IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Casatoriile intre soti de religii diferite, parteneri de religii diferite
kary_pink
post Aug 17 2006, 03:12 PM
Post #11





Musafir






Ioane' bine "graiesti"....... dar am o dilema......:
copiii nostri?!.....sa presupunem ca x se casatoreste cu un arab.....pentru a-si merita partenerul nici unul nu-i cere celuilalt sa renunte la religia lui......se inchina fiecare la "Dumnezeul" lui(desi stim toti ca e doar unul)....toate bune,frumoase.....dar vine copilu'......atunci ce facem?ca din fasa nu-si poate exprima optiunea!...ii punem in brate Biblia sau Coranul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion
post Aug 17 2006, 06:48 PM
Post #12





Musafir






ii punem in brate si Biblia si Coranu si-l sfatuim parinteste sa aleaga el ce simte ca-i bun pt. el, din fiecare.
tu, daca le-ai citit pa ambele, ai gasit cate ceva bun - in fiecare?

asa cum din tata si mama, care-s diferiti, va aleje de preferinta ce-i bun, din fiecare.

si asa cum inclusiv de la dusmanii care-i va avea copilu nost - il vom sfatui sa intaleaga si sa ia numa ce-i bun.

respectu - daca vrem sa him respectati - il datoram tuturor - inclusiv dusmanilor nostri.

si rabdarea ne ajuta un ptic la intalejerea mai buna decat aia fara rabdare.

asa cum am vrea fiecare sa aiba altii cu noi. si sa decida sa ne respecte si sa ia ce-i bun si de la noi insine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 17 2006, 08:01 PM
Post #13





Musafir






ioane, tu cam vorbesti ca din carti. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Orice crestin vrea sa-si boteze copilul cat mai repede, nu sa astepte pana poate judeca singur si zice"mama, tata, m-am hotarat sa fiu...", la musulmani e chestia cu circumcizia (cu toate ca asta nu impiedica pe nimeni sa fie crestin)... Vinerea la moschee, duminica la biserica, rugaciunile musulmane si alea crestine in fiecare zi, pai copilul ala iese doctor in religii de acasa (si de altceva nu mai prea are timp). (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion
post Aug 17 2006, 11:16 PM
Post #14





Musafir






ia mai bine un sfat de la un om care-ti pare ca vorbeste ca din carti - desi nu le prea citeste. sincer.

nu mai cauta noduri in papura. argumente oricat de adevarate ca valori.
ele sunt pur teoretice - in comparatie cu viata practica, efectiva.

imagineaza-te tu in situatie. mereu. practic. in viata.
incearca sa incerci empatia. mai repede ca orice.

cum te-ai simti - daca
- tu ai fi un parlit de mahomedan.
- si ai fi in pericol de excludere totala - de catre un budist. sa zicem.

- atunci vei dori TOLERANTA. INTELEGEREA EMPATICA a celuilalt. mai repede ca orice teorie desteapta si batuta-n cuie de valoroasa ce e.
- pt. ca altfel va trebui sa accepti cel mai greu lucru: sa suferi tu insuti - pt. teorii de valoare. o sa fie minunat, daca esti masochist, poate...

- dar eu cred ca vei dori sa-ti expui macar portiunile pozitive. sa gasiti puncte comune. fiindca nu-ti va cadea bine sa fii exclus ca ultimu om, doar fiindca te-o facut mama mahomedan si te-ai intalnit cu un budist, sa te streseze.

succes. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/iloveelady.gif)

botezul nu e o adjudecare a copilului pt. unul din parinti, cu una din religii.
ci o adjudecare - LUI DUMNEZEU.
daca nu-l botezi - se adjudeca diavolului.

presupune ca Dumnezeu este Unic. si doar ii spune altfel si doar se slaveste diferit, cu obiceiuri si rituale diferite. daca vrei. eu nu te oblig.

am si spus. tot ce va scriu pe forum sunt PARERI SI PRESUPUNERI PERSONALE. GANDURI CU VOCE TARE. ATAT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena81
post Apr 25 2007, 09:30 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 20-April 07
From: Constanta
Member No.: 1,516



Nepoata vecinei mele este casatorita cu un musulman, ea fiind ortodoxa si el a trecut de partea religiei ei.

Bunica si mama (stra-stra si stra-bunica) bunicul si tatal (stra-stra si stra-bunicul) bunicii mele erau catolici (veniti din Slovacia+Germania, apoi mutati in Ungaria). Sotul bunicii era ortodox. Pana la impleticirea familiei si dupa ce m-am nascut, m-am trezit ortodoxa ... : mama, tatal, bunicii si restul familiei , in afara de stra-stra care ei si-au pastrat religia, dar nu a fost nici o piedica. Matusile si unchii mei din Ungaria si Germania sunt catolici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 10 2007, 11:34 AM
Post #16





Musafir






Buna!
eu sunt ortodoxa, viitorul sot catolic....nunta o facem la catolici iar eu o sa imi pastrez religa...singura durere este ca la catolici dupa nunta trebuie sa semnez un proces verbal pen care eu ma declar de acord sa imi botez copii la catolici, lucru care nu mi se pare corect din moment ce ortodocsii nu imi impun asa ceva..Dar asta e , ca sotul meu sa isi pastreze religia catolica si sa nu-l renege, voi semna acel proces.
Mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabela87
post Dec 4 2009, 09:05 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 25-October 09
Member No.: 7,355



Verisoara mea e ortodoxa iar logodnicul ei e catolic. Sunt decisi sa se casatoreasca numai la primarie deocamdata din diverse motive. Insa eu am auzit ca daca nu fac nunta in biserica nu o sa poata sa isi botezeze copiii ( cel putin la catolici;la ortodoxi nu stiu).
E adevarat? Ca sa poti sa iti botezezi copiii in biserica trebuie sa te si casatoresti acolo??? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 4 2009, 11:03 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu cred ca la ortodocși se refuza vreun botez (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) pentru ca nasii devin parinti spirituali si din moment ce si nasii tot fi necasatoriti... Nu vaz care e baiul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabela87
post Dec 6 2009, 05:26 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 25-October 09
Member No.: 7,355



Dar de catolici nu stii nimic? La ei e posibil?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 6 2009, 07:32 PM
Post #20


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nu e musai sa te si casatoresti la biserica la care ii botezi. Parintii mei au doar cununie civila si noi doua suntem botezate ortodox.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:43 AM