IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa iti faci barbatul sa faca treburi in casa?
Valentina30
post Oct 17 2011, 10:52 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



QUOTE(Cindy @ Oct 16 2011, 10:36 PM) *
Valentina, facturile le poti plati si online si cu ocazia asta, ii pasezi alta responsabilitate. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Prefer sa-l las sa mearga el sa plateasca facturile, din mai multe considerente.
1. E foarte ordonat in privinta cheltuielilor si tine foarte bine evidenta facturilor si cheltuielilor curente cu casa. Iar lucrul asta imi convine de minune, caci astfel scap eu de niste griji in plus...
2. O data cu drumurile pentru plata facturilor si utilitatilor, face si o gramada de alte comisioane. Deci "leaga" drumurile intre ele, astfel incat in 2 ore poate rezolva mult mai multe decat as face-o eu in locul lui.
3. Cu ocazia asta face si el un pic de miscare, lucru care nu poate decat sa ma bucure, avand in vedere, ca de altfel e foarte sedentar si se urneste greu, cand e sa-l scot la alergat.

Una peste alta, "job-ul" asta cu rezolvarea pe de-antregul a facturilor, i se potriveste si ramane fix al lui. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

PS. Am uitat sa spun ca in bucatarie ma mai ajuta uneori cand gatesc... in sensul ca nu ma refuza ever, sa toace o ceapa (stie ca eu plang de numa la asa ceva), sa curete morcovi (eu imi fac mainile portocalii) si sa dea mere pe razatoare (pentru placinta pe care o fac pentru el, desigur). (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Si inca ceva: El imi face cafeluta dimineata... mai precis, in fiecare dimineata. (IMG:style_emoticons/default/yeah.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 18 2011, 10:11 AM
Post #22


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Valentina, sotul meu nici macar n-ar sti ce sa plateasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) E genul de barbat care, daca il trimiti sa cumpere ceapa, elastic si cizme de cauciuc, intra in primul magazin de langa casa si le cumpara de acolo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Nu se duce la alt magazin decat daca nu a gasit in primul ce trebuia sa cumpere si mereu se intoarce acasa fara ceva ce trebuia sa cumpere.
Treaba in casa nu a facut de la inceput. Pana sa nasc, toate le faceam eu. Ma trezeam dimineata sa-i fac cafea si sa-i pun pachet pentru serviciu, chiar daca eu lucram in tura de dupa-masa. Curatenie, mancare, plati, rezolvat probleme, toate erau in carca mea. Dupa ce am nascut, junioara imi ocupa toate orele din zi si din noapte. Prin urmare, domnul casei s-a vazut nevoit sa puna mana sa mai faca si el cateceva. Si acum ma pufneste rasul cand imi aduc aminte de prima luna dupa nastere, cand a trebuit sa mearga sa plateasca utilitatile. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Desi i-am explicat unde sa mearga, tot nu s-a descurcat. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Nici de trezit dimineata nu m-am mai trezit, pachetel isi pune singur si face el cafea si pentru mine. Mancaruri sofisticate nu face, insa o data pe saptamana pregateste micul dejun (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Datul cu aspiratorul, carat chestii, schimbat becuri, zugravit, dus gunoiul, pivnita - astea sunt indatoririle lui si eu NICIODATA nu intru pe acest teritoriu (IMG:style_emoticons/default/322.gif) La bucatarie nu prea ma ajuta pentru ca nu prea il las. In schimb il chem sa stea cu mine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Este foarte important sa il lauzi pentru ceea ce face, chiar daca nu esti multumita. Daca incepi sa critici, el se va "spala pe mani" si nu va mai face nimic. La fel de important este sa-l implici in activitatile tale, cum ar fi: el da cu aspiratorul si sterge praful, eu asez rufele in dulap si spal geamurile, mergem impreuna la cumparaturi (in felul asta nu mai este o enigma pentru el pe ce se duc banii), petrece timp cu fata cat timp trebaluiesc eu prin bucatarie, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 18 2011, 10:41 PM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mai, dupa cate aveti de facut, nu stiu cum va mai ramane timp pentru voi inseva, pasiunile voastre etc. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Bine ca citesc aici sa stiu cum sa imi fac educatia sotului, if ever va fi sa fie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Desi in cazul meu, majoritatea barbatilor pe care i-am cunoscut, se gospodareau foarte bine singuri, chiar mai bine decat mine, pentru ca erau departe de casa inca din facultate si bineinteles, au fost nevoiti sa invete sa isi gateasca una alta, sa faca curat, sa isi calce etc.

Anyway, eu sustin poza de mai jos si deviza ei (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:http://26.media.tumblr.com/YRmLAxI0Eg0eu8lhfDWzVNoJo1_400.jpg)

This post has been edited by Cindy: Oct 18 2011, 10:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 19 2011, 09:44 AM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Da Cindy, numai ca situatia nu sta chiar asa. Si al meu, a stat in camine in facultate, aici statea singur inainte sa ne mutam impreuna, si se organiza foarte bine. In momentul in care vad o femeie in casa, li se pare ca perioda lor de chin s-a terminat!
Eu oricat de mult as vrea sa il laud, nu pot, pentru ca nu sunt facuta asa. Pe mine nu ma lauda daca mancarea a iesit de rahat! Imi spune ca nu e chiar buna. Si asta nu ma face sa renunt sa mai gatesc! Pentru ca nu am cum. Tre sa mancam!
Dar nu disper inca. SI eu in chem sa stea cu mine, dar cateodata e ca si cum nu ar sta, pentru ca e asa de conentrat la joc, ca zici ca nu e aoclo! Damn!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Apr 17 2013, 07:39 PM
Post #25


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Aoleu, dragelor prin ce treceti! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Mie mi-e teama ca unele mame de baieti, nu realizeaza ce prostie fac cand ii cresc asa, total dependenti. Mi-e greata ca le baga in cap ideea ca o femeie este o sclava pentru un barbat.
De ce ii cresteti asa, dragi mame de baieti? O sa mor si n-o sa inteleg in veci mamele de baieti care nu-i educa. Ele singurele se plang de faptul ca nu au fost ajutate toata viata de sot, ca au fost sclave, etc, toata polologhia pe care o aud de la N mame de baieti. Daca au avut de tras, si vad ca exista o problema la baieti in general, ca sunt ca niste copii indiferent de varsta.......... de ce PISICI procedeaza la fel ca mama sotului lor, sa cresti practic , un alt exemplar al sotului tau decare te plangi mereu? Ca sa nu se intrerupa ciclul asta niciodata?! Face parte din educatie, sa stie sa aiba grija de ei, de casa.

Sa ma ierte Dumnezeu, am zis ca daca se intampla vreun accident sa fac un copil, pentru ca nu-mi doresc neaparat, vreau sa nu fie baiat. E ceva in codul genetic al mamelor de baieti care le determina sa faca aceleasi greseli ca soacrele lor.Realizeaza problema, regreta ca lucrurile stau asa, ca nu au ajutor, etc dar parca le indeamna ala cu coarne sa procedeze invers de cum le dicteaza ratiunea. Sunt foarte putine mame care-si cresc baietii in asa fel incat sa stie sa fie si barbati independenti, adicatelea sa nu-i manance mustele daca sunt singuri si n-are cine sa le bage si-n gura mancare. FOARTE PUTINE.

Am noroc ca domnul berbecutz e baiat ordonat, (e cam domnul scama la ordine, la inceputul relatiei m-a capiat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) dar am luptat si am mai castigat teren aici) face cumparaturile aproape intotdeauna, uneori si curatenie daca sunt plecata sau fac altceva pe la bucatarie - da cu aspiratorul, pune rufe la spalat daca eu fac altceva, le intinde, insa nu intotdeauna face lucrurile astea, repet, si nu-l bat la cap sa le faca. Daca procedez asa, adios bambinos, nu mai face nimic, sunt constienta de asta.
In general facem cam totul impreuna dar fara sa impunem, completam cand e cazul: daca eu dau cu aspiratorul, el pune la spalat, daca nu are alta treaba.

La bucatarie eu sunt sefa, nu se baga decat daca are el chef sa faca o salata orientala, supa crema de legume, ceva usor. E asa incantat cand face asta, parca e un copil, il las sa faca ceva usor acolo, daca asa simte el, mi-e drag sa ma uit cu ce mandrie face el salata orientala si supa (pana acum doar asta a facut de vreo doua ori.
El plateste facturile (online), uneori face pe razgaiatul, imi cere ssa-l ajut, sa-i dictez coduri, etc, ii fac pe plac ca e baiat cuminte.

Ce sa zic, nu ma pot plange. In rest, fac curat in baie singura, in bucatarie singura, la spalat vase nu se baga si nu-l stresez, nu-mi doresc sa ma ajute la alte lucruri pentru ca e suficient ce face. Sunt multumita ca ma ajuta cum poate, cand poate. Scoate perdelele sa le spal, le pune singurel la loc, de geamuri ma ocup singura dar pe afara le mai spala el, ii e teama sa nu cad (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Acuma, ironia e ca desi mama lui nu l-a crescut asa, sa faca treaba prin casa, simte el ca trebuie sa contribuie, ii e drag. Poate unii barbati fac mai mult sau altii mai putin dar eu sunt multumita si sper ca el sa nu se schimbe in privinta asta. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 17 2013, 08:23 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai, Berbe, e foartesimplu: barbatii sint niste copii indiferent de virsta pentru ca nu au fost lasati sa creasca mari. Mama soacara ma invata prin 2000 sa ii fac cafeluta Injerului, cum ii place lui (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) m-am facut ca ploua, nu era sa ma cert cu ea. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In ochii ei, eu ma nascusem ca sa ii slujesc odorul. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si da, mamele de baieti sint o "specie extraterestra" - nu au nici o legatura cu mamele de fete. Baiatul lor e un print din os domnesc care trebuie tinut pe puf... Normal ca ajuns la virsta maturitatii o sa se poarte ca un razgiiat!
Greseala o continuam noi la inceputul relatiei cind nu le cerem sa faca treaba sau le refuzam ajutorul. Pentru ca la inceput, barbatii sint cel mai usor de "dresat" in acest sens: sa puna si ei mina sa stringa vasele, sa dea cu un aspirator samd.
Eu am gresit si i-am refuzat Injerului ajutorul la inceput, pentru ca era incet si nepriceput si acum am linga mine un babat care daca sterge praful 5 minute, are senzatia ca e superman!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Apr 17 2013, 09:14 PM
Post #27


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Mi-a placut asta cu superman (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Si soacra mea e foarte abila in a-mi arata de exemplu cum ii place lapticul cu cacao si alte lucruri dragului meu insa si eu m-am facut ca ploua (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Iar greseala pe care o fac unele din noi la inceputul relatiei cand refuza ajutorul, am evitat-o. Am invatat lectia de la sora-mea care e cu 8 ani mai mare. Nu numai ca refuza, dar in rarele momente cand il ruga pe sotul ei sa curete legumele de exmplu, se ajungea la critica: aia nu e curatata bine, asta nu face asa, etc. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Al meu din exces de zel se apucase sa-mi curete cartofii, dupa care sa realizeze ca nu-i place (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si desi cartofii nu erau bine curatati, l-am lasat in pace, sa nu-l scarbesc, ca era tare incantat de realizarea lui (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

This post has been edited by berbecutza: Apr 17 2013, 09:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 17 2013, 09:22 PM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



A, nuuuu, eu am fost atenta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Apropos de asta...
QUOTE
Într-o zi soţul vine de la serviciu şi nu poate băga maşina în garaj deoarece pe aleea spre garaj erau trântite bicicletele copiilor. Dă să bage bicicletele în garaj şi găseşte jeep-ul soţiei deschis şi câinele plin de noroi întins pe bancheta din spate.
Nedumerit, intră în curtea interioară unde vede copiii într-o baltă de noroi, piscina şi ea murdară, copiii se stropeau cu furtunul. Îngrijorat, intră în bucătărie nu fără a observa că geamul de la uşă era plin cu pălmuţe de ciocolată, clanţa îmbrăcată în felii de şuncă şi gaura cheii înfundată cu un cârnat. În bucătărie curgea apa, frigiderul era deschis şi conţinutul lui vărsat pe podea, farfurii şi pahare murdare peste tot. Pe masă o baltă de suc , muştele roiau pe masă. Pe jos nu se putea călca altfel, decât pe mâncarea căţelului sau în conţinutul borcanelor de murături.
Panicat şi alb la faţă, începe să îşi caute soţia prin toată casa. Era un vacarm de nedescris - televizorul şi computerul erau date la maximum. Intră în baie unde prosoapele pluteau pe podea într-o baltă de apă şi sulurile de hârtie igienică erau derulate prin cuier, prin cadă şi pe mânerul de la uşă.
În sfârşit îşi găseşte soţia în ultimul dormitor relaxată cu o mască pe faţă, bigudiuri în păr. Citea o revistă şi asculta muzică cu căştile pe urechi. Cu un ultim efort, o întreabă ce s-a întâmplat. Ea îi răspunde:
- Îţi aduci aminte când te întorceai acasă şi mă întrebai ce am făcut toată ziua? Ei bine… azi n-am făcut nimic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Apr 17 2013, 09:23 PM
Post #29


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Aaaaaaaaaaaaa o stiu , e tare, da (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 17 2013, 09:27 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da. Si culmea e ca barbatii care nu fac treburi in gospodarie au senzatia ca treburile casei sint foarte usoare. Ori ca exista o Samanta care strimba din nas si gataaa, hocus-pocus, toate sint super ok! Cind insa fac si ei treaba, sa vezi cum transpira (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si nu li se mai pare o bagatela. Insa daca fac treburile sporadic, uita de la mina pin`la gura cit de greu este. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:07 AM