IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  « < 27 28 29 30 31 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cu ce va ocupati ?, ..sau ce aveti de gind sa faceti in viitor?
Diana.
post Jul 14 2008, 08:15 PM
Post #281


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... da, chiar trebuie sa ne cunoastem mai bine! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) si de la mine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirelaingrid
post Jul 15 2008, 09:03 AM
Post #282


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 23-January 08
Member No.: 3,113



mersi,mersi de primire (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 23 2009, 06:32 PM
Post #283





Musafir






Kalua, am o intrebare. Ca si RMA ai mult contact cu clientii?
A aparut pe-aici un job de RMA Support si nu sunt prea convinsa daca sa aplic sau nu, ca nu ma atrage deloc customer service (as spune chiar I hate it!). (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Bine, oricum, in job description asa apare, ca am nevoie de excellent customer service skills. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 23 2009, 07:02 PM
Post #284





Musafir






Daca e job centralizat pentru asa ceva, n-o sa prea ai treaba directa cu clientii. Eu doar le trimit nr-ele de RMA direct, dar contactul clientilor sunt intotdeauna cei de la vanzari. Mie-mi place tare ce fac si ca-i complex ce fac, trebuie sa le stiu pe toate si pe partea inspre client, si inspre furnizor. Ca de obicei fiecare stie numai bucatica lui si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 23 2009, 08:53 PM
Post #285





Musafir






Mersi Kalua. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Ce faci tu, suna bine, m-as baga si eu, ca si aici unde am lucrat cunosteam ambele parti adica si dinspre suppliers si spre customer). Oricum, nu prea iti poti da seama doar din ceea ce posteaza ei foarte multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 24 2009, 01:04 AM
Post #286


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



pesca bafta multa in cautari.
Cred ca orice post care implica un procent, oricat de de mic de serviciu clienti o sa scrie la fel: excellent skills required (nici n-o prea pot formula altfel)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 24 2009, 03:01 AM
Post #287





Musafir






Stiu Cleo, dar depinde cat de mare e procentul. Ca si la jobul anterior mai luam legatura cu clientii, dar nu era ceva ce faceam des. La noi la firma, de RMA se ocupau cei din QC, la alte firme am inteles ca se ocupa cei din Customer Service, de aceea sunt in ceata. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 24 2009, 09:27 AM
Post #288





Musafir






Pesca, depinde de organizarea interna a firmei. La firma la care sunt acum sunt si eu bagata in departamentul SCCS (supplier control customer service, ca si astea-s comasate), chiar daca nu fac ce fac ceilalti. Tipa care se ocupa de pricing la fel. Noi doua suntem ca un fel de insula a SCCS-ului. Noi ii consideram pe cei de la vanzari ca fiind clientii nostri. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Parerea mea este sa aplici pentru jobul asta, in fond poti spune tu "nu" cand vezi exact daca-i vorba de contact permanent cu clientii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 24 2009, 03:39 PM
Post #289





Musafir






Sorry, e vina mea ca nu dau toate detaliile. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Deci, asta este o firma mare, imensa, e vorba de cei care fac blackberry si scot joburi destul de des, RIM.
Normal ca daca trimit aplicatie pentru jobul asta, imi aranjez resumeul in asa fel incat sa iasa in evidenta ceea ce cer ei pentru jobul asta. Si apoi, daca scot altul, care m-ar tenta mai mult, nu-l mai pot schimba. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) De aici dilema mea. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Acum am spus ca mai astept pana luni, ca oricum e "proaspat" anuntul si daca nu scot altceva, trimit la asta.
Multumesc de explicatii. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Asa e, stiu ca fiecare firma isi are organizarea ei proprie, si nu neaparat faci acelasi lucru cu cel de pe o pozitie similara din alta firma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 24 2009, 04:14 PM
Post #290


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Iti tinem pumnii, Pesca! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pages V  « < 27 28 29 30 31 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th September 2024 - 01:21 AM