IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masina de facut paine, despre masina de facut paine, retete diverse pentru aceasta
Bia
post Aug 22 2008, 09:02 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mi-am luat masina de facut painica, Moulinex.

Acum am pus sa faca o paine cu faina de secara numai ca am uitat sa setez ca am 750 g si nu 1000 g si culoarea painii. Am selectat doar programul. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Ma rog, sper sa iasa. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Am primit si o carte de retete dar ma intrebam daca nu aveti voi mai multe retete pentru paine aceasta facuta la masinarie. Cele din carte contin si faina alba iar pe mine m-ar interesa retete exclusiv din faina integrala, secara, tarate, etc.
Si inca o intrebare: trebuiesc folosite numai retete pentru paine special create pentru aparate sau se poate folosi orice reteta?

L.E. Si m-ar interesa pareri de la fetele care au asa ceva, daca sunt multumite, daca pe termen lung se merita, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 22 2008, 09:11 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Iubita, ia intra tu aici Paine de casa
Sunt sigura ca gasesti si retete pentru masinuta, nu doar pentru cuptorul normal. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 22 2008, 09:33 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Multumesc. Am vazut ca au postat fetele, dar nu stiam care sunt cele speciale pentru aparat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am gresit ca am deschis topic nou, nu? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) Daca da, imi pare rau. Am crezut ca nu se pupa subiectele, retele fiind speciale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 22 2008, 09:39 PM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Nu-i bai, stai linistita. Cred ca Diana nu se supara daca facem un index aici cu retetele potrivite pentru cele care au aparat.

LE: Din pacate n-avem decat o reteta de painica la aparat.
Paine - reteta a la Kalua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Aug 22 2008, 10:40 PM
Post #5





Musafir






Pink, sa o folosesti cu placere! Cat costa o astfel de jucarica? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 22 2008, 10:51 PM
Post #6


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu am dat pe ea vreo 360 de lei, face 1.5 kg de paine maxim si 750 g minim si are 14 programe. A mea e Moulinex OW5000.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Aug 23 2008, 10:46 AM
Post #7





Musafir






Merci frumos. Nu e scumpa, merita, e mai placut sa-ti faci painica singur (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Aug 28 2008, 11:25 AM
Post #8





Musafir






Pink, sa folosesti cu placere masina de facut paine.
Si a mea are o carticica cu retete si intr-adevar, aproape toate contin faina alba.
Daca ai insa o reteta de paine integrala din alta sursa (si nu din carte), care nu trebuie neaparat sa fie reteta pentru masina de paine, poti sa faci aluatul in masina de paine. Pui acolo toate ingredientele, selectezi programul aluat (dough) si masinuta ti-l framanta si dospeste, fara sa te murdaresti tu pe maini. Apoi scoti aluatul din masina si il coci in cuptor, intr-o tava de paine.

O sa caut si eu ceva retete prin cartile mele si o sa le scriu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 28 2008, 01:19 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Merci, happy!

Vreau sa spun ca am incercat sa fac paine exclusiv din faina integrala si nu creste frumos si nici nu se coace bine. Cred ca din cauza ca nu contine gluten.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Sep 13 2008, 11:27 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Pink, eu de mai mult de un an sunt dependenta de masina mea de paine care imi face paine integrala de numa-numa...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
si asta fara sa adaug alba, si nici nu-mi iese f tare. In functie de cat de gol este containerul de faina cand cumpar (daca iau mai de la fund contine mai multe tarate si creste mai putin) poate sa fie si mai pufoasa...iar cand am musafiri adaug 1 cup de alba ca sa nu se sperie. Deci here's reteta mea: 2cani jumate de apa (by "cani" i mean cups de masurat cum sunt aici, daca nu ai asa ceva, poti sa iti iei tu o canuta mica si aia sa iti fie standardul cu care masori si lichid si uscat) 1 lingurita jumate de sare si 4 cani de faina integrala, si 3 lingurite de drojdie bobite (asa gasesc eu aici). am observat ca daca te joci un pic cu cantitatile, poti sa o faci mai pufoasa sau mai tare...de ex daca pui un picut mai multa apa si drojdie (sau mai putina faina) atunci este mai fluffy...
a, si masina mea nu ma-ntreaba de cantitati, ci doar tb sa apas whole wheat si apoi medium la coaja, asa ca poate ca tb sa masori un pic cantitatile
Oricum, o incurajare: s-ar putea sa tb sa incerci de mai multe ori pana cand dibuiesti combinatia buna, eu cred ca vreo 3 luni am facut o paine tare pana cand mi-am luat inima in dinti sa experimentez...
keep us posted on how it goes:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:52 AM