IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegerea stomatologului
divi2007
post Mar 21 2007, 10:34 PM
Post #11





Musafir






1.adica lipsa de calciu nu este un motiv pt a face carii? intreb pt ca sincer tot asta aud de mica daca vrei dintii frumosi bea lapte

2.ce este amelogeneza imperfecta in viata intrauterina? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

3.mama are parandotoza as putea sa mostenesc si eu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 22 2007, 06:55 PM
Post #12


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



pai sa vedem... ce-am mai auzit... ca daca bei multa apa faci broaste in burta, daca nu mananci toata supa se ineaca piticul de pe fundul farfuriei, daca nu esti cuminte nu vine Mos Craciun etc etc. Normal ca are si calciul importanta lui, doar n-o sa se mineralizeze dintii cu ... altceva decat minerale ... dar nu exista includere sau excludere in ecuatia calciu=carii.

amelogeneza ... pe parcursul dezvoltarii intrauterine vine si randul dintilor la un moment dat. in conditii normale se formeaza o retea cristalina care va forma smaltul. sub actiunea diversilor factori pot aparea probleme in formarea acestei retele deci calitatile smaltului vor avea de suferit.

parodontoza are o componenta ereditara dar asta nu inseamna ca automat copii vor dezvolta aceasta boala. cauza parodontozei este, asa cum am mai spus, de natura microbiana. o igiena precara duce la imbolnavirea tesutului care sustine dintele (parodontiu). primul semn este gingivita, apoi parodontita (inflamatia acuta) si apoi parodontoza (cronica). Odata instalata, parodontoza nu se vindeca, in cel mai bun caz se stopeaza evolutia sau se incetineste ritmul de avansare al bolii. Si pacientii diabeti au risc de a dezvolta parodontoza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 23 2007, 10:29 AM
Post #13





Musafir






thanks (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoirDesir
post Sep 2 2007, 03:59 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 2-September 07
Member No.: 2,139



QUOTE(angeldust @ Mar 5 2007, 02:27 PM) *
Eu am avut numai experiente SF cu dentistii. Eu am stat mult timp intr-un oras mic, unde era un singur stomatolog, care nu pot sa zic ca era un stomatolog prost ( am plombe de mai mult de 10 ani puse de el cu care nu am avut probleme) dar avea aparatura veche si omului ii placeau alcoalele (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Deci era ceva de genu "Sper ca nu a baut azi nimic nea' Mishu" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Prin Timisoara am mai incercat vreo 2 dentisti care m-au dezamagit cumplit, pana cand am castigat eu la o promotie un detartraj la cabinetul tipei la care merg acum (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mi-a placut asta pentru ca:

-e tanara, la inceput de cariera deci isi da silintza sa fie buna, caci concurentza e f mare (la fiecare coltz de strada e un cabinet de stomatologie)
- a fost prima care m-a luat si mi-a explicat asa ca la prosti : cum sa ma spal pe dinti (radeti voi radeti dar nu ma spalam corect), cum sa folosesc atza dentara, mi-a scos din cap ideile de albit dintzii pe care le aveam, tot incearca sa ma convinga sa imi pun brackets (fara rezultat pana acum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
- nu e niciodata aglomerat in sala de asteptare desi programari am vazut ca are ca m-am holbat in agenda ei. Daca am vreo urgentza de genul ma doare ceva, ii lasa pe altii sa astepte si ma ia pe mine prima he he he
- imi explica mereu ce imi face , are si o sonda din aia cu camera si mi-o baga in gura si vad pe un ecran LCD ce se intampla (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In restul timpului pe ecranul ala e muzica deci pot sa ma uit linistita la TV in timp ce imi foreaza pe acolo (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
- cel mai mult imi place ca m-a facut sa nu mai imi fie frica sa merg la dentist pentru ca imi face mereu anestezie pentru orice kkt si nu simt nimic.
- si nu in ultimul rand imi place ca e o psiholoaga buna , vorbesc cu ea chiar si despre barbati (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si e pasionata de Reiki si tot felu de terapii din astea alternative si imi tot povesteste, de nu as mai pleca de acolo.



Buna, ai putea sa imi spui unde are cabinet doamna aceasta? Sint din Timisoara si chair caut un stomatolog bun.
Mersi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 2 2007, 04:00 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Noir...vrei sa ne spui ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoirDesir
post Sep 4 2007, 03:30 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 2-September 07
Member No.: 2,139



QUOTE(pokemon @ Sep 2 2007, 05:00 PM) *
Noir...vrei sa ne spui ceva?



Da, am si spus, sub citat:

Buna, ai putea sa imi spui unde are cabinet doamna aceasta? Sint din Timisoara si chair caut un stomatolog bun.
Mersi.

(era o intrebare pentru AngelDust)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Sep 8 2007, 09:19 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Am si eu o prietena care are nevoie de un dentist bun in Bucuresti, punkereas, esti disponibil? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Sep 10 2007, 08:46 AM
Post #18


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Dap. Anytime.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Sep 10 2007, 10:06 AM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Merci, i-am cerut deja datele tale Dianei (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si i le-am dat prietenei mele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Sep 10 2007, 10:25 AM
Post #20


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Bun, o sa-ti dau PM cu mobilul meu. Daca suna pe fix o sa dea ori de maica-mea ori de taica-miu :-)) S-a mai intamplat si cu altii ;-)

L.E.: se pare ca nu iti pot da PM, nu functioneaza. Hmmm, Y!Msg ai? Eu am acelasi user ca aici.

This post has been edited by the_punkreas2003: Sep 10 2007, 10:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:32 PM