IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cine suntem noi? Sa ne prezentam!, Topic de prezentare al membrelor forumului.
Diana.
post Oct 20 2008, 11:54 AM
Post #31


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



No, sa ii dam drumul... ca asa am promis.

M-am nascut greu, a nu stiu cita sarcina a mamei. Mama are varice pe uter si intoltdeauna pierdea sarcina; cind copilul crestea, varcele plezneau si fatul era inundat. Am mai avut un frate, nscut prematur:Florin-Ioan. Nu a trait. Ar fi fost mai mare ca mine cu 3 ani.
Am venit pe lume negra, cianotica, cordonul ombilical imi era infasurat de 3 ori in jurul gitului. Au crezut ca o sa fiu un copil cu retard...
Dar m-am incapatinat sa fiu normala.
... Am fost un copil singur la parinti, cuminte, galben de gras... Stateam in casa si citeam, de multe ori cite o carte de literatura statea ascunsa in spatele manualului de georgafie. Am mincat batatie si eram mereu plina de zgirieturi de la prietena mea, Loredana, cae mai era si vecina de bloc...pina pe la vreo 6 ani. In fata blocului a incercat iar sa ma bata, eu am ripostat: am impins-o, ea a cazut in fund. Mamele noastre erau cu noi. Mama Loredanei i-a spus "Bine ti-a facut!"
...Apoi am troznit-o zdravan in clasa a VIII-a pentru ca m-a injurat de mama. Cind a ajuns acasa si s-a plins tatalui ei, drept pentru care, dupa ce a aflat ce-a spus fiica-sa, a mai mincat nitica bataie si de la el... Stiu ca ma ura, invatam mai bine, mai usor, aveam note mai mari. Eu o iubeam.
La 6 ani am invata sa inot.
La 7 ani stiam ce e cursul valutar si tanga. Atunci am vazut primul spectacol topless la Bar International, in Olimp, in timp ce mincam clatite flambate in bratele Subsecretarului de Stat de la Sanatate. Nu avea copii omul... iar eu eram blonda, purtam o rochita tiroleza si plingeam dupa tata. Omul nu l-a lasat pe tata sa ma duca inapoi la Oltenia, hotelul la care stateam...


Adolescenta mi-a fost tirzie, insa s-a lasat cu tunsoare punk cu codita si ci trei rinduri de gauri in urechi. Din clasa a VII-a sarafanele mele au intrat sistematc "la apa"...
Dintr-a I-a pina-ntra VIII-a am luat mereu premiul I.
In gimnaziu am schimbat in doi ani 8 profesori de matematica. Am facut pregatire dintr-a VI-a si profesoara cu care faceam meditatii m-a crezut la inceput cretina; dupa doua luni m-a lasat singura cu o problema din culegerea lui Petrica, am facut-o ... si pina a venit inapoi mai rezolvasesm inca patru; femeia i-a spus mamei ca nu mai are rost sa ma mediteze, ca ia banii de pomana si ca e indicat sa ma duc la olimpiada.

Am intrat la cel mai bun liceu din oras in treapta I, la mate-fizica. Crema-cremelor. Imi doream teribil sa ajung medic. Chirurg. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
... Insa, multumita domnului profesor Blejeru, de fizica, din treapta I de liceu, NU am ajuns.
Stiu insa destula anatomie si patologie. In 1997 au vrut sa ma opereze sa apendicita acuta. I-am spus medicului ca nu sanatos, eu NU aveam abdomen acut. Si-asa si era. Facusem cistita... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Si acum il mai visez ca ma scoate la tabla si isi bate joc de mine... Ma trezesc ingrozita.
Din olimpica la fizica in generala, am ajuns sa iau de-abia cite un 6... Penibil!

Nu chiuleam decit atunci cind era 'neaparata nevoie", de prin clasa a XI-a. In 1989 era sa mor din cauza unui sindrom extrapiramidal sever provocat de un antiemetic... Metoclopramid. In acele momente imi simteam sfirsitul aproape si ma rugam sa traiesc. Aveam 16 ani si 7 luni.

Cind m-am intors la scoala am luat 10 la fizica. Nu datorita domnului Blejeru, ci explicatiilor unui prieten mai amare cu 2 ani; el ma invata fizica si mate, eu ii faceam temele la romana si engleza... Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, Liviule, oriunde ai fi acum!

Apoi m-am pupat cu Doru, primul meu prieten, baiat de preot, in parcul din fata catredalei. Purtam o haina de blana alba, de iepuras, noua... Mi-o cumparase mama. A dat pe ea 4000 de lei... Imi amintesc de parca a fost ieri.
Ningea, se vedeau niste fulgi linosi in lumina, el ma luase pe sus si ma invirtea. Aveam miinile ridicate spre cer. Eram fericita.

Apoi s-a infiintat clasa de Uman. Am dat treapta a doua la Uman si ... a fost frumos. Orele noastre de romana erau, de fapt, un proces continuu cu profesoara drept judecator...
La o serbare am recitat "Papusa automata" a lui Minulescu imbracata in barbat, cu mustata desenata cu creionul dermatograf. Daca as fi avut si prohabul incheiat la pantaloni ar fi fost muuuuult mai bine... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Am fost o rebela care nu suporta regulile si m-am transformat intr-o vajnica iubitoare de reguli.
Mi-au placut limbile straine si cind m-am inscris la seminarul de neogreaca stiam deja sa vorbesc si aveam un vocabular dezvoltat.
Nu am fost usa de biserica , nu am vreau sa par ceea ce nu sint. Imi place sa beau cite ceva si nu ma ascund. Fumez. Port tocuri si fuste scurte. Am fost grasa in iarna trecuta, acum am mai putin cu 16 kilograme. Incep sa imi revin la normal.
Am fost, pe rind, jurnalist, translator, jurnalist, translator... acum am ajuns sa fac o meserie care nu exista in nomenclator.
Am fost tare mindra de picioarele mele faine, ca acum sa sufar din cauza lor. Am iubit si am fost iubita. N-am urit, dar am fost urita. N-am fost invidioasa, insa am fost invidiata. M-am lasat folosita de oameni pentru ca am crezut ca toata lumea este ca mine. M-am inselat. Insa nu am incetat sa CRED in oameni.
Iubesc cei trei c: caii, cainii si copiii.
Vreau sa schimb ceva, sa las ceva dupa mine, vreau ca oamenii sa isi aminteasca de mine. Asta imi doresc de la viata.
Nu imi doresc case si piscine, masini scumpe sau viata de huzur. Vreau doar o viata linistita si decenta, vreau sa iubesc si sa fiu iubita...
Imi plac florile si imi cumpar flori. Imi plac cartile si imi cumpar flori. Sint generoasa, de multe ori mina-sparta, insa nu regret acest lucru nici o secunda. Ma pot uita in oglinda fara sa imi fie rusine, sint impacata cu mine. De multe ori insa, ratiunea ma impiedica sa fac ceea ce imi doresc cu adevarat. Imi inabus sentimente, ginduri, ma abtin... As vrea sa fac anumite lucruri, insa constiinta nu ma lasa. Si nu le fac, desi mi le doresc mai mult decit orice altceva pe lumea asta.
Cred cu tarie in Dumnezeu, desi nu sint un ortodox practicant. De fiecare data cind ma simt la ananghie, Dumnezeu parca intinde mina si ma scoate din rahat. Cum sa nu cred cind stiu ca ma iubeste si ma protejeaza?!

Nu stiu sa primesc complimente. Am senzatia ca sint luata la misto. Insa stiu ce inseamna fiecare privire.
"Citesc" oamenii. Rar ma insel. Cred in soarta, insa intr-o soarta pe care ne-o facem singuri pe baza alegerilor noastre.Timshel.
Imi place sa dansez, insa ultima data am dansat in noaptea de 6 spre 7 ianuarie 1999. Imi place sa scriu si sa desenez; insa nu e timp. Imi place sa gatesc, insa intotdeauna gatesc pe fuga. Nu e timp. Mi-ar placea sa ma odihnesc mai mult. Insa nu e timp...
Rid si pling, ma enervez, imi creste tensiunea, ma bucur si sint melancolica...
Asta sint eu... Un om ca oricare altul.
... Si daca ar fi sa mor miine, nu mi-ar parea rau de nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 20 2008, 12:14 PM
Post #32


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Esti superba, femeie!
Creste inima in mine cand vad ca exista asa oameni si nu se ascund dupa diverse masti "la moda". (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 20 2008, 12:39 PM
Post #33





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 20 2008, 02:51 PM
Post #34





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/rock.gif)
Imi pare bine ca te "cunosc", Maat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Oct 20 2008, 03:10 PM
Post #35





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) Te-am cunoscut live, iar acum mi-am completat imaginea despre tine: o femeie puternica, cu inima mare si care stie ce vrea de la viata.

(IMG:style_emoticons/default/flowers.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 20 2008, 03:25 PM
Post #36





Musafir






Ff frumos ai scris Di! O incantare sa citesc (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Oct 20 2008, 06:55 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Wow Maàt, cat de sincera poti fi! Tare mai apreciez eu oamenii ca tine. Sa nu te schimbi...

fii * (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VIOREA
post Oct 21 2008, 09:32 PM
Post #38





Musafir






MAINE,IMI VOI DEZVALUI IDENTITATEA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 21 2008, 10:11 PM
Post #39


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
VIOREA acum am in urechi muzica din filmul Falci

the suspense is killing me (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 21 2008, 10:17 PM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(VIOREA @ Oct 21 2008, 10:32 PM) *
MAINE,IMI VOI DEZVALUI IDENTITATEA.


tare asta!! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ne tii in suspans?

Maat, imi confirmi inca o data ca esti o femeie extraordinara! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:30 PM