IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre produsele Danone
Philia
post Aug 24 2007, 09:16 AM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si eu am problema asta cu termenul de expirare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
la toate produsele ma uit la termen si nu cumpar decat ce are termenul scurt.indiferent ca sunt iaurturi,salamuri,etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 24 2007, 10:27 AM
Post #12





Musafir






QUOTE(Maąt @ Aug 24 2007, 01:12 AM) *
Daca erau cinstiti, sa fi iesit ei primii, cind au aflat. Nu sa astepte atita timp...

hai fii serioasa, unde ai vazut tu "cinste" cand e vorba de afaceri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 24 2007, 10:44 AM
Post #13


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



De cateva zile mananc in fiecare dimineatza un iaurt Nutri Day, de la Danone (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 24 2007, 11:31 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(fortelady @ Aug 24 2007, 11:27 AM) *
hai fii serioasa, unde ai vazut tu "cinste" cand e vorba de afaceri?

Aici nu mai e vorba doar de cinste, ci de sanatatea publica: cind tu taci si ai un produs trimis in galantare, preferat in special de copii, cu potential de risc foarte mare, nu mai e necinste, ci intra din ce stiu eu la atentat la sanatatea publica.
Ar fi bine ca ANSVSA sa isi faca datoria, iar daca nupoate, sa plece naibii acasa, ca si astia tot din banii publici (adica banii nosti) sint platiti. Sint platiti sa ne apere noua sanatatea, nu interesele firmei X sau Y.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 24 2007, 11:46 AM
Post #15





Musafir






din cate am inteles eu -e posibil sa ma insel - ei lucreaza dupa standardele ISO care presupun ca odata ce ai o greseala in linia de fabricatie trebuie retras tot lotul afectat din magazine. probabil asta s-ar fi facut, dar fara tam tam din presa.
oricum cu tot scandalul - e vreun antidot la chestia aia? ca de mancat, sigur s-a mancat - cu sau fara anuntarea presei. dar nu a zis nimeni "frate, aia de ati mancat, luati aia, aia si aia ca sa eliminati otrava din voi"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Aug 24 2007, 11:56 AM
Post #16


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



e, la ce chestii inghitim si inspiram zilnic, un pic de dioxina nici nu se mai simte (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 24 2007, 12:14 PM
Post #17





Musafir






si cu siguranta nu-s singurii care au produsele infestate. ar fi interesant ce alti producatori au mai folosit guma de guar din acelasi transport (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
p.s: nu apar Danone (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 24 2007, 03:36 PM
Post #18





Musafir






Am vorbit azi cu o prietena care e origara din Bulgaria si merge cam o data pe an acolo, se pare ca in tarile de est exista mult mai multe producte Danone decat aici (eu n-am vazut decat iaurt), iar Activia se vindea in Bugaria de vreun an - doi cand a aparut si aici. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Nu stiu, dar treaba curata nu mi se pare. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 24 2007, 05:30 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nivelul dioxinei īn iaurtul Danone nu depăşeşte maximul admis
Testele preliminare asupra loturilor de iaurt cu fructe Danone arată că nivelul dioxinei este aproape de limita maximă, dar totuşi sub aceasta, a declarat astăzi Philip Tod, purtătorul de cuvānt al comisarului european pentru sănătate Markos Kyprianou. "Testele preliminare asupra celor două loturi cu iaurt Danone indică faptul că nivelul de dioxină este sub nivelul maxim admis pentru iaurt. Este aproape de limita maximă, dar este sub ea", a spus purtătorul de cuvānt al Comisiei Europene, citat de NewsIn.
Autoritatea Veterinară Naţională a trimis Laboratorului Comunitar de Referinţă de la Budapesta probe prelevate de la iaurturile suspecte că ar fi contaminate cu dioxină, rezultatele finale ale analizelor urmānd să fie cunoscute īn cel mult zece zile. Autorităţile romāne au cercetat şi au depistat īn 17 august loturile contaminate, iar firma Danone a retras voluntar de pe piaţă loturile respective, pānă la aflarea rezultatului analizelor.
Autoritatea Veterinară susţine īnsă că nu a primit nicio informare oficială de la Comisia Europeană privind testele preliminare asupra loturilor de iaurt suspecte. "Īn mod normal, laboratorul care realizează testele informează despre rezultatele finale. Īn cazul nostru, Laboratorul Comunitar de Referinţă de la Budapesta va informa producătorul şi ANSVSA cu privire la rezultatele testelor, cel mai probabil la mijlocul săptămānii viitoare", a precizat vicepreşedintele Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), Laszlo Nagy Csutak.

-------
CONCLUZIE:
Are dioxina, da` nu destula... ! Ptiu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 24 2007, 05:55 PM
Post #20





Musafir






Ia, vedeti voi cata guma de guar are guma de mestecat, te sperii! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Fenomenal cate porcarii poate contine o mica pastiluta de guma, e plina de sinteticisme si mizerii si ne mai intrebam cum de se produc asa de usor boli digestive (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 8th June 2024 - 03:53 PM