IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice profesionale, Produsele folosite in saloane - mai eficiente?
angelito
post Apr 20 2006, 12:59 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Buna, fetelor!

M-am gandit sa deschid topicul asta pentru ca in ultimul timp ma intereseaza produsele profesionale, cele care se folosesc in saloanele de infrumusetare. Din pacate sunt putin cunoscute, si eu n-am folosit astfel de produse, pentru ca n-am facut niciodata tratament cosmetic la salon (as vrea, dar imi e teribil de teama c-o sa ies ca o "moanstra" de-acolo...).

Si prin reviste vad de multe ori recomandate astfel de produse (ma rog, eu stiu prea bine cum se fac aceste recomandari, asa ca sunt putin sceptica...) - de ex. Ardes, Matis, Guinot, Academie. Mai sunt si altele - Lendan, Holyland Cosmetics (vad recomandari si reclame in Les Nouvelles Esthetiques) etc.

Daca cineva cunoaste astfel de game, sa ne spuna si noua cum i s-au parut...

Si daca a gasit cineva o cosmeticiana buna (ma refer la tratamentele faciale), sa ne anunte si pe noi...

Pupici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 20 2006, 01:15 PM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu votez de anul asta cu masca de par TIGI. La noi se gaseste in saloanele Getei Voinea. Mie mi-a adus iubitul din USA. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Apr 20 2006, 01:19 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Ala, si eu am vazut produsele Tigi in salonul unde merg sa ma tund, si arata super! Ce anume face masca pe care o folosesti tu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 20 2006, 01:38 PM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



In primul rand e mentolata si da o senzatie de prospetime parului, relaxeaza si revigoreaza pielea. In plus, imi da volum. Eu am parul rar, firul subtire si dupa orice masca ramane extrem de moale si greu de coafat. Groaznic!

Dupa Tigi senzatia e cu totul alta. Imi regenereaza parul (m-a scapat de firele tocite) fara a-l "pleosti" (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) . Il aranjez imediat cu ondulatorul.

pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Apr 20 2006, 01:44 PM
Post #5





Musafir






eu am facut 5 sedinte de peeling cu acizi de fructe, una pe saptamana, la un salon pe cand stateam in Cluj cu solutie de la Holyland cosmetics. Incercand sa-mi comand niste creme direct de la Bucuresti mi-au zis sa caut distribuitorii. Or, preturile de salon erau mari. Mi se recomandase acum 3 ani o crema dupa acest peeling care completeaza efectul de curatare, era 1 milion si ceva. Problemele au fost de natura profesionala. Fetele din salon, care era unul foarte stilat si scump, nu erau cosmeticiene sau ceva; erau pur si simplu studente sau alte diletante care erau invatate sa te dea cu o solutie pe fata si sa te lase nustiucate minute, sa-ti fixeze electrozii la electrostimulare sau sa manuiasca un pseudoaparat de epilare definitiva. Patroana, medic generalist de familie, te chema la intrevederi, iti dadea atentie, ambianta din salon si aparatele o groaza de bani dar aparentele erau cat se poate de inselatoare. M-am tot dus orbeste sa-mi rezolv problemele, am cheltuit enorm in detrimentul multor chestii, studenta fiind, iar rezultatele au fost cvasi neobservabile. de exemplu, imi face peeling dimineata si im da drumul sa plec fara nici o atentionare de soare, de praf, de vant, pielea fiind fragilizata. Pe atunci nu stiam atatea si efectele au lasat de dorit pentru ca ingrijirea imediat urmatoare era una regular si nu adecvata situatiei. Cat despre epilarea definitiva...bani, bani, bani si NINIK, cu atat mai mult ca parul meu nedorit e mult deschis la culoare si destul de rar. Dar, deh...obsesiile se platesc scump.
Revenind la subiect, produsele holyland sunt foarte bune si din ce am incercat si din ce am auzit.
Mai stiam de Sothys, o cosmeticiana scapase de acneea pe care o avea folosind un am de zile numai lotiunea tonica de la ei, nimic altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
someday
post Apr 20 2006, 01:53 PM
Post #6





Musafir






eu nu am probleme mari cu tenul, asa ca o data la 2 luni merg la un tratament cosmetic facut la salon. merg la cosmeticiana asta de 5 ani atat pt epilat cat si pt tratament cosmetic. foloseste produse profesionale Academie iar tratamentul consta in demachiere, peeling, abur, extragerea punctelor negre, ma da cu tot felul de masti de fiecare data alta de calmare, de inchidere a porilor etc, nici nu mai stiu ordinea operatiunilor sincera sa fiu. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) cert e ca dupa ce plec de la ea am tenul inrosit dar in 2 zile maximum isi revine (aici depinde foarte mult si ce fel de ten ai),.
aaaa, am uitat masajul de final care e super relaxant, a fost o perioada in care mergeam la masaj facial o data la doua sapt si imi punea si o masca pe fata dupa, super tare, rezultatele se vad in timp oricum, adica tenul e mai luminos, mai relaxat, mai odihnit. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Apr 20 2006, 01:57 PM
Post #7





Musafir






nu stiu ce-s cu cremele astea dar cert e ca pana si pe ebay se vand foarte scump si mai au si enorm de multi cumparatori la 200 euro un capac de crema.
Am mai citit pe site la ei despre ele dar o fi chiar asa miraculoase?
http://www.cremedelamer.com/templates/prod...UCT_ID=PROD2459


de asta ce ziceti, e fake? http://www.okazii.ro/catalog/1506311/sanat....html#div_photo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Apr 20 2006, 02:40 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Merci de detalii, Ala, suna foarte bine, mai ales ca si eu am parul lipsit de volum!!! Hmmm, inca o tentatie pe lista (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) !

Wal, brrrrr, ce experienta (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) !! Eu cred ca astfel de saloane ar trebui sa fie inchise, mi se pare inacceptabil ca persoanele care au in vreun fel de-a face cu sanatatea ta sa fie adunate la intamplare, fara nici un fel de experienta si instruire speciala!!! Eu tot caut si caut un salon ok si o cosmeticiana buna, am primit ceva recomandari, dar tot imi e frica (de fapt pe tema asta cred c-o sa deschid un topic special)...

Cat despre cosmeticele Holyland, m-am uitat pe site m-ar interesa unele produse, dar nu stiu unde sa le gasesc... ooops, tocmai am gasit adresa de contact, pentru fetele interesate:
Holy Land Cosmetics - Romānia S.R.L
Address : Aaron Florian 4 Sect. 2
Bucureşti,
ROMĀNIA
Tel : + +40-21-3186575
+ +40-21-3186578
Fax : + +40-21-3186577
E - mail : holy_land_romania@yahoo.com


Someday, cum ti se par produsele Academie?

Wal, nu stiu ce sa zic, eu am rezerva fata de cremele astea fabulos si astronomic de scumpe, adica ma indoiesc totusi ca efectele sunt pe masura pretului (la un astfel de pret dupa o luna-doua de folosire, sa zicem, ar trebui sa arate pielea pur si simplu perfect, ca sa se justifice banii). Chiar acum m-am uitat pe makeupalley si vad ca sunt 785 de pareri despre crema aceasta, iar nota e 3,6 (din 5). 57% dintre cei care au scris ar cumpara din nou produsul. Mi se pare slabut, avand in vedere pretul... mi se parea ok daca avea nota cel putin 4,5 si cel putin 80% dintre utilizatori ar fi dorit s-o cumpere din nou. Dar asa...

Cat despre linkul de pe okazii.ro, nu-mi dau seama daca e fake sau nu, n-am mai cumparat niciodata pe site-uri din astea, asa ca nu pot sa ma pronunt, din pacate...

Wal, m-am uitat chiar acum, sa vad detalii despre lotiunea tonica Sothys,insa nu sunt pareri prea multe (doar 3)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aura
post Apr 20 2006, 06:16 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 81
Joined: 2-February 06
Member No.: 175



Site-ul okazii.ro este pe bune. L-a folosit sotul meu cu succes.
Imi pare rau fetele sa spun chestia asta asa pe nepusa masa dar nu cred in cremele acestea minune decat daca sunt naturale si pline de chestii bune. Produsele profesioanele in general nu sunt.

De exemplu Avene este o marca profesioanala a Estee Lauder, in Germania este folosita doar in anumite saloane daar este una naturala. Adica tot felul creme, sampoane, lotiuni etc. cu uleiuri, seminte de tot felul de minunatii, frunze de....plangeam langa ele. Au si cosmetice. Dar se strecurau si produse cu peg-uri si alte nenorociri...ciudat!!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
someday
post Apr 21 2006, 08:53 AM
Post #10





Musafir






angelito pt mine produsele Academie mi s-au parut ok! nu ma dau pe spate dar asta foloseste ea la salon.....
si sa ma duc in alta parte ar insemna sa schimb cosmeticiana ceea ce nu imi convine! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) astept sa-si schimbe ea produsele (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:11 PM