IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

66 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fond de ten necomedogen
Delphina
post Dec 18 2005, 11:39 PM
Post #21


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Dream Mat Mousse e comedogen. Bisztos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Dec 19 2005, 09:38 AM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Ciresica, nu scrie pe el non-comedogen, eu ar trebui sa mentionez ca in general nu imi apar probleme (comedoane) de la cosmetice (poate de asta n-am avut probleme nici cu Bioten cu nuc  :)), dar scrie oil-free  ;).
Altfel, e matifiant, pentru mine un pic prea tare, avand in vedere ca iarna mi se mai usuca oricum tenul, asa ca dau sub el, peste crema, cu fond de ten obisnuit (repet, nu stiu daca e bine, ca si asta e fond de ten, dar compact).
Am vazut ca nu prea sunt pareri pro-Rimmel, eu una sunt fan declarat.
Delphi, cu blush ori nu stiu sa ma dau, ori nu-mi sta bine (eu nu sunt "imbujorata" de felul meu  :P).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 19 2005, 09:58 AM
Post #23


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Delphule uite-te te rog pe prima pagina sa-mi zici si mie de fdt-ul pe care mi l-am luat de la Bourjois (altul :fluierat:, decat cel pe care mi l-ai recomandat, ca nu am mai avut rabdare). Am scris si ce contine ca sa vezi daca e sau nu comedogen.
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 19 2005, 04:18 PM
Post #24


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Delphi, ca sa fie comedogen trebuie sa contina parabeni cumva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 19 2005, 04:53 PM
Post #25


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Berbe parabeni sunt altceva, niste substante care, daca sunt administrate o perioada lunga te tp sau daca exista predispozitie pot cauza cancer. Acum nu sunt 100% sigura dar cred ca despre asta e vb, oricum nu cred ca intra la substante comedogene.
Pup :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 19 2005, 10:41 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Fetelor, e drept ca noi trebuie sa fim constiente de tot ce ne pune in pericol sanatatea, dar nici nu trebuie sa ne panicam. Parerea mea e ca toata povestea asta cu parabenii tinde sa fie un mare fis, fiindca oricum sunt peste tot. Oricum nu mai traim demult fara ei. :)

« Ce contin anumite produse cosmetice si de ce ar putea ele se ne faca rau? (Aici excludem din start produsele contrafacute, dubioase, expirate sau cu defecte de fabricatie, care prin definitie ne ameninta sanatatea.).
Substantele analizate in principal au fost parabenii, compusi sintetici inclusi in aproape toate categoriile de produse cosmetice, de la deodorante si antiperspirante in principal, pana la demachiante.
Studiile de pana acum nu au fost omologate la nivel international, fiind realizate pe un lot prea mic de paciente. Si totusi lumea stiintifica incepe sa ia in serios rezultatele obtinute pana acum.
Este necesar sa luam anumite masuri dupa ce am aflat toate aceste lucruri?
Pentru unele persoane informatiile vor parea fanteziste, de neluat in seama, altele in schimb au tendinta de a exagera poate chiar un impuls de a arunca tot raftul cu produse cosmetice.
Pe scurt, iata care sunt masurile pe care trebuie sa le luam :
- sa nu utilizam imediat deodorantul sau antiperspirantul dupa epilarea in axila, mai
ales cand pielea este iritata;
- sa ne spalam sub brat de fiecare data cand simtim disconfort si transpiratie, cu apa si
sapun; intotdeauna primul pas catre igiena corespunzatoare este spalatul cu apa si sapun, nu aplicarea excesiva de parfumuri si deodorante;
- utilizarea unor cantitati rezonabile de cosmetice, daca doriti chiar inlocuirea cremelor complexe de corp cu uleiuri naturale cu extracte de plante. »

Intelegeti ce vreau sa zic ?


Tits, am ametit si eu cu lista aia a ta :) In mod sigur ethylhexyl palmitate si aluminyum hydroxide sunt cu potential iritativ si comedogen, insa celelalte componente...well...sunt o biata filoloaga, nu stiu pe de rost pe toate subtilitatile chimice. :D Eu n-am nici o lista cu produse comedogene la indemina. Mai multe nu stiu deocamdata, oricum e bun luat, ii vedea tu de ti-i ok. Oricum, pe viitor, iti recomand sa te indrepti catre Clinique. Asta ar fi alegerea mea.
Din pacate, nu mai tin minte daca parabenii sunt renumiti si pentru proprietati comedogene, nu mai stiu...

Oricum, va las acilea citeva din cele ce am si io p-aci pin computer :

- Acetone (acetona)  solvent folosit mai ales in solutiile pentru indepartarea lacului de unghii (asa cum stie toata lumea) si de asemenea in lotiunile tonice; poate irita si usca pielea (in functie de concentratia in care e prezent);

- Acetylated Lanolin Alcohol (alcool lanolinic)  alcool care nu usuca pielea, ci dimpotriva o catifeleaza; este de asemenea antiiritant si antialergic, dar poate bloca porii, mai ales la persoanele predispuse, si poate provoca astfel eruptii de puncte negre si alte imperfectiuni;
- Acrylates Copolymer  ingredient folosit pentru diminuarea excesului de sebum;
- Alcohol SD-40/ SD Alcohol 40/ Alcohol SDA-40 - alcool cosmetic purificat, care se evaporeaza instantaneu, lasand substantele active sa patrunda in piele; poate avea si proprietati antibacteriene, si este mai putin iritant decat alcoolul etilic (ethyl alcohol);
- Algae/Seaweed Extract (extract de alge marine)  substanta emolienta, cu presupuse proprietati antioxidante;
- Allantoin (alantoina)  o subtanta extrasa din plante, cu proprietati calmante si antiiritante pentru piele;
- Alpha Hydroxy Acids (AHA)  grup de substante active extrase in general din acizi de fructe (acidul citric, extras din lamai; acidul glicolic, extras din sfecla de zahar; acidul lactic, extras din lapte; acidul malic, extras din mere), care ajuta la exfolierea pielii, in concentratii mari (peste 6-8 %), si la hidratarea ei, in concentratii mai mici; de asemenea, favorizeaza patrunderea in piele a altor ingrediente; sunt foarte folositi in produsele depigmentante, antirid, si antiacneice, dar pot fi iritanti pentru piele, si sunt fotosensibilizanti (cresc sensibilitatea pielii fata de radiatiile solare) ;
- Alpha Lipoic Acid (acid alfa-lipoic)  substanta antioxidanta;
- Ascorbic Acid/ L-ascorbic acid  vitamina C, este folosita in cosmetica drept antioxidant, si in concentratii mari ajuta la regenerarea pielii, la corectarea petelor pigmentare si la sinteza colagenului;
- Ascorbyl Palmitate  substanta conservanta si antioxidanta;
- Beeswax  ceara care hraneste pielea si actioneaza ca o bariera in calea factorilor nocivi din mediu;
- Benzoyl Peroxide  substanta activa antibacteriana, folosita in produsele antiacneice; poate usca si irita pielea;
- Beta Hydroxy Acid (BHA)  acid salicilic: este folosit pentru exfolierea pielii si in tratamentul acneei si al punctelor negre;
- Boric Acid (acid boric)  acid conservant si antiseptic, dar potential iritant;
- Camphor (camfor)  substanta astringenta, folosita impotriva iritatiilor;
- Carbomer (934, 940, 941, 980, 981)  substante stabilizante si texturizante;
- Carmine (carmin)  pigment rosu, potential iritant;
- Ceramides (ceramide)  substante hidratante;
- Ceteareth/ cetearyl/ stearyl/ cetyl alcohols  tipuri de alcool folosite pentru catifelarea pielii;
- Collagen (colagen)  substanta folosita pentru hidratarea pielii (atentie insa, colagenul topic nu poate inlocui colagenul continut in derma, deoarece nu poate patrunde atat de adanc in piele);
- Cyclomethicone/ Dimethicone  tipuri de silicon care dau o textura placuta produselor cosmetice fara a bloca porii;
- EDTA - conservant care poate provoca dermatite de contact;
- Elastin (elastina)  substanta hidratanta, care, la fel ca si colagenul topic, nu poate patrunde in derma;
- Glycerin (glicerina)  hidrateaza pielea si o protejeaza;
- Glycine  amino-acid vital pentru sinteza colagenului;
- Grape Seed Extract  extract din seminte de struguri, un antioxidant foarte puternic;
- Green Tea Extract  extract de ceai verde, un antioxidant foarte eficient;
- Hyaluronic/ Cyclic Acid/ Sodium Hyaluronate (acid hialuronic) substanta foarte hidratanta, poate retine de 1000 de ori mai multa apa fata de propria greutate; ajuta de asemenea alte ingrediente sa patrunda in piele;
- Isopropyl Alcohol  substanta cu proprietati antibacteriene, poate usca pielea;
- Isopropyl Palmitate/ Isostearate/ Myristate  substante emoliente, comedogene (blocheaza porii);
- Kaolin  argila folosita in pudre si masti pentru indepartarea excesului de sebum;
- Lanolin (lanolina)  grasime extrasa din lana de oaie, folosita ca emolient; poate fi iritanta si comedogena;
- Octyl Methoxycinnamate  substanta folosita ca ecran solar chimic; poate provoca dermatite de contact la persoanele predispuse;
- Octyl Palmitate  substanta hidratanta non-grasa;
- Oxybenzone  ecran solar chimic;
- Panthenol  vitamina B5, substanță umectanta, ajuta si la vindecarea ranilor;
- Parabens conservanti foarte utilizati in industria cosmetica;
- Petrolatum  substanta hidratanta si emolienta, neiritanta, dar potential oclusiva pentru pori;
- Poly Hydroxy Acid (PHA)  substante asemanatoare acizilor de fructe, dar mai putin iritante;
- Propylene Glycol  substanta hidratanta, potential iritanta;
- Retinol  substanta derivata din vitamina A, liposolubila, folosita in tratamentele antirid; Retinyl Palmitate  derivat al vitaminei A, mai stabil decat retinolul si mai putin iritant; Retinyl Palmitate Polypeptide  forma de vitamina A hidrosolubila;
- Silk Powder/ Proteins  substante folosite pentru hidratarea si hranirea pielii;
- Sodium Bicarbonate (bicarbonat de sodiu) substanta care neutralizeaza acizii, si astfel le diminueaza potentialul iritant;
- Sodium Laurel Sulfate  detergent, potential iritant, dar necancerigen;
- Stearic Acid (acid stearic)  acid gras folosit mai ales la producerea sapunurilor; potential iritant;
- Sulfur (sulf)  substanta antibacteriana folosita in produsele antiacneice; s-a constatat ca e comedogena
- Titanium Dioxide  ecran solar fizic, protejeaza fata de radiatiile UVA si UVB;
- Triclosan  conservant si antiseptic;
- Vitamina A hidrateaza pielea, reduce aparenta porilor, curata porii si reduce ridurile fine; este fotosensibilizanta si nu trebuie sa fie folosita de femeile gravide sau de cele care alapteaza;
- Vitamina C  stimuleaza sinteza colagenului; este un antioxidant foarte puternic;
- Vitamina D  regleaza procesul de refacere si reinnoire a celulelor;
- Vitamina E (Tocopherol)  antioxidant, hidratant, ajuta pielea sa se apere de radiatiile ultraviolete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 20 2005, 09:50 AM
Post #27


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Sar'na Delphule!
Acum l-am luat asta e..., oricum, sa fiu sigura ca nu mai fac aceasta greseala pe viitor :P, te rog sa-mi zici un nume de fdt de la Clinique, cu recomandare.
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 20 2005, 09:56 AM
Post #28


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Mersi Delphi, o sa studiez si eu lista cu atentie, numai ca pe mine ma streseaza rau parabenii astia... mi-am luat o lotiune iluminatoare si are vreo 5 ... ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 26 2005, 11:29 AM
Post #29


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Sunt lucruri mult mai periculoase decit parabenii, dar, no, tre sa fim atente si la astia. Solutia e sa te uiti bine de tot inainte de a cumpara un produs, si, gata, nu te mai stresezi. :)

Singura problema e ca dupa scandalul din America cu parabenii, acestia nu au mai aparut pe lista de ingrediente a produselor, insa nu prea cred ca au fost scosi si din compozitie. Va amintiti cum ne tot uitam pe flaconase, si, in citeva saptamini, nu mai scria nimeni nimic de parabeni in compozitie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 26 2005, 02:26 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



am gasit io in pc-ul meu cateva chestiute extrase de pe eva (lista cu ingredientele comedogene):


lista cu substante folosite in produsele cosmetice si care ar trebui evitate, fie din cauza ca sunt comedogene, fie din cauza ca sunt prea iritante:

Acetone
Acetylated Lanolin
Acetylated Lanolin Alcohol
Botanicals Algae Extract
algin
Natural Oils Cajeput Oil
carrageenan
cetearyl alcohol+ceteareth 20
butyl stearate
cocoa butter
coconut butter
coconut oil
colloidal sulphur
corn oil
cotton awws oil
cotton seed oil
crisco
pigmenti
decyl oleate
dioctyl succinate
Disodium Monooleamido PEG 2-Sulfosuccinate
Ethoxylated Lanolin
Ethylhexyl Palmitate
Flowers of Sulfur
Glyceryl Stearate SE
Glyceryl-3-Diisostearate
Hexadecyl Alcohol
Isocetyl Stearate
Isodecyl Oleate
Isopropyl Alcohol
Isopropyl Isosterate
Isopropyl Myristate
Isopropyl Palmitate
Isostearyl Isostearate
Isostearyl Neopentanoate
Laureth
Laureth 4
Lauric Acid
Mink Oil
Myristic Acid
Myristyl Lactate
Myristyl Myristate
Octyl Palmitate
Octyl Stearate
Oleth-3
Oleyl Alcohol
PEG 16 Lanolin
PEG 200 Dilaurate
PEG 8 Stearate
PG Monostearate
Myristyl Propionate
Polyglyceryl-3-Diisostearate
Potassium Chloride
Propylene Glycol Monostearate
Red Algae
Shark Liver Oil
Sodium Chloride (Salt)
Sodium Laureth Sulfate
Sodium Lauryl Sulfate
Solulan
Sorbitan Oleate
Sorbitan Sesquinoleate
Soybean Oil
Steareth 10
Stearic Acid Tea
Stearyl Heptanoate
Sulfated Castor Oil
Sulfated Jojoba Oil
Syearyl Heptanoate
Tridectyl Neopentanoate
Wheat Germ Glyceride
Wheat Germ Oil
Xylene


http://www.betterhealthyskin.com/kba_lets_talk _cosmetics.aspx?Affiliate=8

http://www.zerozits.com/ Articles/article6.htm#inglist

http://www.paulaschoic e.com/learn/dictionary.asp?TYPE=MAIN
Go to the top of the page
 
+Quote Post

66 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:22 AM