IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?
Balthasar
post Jul 12 2006, 01:51 PM
Post #31


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Asta asa e. Sa fiu sanatos sa ajung pana acolo si va mai anunt daca dau peste un obstacol si daca-l alerg prin curte:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tabi
post Jun 8 2008, 12:10 PM
Post #32


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-June 08
Member No.: 4,033



Sefia a femei e ca starea de a fi dadaca la barbati.imeni nu te impiedica sa faci ce vrei,ar nu te mira ca in viata sntimentala vei avea esec dupa esec.natura a dat fiecaruia roluri.Poti sa o ingnori,femeie sefa si barbat dadaca,dar nu te plange ca ai x ani,trecuta de o varsta si nu esti fericita,nu ai o familie sau mai rau iti cresti copilul singura.
Un milion de teorii nu fac cat legile naturii.Opreste te din fuga,revizuieste-i mentalitatea,lasa sefia ceoparte,lasa si banii daca e nevoie si alege sa fi femeie supusa si sa cum ai fost desemnata de natura sa fii.numai asa vei avea minime sanse sa fii fericita.
Si aviz celor care sustin ca au o casnicie fericita,femeia find si sef...pe undeva...sper ca nu si in propria familie ca ar fi un dezastru si mai mare...Inca viata nu s-a terminat.Mai este timp sa se numere bobocii..
Puteti sa ma urati,in trecut solului care aducea vestea proasta i se taia capul,dar natura are mersul ei si fiecare e dator sa plateasca.femeile sefe cu tineretea si varsta.am spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 8 2008, 02:15 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu e nevoie sa te urim, doar "fiecare pasare pre limba ei piere", iar postul tau este mai bun decit orice prezentare pe care ai fi dorit sa ti-o faci.
Imi pare rau, nu fac parte din categoria femeilor care au ca scop in viata doar multumirea barbatului de linga ele, si la noi ai nimerit tare prost, nu sintem un forum de sarmaliste. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Apoi, daca e sa ne referim la Divinitate si la ce ne-a dat, iti reamintesc umil ca a nu te folosi de un dar dat de Dumnezeu (aici intra inteligenta, capacitatea organizatorica, spiritul de echipa, dorinta de afirmare bazata pe capacitati intelectuale dovedite,samd.) este un pacat.
Si a fi sef nu inseamna ca trebuie sa dai cu pumnul mai tare ca toti. Daca ar fi adevarat ceea ce ai spus tu, nu ar mai exista firme imense care au drept creiere... o femeie! Atentie, drept creier, nu drept salahori. Nu negam capacitatea barbatilor de a fi mai buni salahori decit femeile. Dimpotriva. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
S-a dovedit in istorie ce bine a fost omenii in patriarhat: razboaiele declansate de absurda dorinta de etalare a muschilor sint cea mai buna dovada.
In plus, vreau sa iti reamintesc ca legislatia in vigoare garanteaza drepturi egale. Ba, mai mult, misoginii sint vazuti pe buna-dreptate, drept persoane cu capacitati intelectuale limitate, supuse orgoliului personal, al mindriei ca sint deosebiti si superiori doar pentru ca fac pipi din picioare. Nu sint neaparat o feminista, insa pot mai mult decit sa fiu o anexa verticala a oalelor din bucatarie. Si m-am lovit in viata de multe ori de prostia omeneasca, tradusa in misoginismul feroce al unor "competitori" de valoare intelectuala nula, barbati care aveau impresia ca daca sint femeie sint si idioata, si inferioara lor, desi nu erau capabili nici sa lege corect o fraza cu o principala si o atributiva. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
In caz ca nu ai realizat pina acum si te-ai grabit sa arunci un post care se potriveste ca nuca-n perete cu profilul utilizatoarelor acestui forum, printre care ma numar si eu, o sa iti mai spun doar citeva cuvinte: sintem un forum de femei care poseda un cap pe umeri pe care il folosesc, nu il tin pe post de aparatoare ca sa nu ne ploua in git si mai avem si coloana vertebrala. Nu facem parte din categoria femelelor care se simt implinite daca au reusit sa se marite si sa toarne plozi pe banda rulanta, privind in urma barbatului ca in urma Lui Dumnezeu. Barbatul NU este un mic Dumnezeu si misoginii ar fi bine sa isi reaminteasca acest lucru, pentru ca pica in pacatul mindriei.( Din predicile parintelui Cleopa: "Diavolul şi îngerii lui au fost izgoniţi din cer tot pentru păcatul mîndriei şi al slavei deşarte, căci cugetau să se facă asemenea cu Ziditorul lor."
Si, ca sa intelegi: nu toate femeile sint facute si au capacitatea de a fi sef, asa cum nu o au nici toti barbatii .
Femei proaste exista la fel de multe citi barbati prosti exista. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si te-as ruga sa te intrebi, retoric, in sinnea dumitale, care e meritul dumitale personal ca te-ai nascut barbat? Ca daca tot crezi in superioritatea absoluta a barbatului, inseamna ca ai ceva merite personale, nu? Acesta e un rationament logic. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Deci, intreaba-te daca ai facut ceva pentru asta, dac atot consideri ca esti nascut pentru a fi sef datorita faptlui ca esti barbat...
Pentru ca daca e sa te crezi superior doar pentru simplul fapt ca te-ai nascut barbat, asta datorita strict Providentei, nu ca ai fi dumneata ο ομφαλός της Γης, ai o mare problema.
Iti reamintesc ca nu ne esti superior pentru ca esti barbat, nu ai nici merit in acest sens. Asa cum nici noi nu avem vreo "vina" ca ne-am nascut femei. Si daca cumva iti tece prin cap sa ne spui ca avem "vini" din vieti anterioare, da-mi voie sa iti reamintesc ca doctrina crestina nu are la baza metempsihoza.
Dixit.

Post Scriptum: Iti recomand sa citesti articolul Andreei Mihailescu :Tipuri de lider.
Eu intru in cea de a doua categorie. Dumneata in care categorie te incadrezi? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dama_de_pica
post Sep 6 2008, 11:35 PM
Post #34


Contaminat
*

Group: Membru de Onoare
Posts: 3
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,660



”Rareori sunt de acord barbaţii şi femeile asupra meritului unei femei: interesele lor sunt prea deosebite” zice Jean de La Bruyère, într-o cugetare de bun-simţ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 6 2008, 11:47 PM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Dama; poti trimite, te rog, din nou articolul despre Theodora pe adresa (IMG:http://www.elady.ro/photos/articole/contactadresamail288.JPG) ?
Ce ai trimis din form are diacritice si a ajuns o chestie neinteligibila din pacate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 22 2008, 04:07 PM
Post #36


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ce inseamna sa fii sef as extinde la ce inseamna sa fii sef intr-o multinationala aka manager de departament si ce inseamna sa fii sef aka proprietar

Am fost de ambele parti ale baricadei si aici si-n Romania si nu-i usor sa controlezi si in acelasi timp sa mentii intacta simpatia subalternilor. Pt ca uneori deciziile pe care le iei nu converg cu felul in care ar fi rezolvat o anume situatie angajatii. Iar de aici, inevitabil, se nasc ceva animozitati.

Acum cateva saptamani sefa m-a rugat sa completez un chestionar referitor la metodele ei manageriale. Din pacate felul in care erau formulate intrebarile nu permiteau raspunsuri delicate. Sau cel putin in cazul acesta calea de mijloc nu exista. Un ex: este adepta brainstomingului cand apare o situatie noua sau prefera `lasa the bigger picture pt mine' . Din pacate de cele mai multe ori este a 2-a varianta, este un executor foarte fidel al directivelor venite de mai sus.
Problema apare atunci cand deciziile cu privire la modul de lucru al unui departament sint luate de persoane care nu au facut munca respectiva niciodata si se agraveaza cand noile metode care se vor implementate, fara drept de replica, au un impact negativ asupra porductivitatii sau functionarii departamentului.

Saptamana trecuta VP-ul deparatamentului a trimis niste auditori care au conversat, dupa o lista de intrebari, cu cate 2 persoane din fiecare departament. Eu am fost cireasa de pe tort. E usor de spus ce-i de facut si mai greu de facut, stiu, insa uneori o simpla consultare cu cei care fac munca la propriu ar salva multe dureri de capi si multe intarzieri in 'livrarea' rezultatelor. Am constatat de multe ori, din pacate, ca sint multe persoane puse sa faca joburi care nu li se potrivesc si nu numai atat, li se incarca lista de sarcini care-i indeparteaza de fisa postului pt care au fost angajati spre paguba tuturor. Uneori cred ca e nevoie de un oarecare talent sa pui omul potrivit la locul potrivit desi mie personala chestia asta mi se pare cea mai importanta cand esti responsabil de organizarea functionarii unui departament.

sa adaug si ce fac eu acum, in postura de subaltern: daca una din sarcini mi se pare irealizabila dpdv al felului in care a fost gandita sugerez o alta metoda.
Am inceput timid insa acum managerul meu am observat ca a inceput sa tina cont din ce in ce mai mult de parerile noastre. Ma suna cel putin de 3-4 ori pe zi sa-mi ceara parerea si consider asta un progres in relatia noastra si nu poate decat sa ma bucure faptul ca incepem sa pasim pe un drum diferit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 22 2008, 04:34 PM
Post #37


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Asta e formula ideala, Cleo, ca managerii sa vada potentialul angajatilor si sa-i plaseze in functiile ideale. Dar, sefii nu gandesc neaparat in interesul productivitatii firmei, altfel n-am vedea atat de des cum rasplatesc cu posturi inalte oameni total nepotriviti veniti pe "nepotisme" sau "favoritisme".
Sunt si alte exemple, la fel de rele, din punctul meu de vedere, Ma refer aici la manageri care angajeaza oamenii care isi arata interesul pentru joburile oferite, chiar daca n-au nicio calificare. Pe ideea ca va invata in timp si cu vointa. In unele cazuri se poate intampla "minunea", dar in altele - niciodata. Conteaza foarte mult baza angajatului, nu doar dorinta de a "creste" profesional. Astfel, nu vad cum ar putea deveni un fost pizzar, electronist, dar cunosc fost ingineri care au devenit mai buni jurnalisti pe domenii tehnice, decat cei care au terminat facultatea de Ziaristica.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 22 2008, 05:39 PM
Post #38


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Asa-i, nepotism exista oriunde pe lumea asta si oamnei care nu au ce cauta in postul X insa exista solutii de mai bine mereu, important este sa existe bunavointa.
In companiile mari unul din avantaje ar fi ca ai beneficii si dezavantajul este ca esti doar un numar care produce cifre.

La noi au angajat in primavara pt eficientizarea muncii, o firma care de regula apare cand se fac reduceri de personal. Metoda de observare? Angajatul firmei alegea 1-2 persoane din fiecare departament si ii monitoriza de-a lungul celor 7-8 ore de lucru, isi nota fiecare task intr-un worksheet, ba il si cronometra. Toate bune si frumoase dpdv insa dupa o luna au venit si concluziile. Au dat sarcinii din departamentul nostru celor din deparatmentul cu care lucram de altfel insa nu au luat in calcul cum inteleg noua sarcina cei care trebuie s-o execute. PErsoanele acelea, din 'lipsa' de timp nu sint antrenate 100% nici macar pt job-ul pe care-l fac iar acum au fost pusi in situatia de a face ceva mecanic, fara nici un inteles pt ei. si de-acolo au curs greselile ca la potop, munca noastra a fost intarziata inacceptabil de mult, frustrarile tuturor au inceput sa se acumuleze la fel si plangerile clientilor si uite asa un proiect pagubos din toate punctele de vedere, inclusiv pecuniar, s-a implementat la noi si desi se divedeste ineficient, cei care au venit cu ideea insista in a-l categorisi un succes si asta numai si numai pt a justrifica niste costuri imense.

Am constatat de multe ori ca rezolvarilor foarte simple li se gasesc solutii absolut haotice, complicate, fara logica. Si asta tot la calitatile manageriale ale celor din conducere se reduce


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Nov 22 2008, 07:15 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(Cleo @ Nov 22 2008, 07:39 PM) *
Am constatat de multe ori ca rezolvarilor foarte simple li se gasesc solutii absolut haotice, complicate, fara logica. Si asta tot la calitatile manageriale ale celor din conducere se reduce


Conform statisticilor, cam 80% din neconformitatile aparute intr-o firma provin de la management, sau altfel spus, cauza: managementul defectuos.
Cand zic management, nu ma refer numai la top, ci si la middle management.
Sa va dau un exemplu, dintr-o firma marisoara, cu peste 150 angajati: directoarea dept. financiar-contabil ii da "instructiuni" sefei de la resurse umane "cum" sa angajeze personal proaspat: sa nu fie prea destupata persoana respectiva, ca sa nu-i ia ei locul (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin
post Jan 14 2013, 05:35 PM
Post #40


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 14-January 13
Member No.: 11,607



e mai bine sa fi un simplu angajat , am fost in postura de a fi sef 1 an de zile nu pot sa spune ca mi-a placut ba chiar mi-a displacut . ceea ce m-a facut sa nu imi placa cel mai mult a fost faptul ca aproape toti peste care eram eu sef eram prieteni foarte buni dinainte iar firma cerea sa sanctionam si eu nu puteam face asta .

QUOTE(florin @ Jan 14 2013, 05:33 PM) *
e mai bine sa fi un simplu angajat , am fost in postura de a fi sef 1 an de zile nu pot sa spune ca mi-a placut ba chiar mi-a displacut . ceea ce m-a facut sa nu imi placa cel mai mult a fost faptul ca aproape toti peste care eram eu sef eram prieteni foarte buni dinainte iar firma cerea sa sanctionam si eu nu puteam face asta .


poate daca eram intr-o firma in care nu aveam prieteni era altceva ...dar nici asa cred , imi place ca lumea sa ma vorbeasca de bine ... sa aiba pereri despre mine numai de bine iar asta de multe ori te face sa fi vazut ca un dusman mai ales pe vremurile astea cand firmele cauta sa castige cat mai mult arzandu-i pe angajati
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:21 AM