IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciuni
carrie30
post Jan 18 2006, 09:31 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Ei fetelor, aveti obiceiul sa va rugati? daca da, mereu sau numai cand simtiti nevoie ori cand aveti nevoie? Copiii vi-i invatati sa se roage?  :) Si daca da, cum si ce rugaciuni?

Eu, am mai zis pe alt topic, sunt mandra tutore a 2 copii si , cea mare se roaga singurica seara Tatal Nostru, iar cel mic, aoleuuu  :-X, ma ameteste de tot, dar ii place sa recite Inger, Ingerasul meu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cecylly
post Jan 18 2006, 09:58 AM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 194
Joined: 7-December 05
Member No.: 3



recunosc ca nu spun Tatal Nostru, dar ma rog in fiecare seara. pana la varsta de 18 ani am spus Inger ingerasul meu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 18 2006, 10:29 AM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu nu ma rog in fiecare seara, cateodata uit si nu vreau sa dau vina pe oboseala sau altele.
Cand si daca voi avea copii vreau sa-i invat sa se roage in fiecare seara, asa cum a facut si mama cu mine, asa cum fac si copilasii tai Carrie, chiar daca, mai tarziu vor uita ...

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 18 2006, 10:50 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Da, ma rog ori de cate ori simt nevoia, nu pot sa dorm fara sa spun Tatal Nostru iar cand sunt cuminte :P citesc Psalmi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jan 18 2006, 10:53 AM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



pana acum vreo 5 ani spuneam si eu Tatal Nostru, dar apoi am incetat sa o mai fac... nici nu mai stiu de ce. :( oricum, acum ma mai rog atunci cand am un necaz sau sunt trista, spre rusinea mea.  :-[
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 18 2006, 03:26 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



carrie

ce ma fac, imi trec numai ghidusii prin minte...e voie?  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 18 2006, 03:32 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu nu spun niciodata rugaciunile clasice. eu pur si simplu port o discutie ca intre 2 persoane mature cu Doamne Doamne.
stiu c asuna un pic aiurea dar asta fac eu. si nu in fiecare seara!
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 18 2006, 03:35 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Ella, nimeni nu iti poate spune ce sa gandesti, asa ca... ai voie, dreptul tau, nu?  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 18 2006, 03:43 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



carrie

stii, am vrut sa scriu ce mi-a trecut prin minte, atunci.
dar...pe urma m-am gandit sa va intreb totusi, ca tare pacatoasa minte am cateodata!

dar acum uite:
2 rugaciuni micute...ca sa imi spal pacatele:

1.Doamne,Doamne ceresc Tata.
Noi pe tine,te rugam.
Lumineaza a noastra minte.
Lucruri bune sa-nvatam.
Ca tu esti stapanul nostru.
Si al nostru Tata esti.
Si pe toate cele bune.
Numai tu le implinesti.

2.Doamne,iti multumesc pentru tot ce am,
Caci de la Tine am,si ce sunt prin Tine sunt,
Iti multumesc pentru grija ce mi-o porti,
Zi de zi si clipa de clipa,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 18 2006, 05:12 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Edgar Cayce, celebrul medium american considera ca modalitatile de patrundere a bolilor si suferintei in corpul uman, sunt urmarea "otravurilor cognitive", secretate de gandurile negative.Concluzia este dura dar, adevarata dupa cum au relevat si recentele studii medicale in domeniu. Astfel, in Statele Unite s-a lansat o adevarata campanie a optimismului si celebrul indemn "think positive" s-a popularizat tot mai mult in randul oamenilor. Cayce spunea "Gandind pozitiv putem vindeca, gandurile optimiste avand puterea de a actiuna benefic asupra organismului regland activitatea glandelor vitale". Cayce recomanda pentru aceasta un mijloc simplu si fundamental de meditatie, prin intermediul rugaciunii Tatal Nostru. Totodata, el explica corespondenta dintre fiecare verset al rugaciunii si respectivii centrii glandulari ce sunt influentati de aceasta. " Trebuie sa incerci sa resimti fiecare val de semnificatie ale fiecarui verset, sa extragi sensul energetic al acestuia si sa il directionezi catre organul in cauza, sa simti cum acest verset curge prin corpul tau. Caci se produce in corpul fizic un raspuns la reprezentarile corpului energetic: se construieste astfel o reactie chimica, fiind posibila vindecarea", concluziona autorul. Iata dar dupa Cayce, corespondenta dintre versetele rugaciunii si principalele glande endocrine stimulate:

-Tatal Nostru care esti in ceruri (Actioneaza asupra glandei pituitare, cu rol de declansator al procesului).

-sfinteasca-se numele tau (Actioneaza asupra glandei pineale) -vie imparatia Ta (deschide tiroida si regleaza functia acesteia)

-faca-se voia Ta precum in cer (deschide tiroida)

-asa si pe pamant (actioneaza asupta timusului)

-painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua astazi (deschide gonadele, glandele sexuale masculine si feminine)

-si ne iarta noua greselile dupa cum si noi iertam (actioneaza asupra glandelor suprarenale)

-si nu ne duce pe noi in ispita (actioneaza asupra celulelor Lyden, celule secretoare de hormoni)

-si ne fereste de Cel Rau (actioneaza din nou asupra timusului)

-ca a Ta este imparatia (actioneaza din nou asupra tiroidei)

-si Puterea (actioneaza din nou asupra glandei pineale)

-si Marirea (redeschide pituitara)

AMIN- formula de inchidere a acestor centrii energetici si reconectare la planul terestru.

Astfel, Cayce este de parere ca riscul aparitiei unor boli sau afectiuni nervoase este nealarmant pentru persoanele care gandesc pozitiv sau se roaga in mod frecvent decat la ateii insensibili (existand aici si o stransa legatura intre sensibilitate si pozitivism)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:01 PM