;), dar nu au dat roade intotdeauna... Ori eram eu prea stresata, ori m-am uitat pe langa ele...

Habar nu aveam ca se invata si la scoala despre ele...chiar ca a evoluat invatamantul nostru, fie doar si atat de putin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 4 2006, 08:47 AM
Post #17





Musafir






am desenat si eu cu copiii mandale. au iesit o splendoare. doar ca am pierdut vreo doua ore pana sa le termine. :P oricum le-am pus si la panou si au fost taaaaaare incantati. mersi ari pt idee.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 4 2006, 01:50 PM
Post #18


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Pupici misu ai cam lipsit la apel in ultima vreme.:)mi-a fost dor de tine.
Ma bucur mult pt chestiutza cu mandalele.Puii mei de la gradi inca sunt prea micuti si nu pot sa spun ca sunt f pasionati de asta dar am sa incerc pt 8 martie sa vedem ce iese.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 4 2006, 05:38 PM
Post #19





Musafir






ma o sa mai fac da unele mai mici. pt 8 martie?? hm, sa vedem, daca am facut deja o data, o sa zica mamicile ca nu mai am idei. da sa-mi spui tu cum o sa-ti iasa.  :-* eu caut alte idei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 5 2006, 09:22 AM
Post #20


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Eu vreau sa fac mandale pe post de rama.Intentionez sa le lipesc pe un caronash decupat in interior cu poza copilului in interior sau a grupei(inca nu m-am decis).Ce ma intristeaza e faptul ca parintii nu prea pastreaza minunile facute de cei mici de 8 martie si e pacat pentru ca e munca lor si pun atata suflet!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 12th June 2024 - 02:29 AM