IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ingrijire pentru par gras, solutii si tratamente
caitriona
post Oct 11 2009, 09:40 AM
Post #61


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 147
Joined: 2-December 07
Member No.: 2,761



Stiu, Cindy, ai perfecta dreptate, dar cand il spalam des la 2-3 zile arata bine doar in prima zi, a doua zi era deja gras.Si, sicer nu mai stiam ce sa fac, am avut perioade acum cativa ani, cand il spalam zilnic, dar nu-mi mai permite timpul, caci fiind lung, trebuie sa-l aranjez.Imi e frica sa-l spal la 4 zile sa nu se reantorca problema.Folosesc si sampon uscat si nu stiu daca se mai curata sau doar absoarbe sebumul, pe el scrie ca-l si curata.Asta nu inseamna ca dc trebuie sa ies undeva stau cu el asa, il spal dar incerc sa fie cat mai rar.Sampoanele pe mine nu m-au ajutat deloc, doar cel fara sapun.
Noaptea eu il tin prins in varful capului si din cauza problemei cu tenul imi schimb fata de perna la doua zile.O zi pe o parte, a doua pe cealalta si dupa o schimb.
Daca ar avea cine sa mi-l aranjeze in fiecare zi,eventual un stilist acasa, (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , l-as spala zilnic, dar pt moment, nu am parte de un asemenea rasfat.
Din experienta, va spun ca sampoanele pt par gras mi-au facut mai mult rau decat bine, asa ca il alternez pe cel fara sapun cu unul pt volum sau pentru par normal.
Am citit recent un articol scris de Paula, in care spunea ca sampoanele profesionale, de salon, nu sunt cu nimic mai speciale fata de cele din comert, ca e doar reclama, ca parul nu se poate regenera de la un sampon sau balsam, si nici trata.Eu personal, folosesc profi, cred ca din obisnuinta, insa nu vad mari diferente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 11 2009, 10:32 PM
Post #62


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E normal ca parul sa nu se poata regenera de la un sampon sau balsam si nici de la altceva deoarece parul e ... un organism mort prin definitie. De-aia am spus (cu destula vreme in urma) ca nici eu nu cred ca un produs sau altul fac parul sa redevina sanatos. Din nenoricire, o data stricat, stricat ramine. Putem prin produse de styling sa il facem sa arate temporar mai bine, insa sa redevina ok nu se poate. Cu spalatul zilnic o sa stimulezi si mai tare glandele sebacee, mai bine uita de asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Oct 26 2009, 10:37 AM
Post #63


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



QUOTE(caitriona @ Oct 11 2009, 07:40 AM) *
Stiu, Cindy, ai perfecta dreptate, dar cand il spalam des la 2-3 zile arata bine doar in prima zi, a doua zi era deja gras.Si, sicer nu mai stiam ce sa fac, am avut perioade acum cativa ani, cand il spalam zilnic, dar nu-mi mai permite timpul, caci fiind lung, trebuie sa-l aranjez.Imi e frica sa-l spal la 4 zile sa nu se reantorca problema.Folosesc si sampon uscat si nu stiu daca se mai curata sau doar absoarbe sebumul, pe el scrie ca-l si curata.Asta nu inseamna ca dc trebuie sa ies undeva stau cu el asa, il spal dar incerc sa fie cat mai rar.Sampoanele pe mine nu m-au ajutat deloc, doar cel fara sapun.
Noaptea eu il tin prins in varful capului si din cauza problemei cu tenul imi schimb fata de perna la doua zile.O zi pe o parte, a doua pe cealalta si dupa o schimb.
Daca ar avea cine sa mi-l aranjeze in fiecare zi,eventual un stilist acasa, (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , l-as spala zilnic, dar pt moment, nu am parte de un asemenea rasfat.
Din experienta, va spun ca sampoanele pt par gras mi-au facut mai mult rau decat bine, asa ca il alternez pe cel fara sapun cu unul pt volum sau pentru par normal.
Am citit recent un articol scris de Paula, in care spunea ca sampoanele profesionale, de salon, nu sunt cu nimic mai speciale fata de cele din comert, ca e doar reclama, ca parul nu se poate regenera de la un sampon sau balsam, si nici trata.Eu personal, folosesc profi, cred ca din obisnuinta, insa nu vad mari diferente.


Sunt de acord cu tine, am folosit Joico luat dintr-un salon, pe care am dat si destul de mult si nu mi-a facut nimic in plus. Toate sunt pline de chimicale care ne nenorocesc parul...

This post has been edited by ciresica_dulce: Oct 26 2009, 10:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 28 2009, 12:15 AM
Post #64


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Am citit si eu articolul ala al Paulei, mai demult chiar, dar nah ce sa zic...si ea vinde sampoane, trebuie sa i le cumpere si ei lumea.
Eu nu sunt de acord in totalitate. Compozitia nu e chiar la fel, depinde foarte mult de concentratiile folosite, care nu sunt egale intr-un produs din salon si unul obisnuit. Cat despre experiente personale, la mine clar au fost diferente. Inainte si eu aveam parul gras, trebuia sa ma spal neaparat la 2 zile, de mai multi ani de cand folosesc dermato si profi, mi s-a reglat secretia de sebum si pot sa stau...chiar si 5-6 zile fara sa se vada nimic. Dar nu ma simt eu ok, sa imi spal fata, corpul, hainele si parul nu.

This post has been edited by Cindy: Oct 28 2009, 12:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Nov 3 2009, 10:27 AM
Post #65


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Cindy, ce sampoane dermato ai folosit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Nov 12 2009, 12:23 AM
Post #66


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Cel mai mult mi-a placut Phyto dintre dermato, am incercat mai multe de la ei, dar nu cred ca avem deloc acelasi tip de par si nu ni s-ar potrivi aceleasi produse...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Nov 12 2009, 12:12 PM
Post #67


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



O sa ma uit dupa ele. Nu avem acelasi tip de par sigur (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , dar cam toate marcile au o gama larga pentru mai multe tipuri de par. Eu ma gandeam sa imi iau ceva bio cand termin cu tratamentul cu oua... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alice1234
post Mar 31 2011, 02:13 PM
Post #68





Musafir






Pentru parul gras eu recomand tratamentele cu argila, sunt benefice si folositoare;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lyssuk
post Aug 12 2011, 02:32 PM
Post #69


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 165
Joined: 4-August 11
From: Hell's gates
Member No.: 10,481



Cu argila n-am incercat. In schimb ma spal de cateva saptamani cu Alpecin C1 din farmacii. L-am luat initial pentru caderea parului, dar vad ca nici nu se mai ingrasa asa repede. Chiar daca miroase cam a sampon barbatesc, e chiar bun. Deocamdata sunt hotarata sa raman la Alpecin pt ca sunt foarte multumita de el, dar mi-e ca dupa un timp nu o sa mai am aceleasi rezultate ca acum. Asa patesc cu toate sampoanele, imi iau ceva de care sunt suuuper multumita la inceput si dupa aia nu imi mai convine. Poate ca se obisnueste parul cu tipul ala de sampon si revine la tendinta lui normala de ingrasare si iar trebuie sa schimb samponul... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Narcisa
post Jun 11 2013, 11:59 AM
Post #70


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 10-June 13
Member No.: 11,879



Fetelor ce parere aveti despre capsulele care se pot lua pentru cresterea parului? Mi-am comandat de pe un site, natur organic se numeste niste capsule pentru par, unghii si piele, contin ulei de primula si ulei din samburi de struguri. Eu am mai folosit uleiul de struguri pentru ten si e foarte bun, de aceea am optat pentru aceste capsule, Beauty caps se numesc. Abia am inceput sa le iau, astept sa vad rezultatele.

A mai incercat careva dintre voi aceasta metoda? Sunt curioasa sa aflu daca a dat rezultate si pentru altcineva pentru ca am fost putin reticenta inainte de a le cumpara, insa am vazut ca ele contin cele doua uleiuri care stiu ca sunt foarte bune si am zis sa le dau o sansa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 10:10 AM