IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciuni
Bia
post Jun 26 2008, 12:15 AM
Post #31


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Multumesc, Di!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 26 2008, 06:28 PM
Post #32





Musafir






Rugaciune facatoare de minuni catre pururea Fecioara Maria

Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare spre tine imi indrept gandul,inima si toate simturile si te rog cu lacrimi:
Pana cand Maicuta a milostivirii va fi aceasta durere necontenita pe pamant?
Pana cand vrajmasii,nevazuti ai neamului omenesc vor da lovituri atat de puternice bietilor oameni?
Pana cand vor pangari si vor necinsti trupurile,sufletele si vietile lor?Inselandu-i ca sa nu cunoasca adevarul,sa nu indeplineasca poruncile divine si sa nu dea slava si cinstire pururi maritului Dumnezeu Cel in Treime inchinat:Tatal,Fiul si Duhul Sfant?
Ridica-te Stapana Atotbuna si zdrobeste pe vrajmasii nostri si al Fiului Tau iubit Isus Hristos,ingrozindu-l cu nebiruita-ti sfintenie,indreptandu-ne pe cararile mantuirii ca sa dam mereu marire lui Dumnezeu.
Roaga-te Fecioara pentru Sfanta Biserica pentru provaduirea evangheliei pe intrag pamantul,pentru poporul acesta,conducatorii lui,rudele mele,pentru vaduve,orfani,bogati,saraci,necajiti,bolnavi,pentru cei prigoniti de credinta,pentru salvarea celor care au ratacit la secte,pentru cei raposati.Ajuta-ne sa ne pocaim toti oamenii de pacatele noastre,sa iubim Biserica,sa ne spovedim adesea,sa renuntam la pacate,vicii si necredinta.Ajuta-ne sa nu fim insensibili la chemarea divina a blandului tau Fiu care avenit sa sufere chinuri barbare pentru bietele sale oite ranite atat de mult de vrajmasi.
Roaga-te Maicuta Sfanta si pentru aceste nevoi ale mele(rostesti necazurile si dorintele care le ai)
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si in vecii vecilor AMIN

Rugaciunea asta am primit-o intr-o Biserica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Apr 15 2009, 04:16 AM
Post #33


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269





si din coloana din dreapta puteti asculta partile II, III, IV si V.

Doamne-ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 19 2009, 01:21 AM
Post #34


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hristos a Inviat, Maria! Sa iti fie Pastele prilej de Lumina si de bucurie.
Doamne-ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Apr 19 2009, 02:59 PM
Post #35


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Adevarat a inviat!
Multumesc la fel Diana!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 1 2009, 09:13 AM
Post #36


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



Sfantului Francisc de Assisi este sfantul care a primit sfintele stigmate pe muntele Verna din Casentino. Sfintele stigmate le-a primit cu doi ani inainte de a muri si reprezinta un dar ceresc, care l-a incredintat ca s-a facut vrednic de sfintele rani ale lui Iisus Hristos. A lasat cateva rugaciuni foarte frumoase.

Rugaciunea Sfantului Francisc de Assisi

Doamne, fa din mine un instrument al īmpacarii īntre oameni:
Unde este ura eu sa aduc iubire,
Unde este vina eu sa aduc iertare,
Unde este dezbinare, eu sa aduc unire,
Unde-i ratacire, eu sa aduc adevarul,
Unde-i īndoiala, eu sa aduc credinta,
Unde-i disperare, eu sa aduc speranta,
Unde-i īntuneric, eu sa aduc lumina,
Unde-i suferinta, eu sa aduc bucurie.
Doamne, ajuta-ma ca mai curānd eu sa mīngīi pe altii decīt sa fiu mīngīiat,
Ca eu sa-i īnteleg pe altii decīt eu sa fiu īnteles,
Ca eu sa iubesc pe altii decīt eu sa fiu iubit.
Caci cīnd ma uit pe mine īnsumi atunci ma gasesc,
Cīnd iert atunci gasesc iertare,
Cīnd mor pentru mine, atunci īnviu la viata de veci.
Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 1 2009, 03:52 PM
Post #37


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



Doamne, Doamne ceresc Tată
Noi pe Tine Te rugăm,
Luminează a noastră minte
Lucruri bune să-nvăţăm.
Ca Tu eşti Stăpānul lumii
Şi al nostru Tată eşti
Şi pe toate cele bune
Numai Tu le īmplineşti.
Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Nov 1 2009, 07:58 PM
Post #38


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Parintele Arsenie Boca spunea ca cele mai bune rugaciuni sutn rugaciunea mintii (din cate stiu eu este 'Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu Atotputernicul, miluieste-ma pe mine pacatosul') si Tatal Nostru.
In afara de rugaciunile astea 2 cel mai des citesc Paraclisul Maicii Domnului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 2 2009, 09:37 AM
Post #39


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



"Rugaciunea lui Iisus" este foarte importanta. In traditia rusa aceasta poate inlocui chiar slujbele bisericesti, caci valoarea ei este universala. Ceea ce are aceasta caracteristic este faptul ca trebuie repetata de foarte multe ori, chiar de 12.000 de ori pe zi. In cartea "Pelerinul Rus", povatuitorul ii spune nevoitorului aceastea:
"Iata, acum te-ai deprins cu rugaciunea. Mentine-o şi sporeste aceasta deprindere la douasprezece mii pe zi, făra sa pierzi timpul. Stai īn singuratate, scoala-te mai devreme si culca-te mai tarziu, iar dupa două saptamani sa vii la mine pentru sfat."
Vedem, asadar, ca mai trebuie si un indrumator, o "calauza", cineva cu experienta (de obicei staret, dar poate sa fie si mirean, caci nu haina face pe om).
Indrumatorul este necesar, caci "Rugaciunea Inimii" are un regim special. Pot aparea naluciri de tot felul si, fara un povatuitor, poti cadea usor prada lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Suzana
post Nov 3 2009, 10:48 AM
Post #40


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 29
Joined: 16-October 09
Member No.: 7,296



Rugăciune de mulţumire

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeule a toată milostivirea şi īndurarea, Care ai nemăsurată milă, nespusă şi neajunsă iubire de oameni, căzānd acum către a Ta slavă, cu frică şi cu cutremur, aduc Ţie mulţumire pentru binefacerile de care m-ai īnvrednicit pe mine nevrednicul robul Tău. Te slăvesc, Te laud şi Te cānt ca pe un Domn, Stăpān şi Făcător de bine. Şi iarăşi căzānd īnaintea Ta, īţi mulţumesc şi cu smerenie mă rog nemăsuratei şi negrăitei Tale milostiviri, ca şi de acum īnainte să-mi dăruieşti faceri de bine, ca să sporesc īn dragostea de Tine şi de aproapele meu. lzbăveşte-mă de tot răul şi necazul. Dăruieşte-mi linişte şi mă īnvredniceşte ca īn toate zilele vieţii mele totdeauna mulţumire să-Ţi aduc şi să grăiesc şi să cānt cele preabune Tatălui şi Fiului şi Sfāntului Duh, acum şi pururea şi īn vecii vecilor. Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:23 PM