IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carti de bucate, cele mai bune si mai folositoare
kalua
post May 1 2007, 11:55 AM
Post #1





Musafir






Sigur detineti si voi nu stiu cate carti de bucate dar de consultat consultati numai cateva (sau una) cand e vorba de ceva.
Care sunt cartile voastre de bucate in care va uitati regulat, in care sunt retete care va reusesc din prima, intr-un cuvant carti de bucate care merita sa fie cumparate?

Dintre cele romanesti mie imi place foarte mult "Bucate, vinuri si obiceiuri romanesti" a lui Radu Anton Roman. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post May 1 2007, 06:29 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



eu am cumparat asta-vara din Romania "Carte de bucate " a Sandei Marin...eu zic ca e completa...explica retetele pe indelete si are o gramada...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 1 2007, 07:30 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu am la metru carti de bucate (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si-mi plac toate in functie de reteta aleasa, de la o vreme cantitatile pt mine sunt cu aproximatie, nu stau sa cantaresc fiecare chestie in parte pt ca n-am rabdare

Din cartea Sandei Marin absolut nici o reteta de prajitura nu mi-a reusit. Nici una! asta pe vremuri mai indepartate cand aveam nevoie sa stiu ce-i de facut. Deci daca urmati cantitatile din cartea aia nu iese mare lucru IMHO. Insa pt a afla ce se pune in diverse mancaruri e faina. A mea chiar are un aspect de anticariat....deci a fost folosita/ciufulita binisor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Apoi am niste carti micute cat o palma cea pt prajituri e grozava, pe celelate inca nu le-am rasfoit/testat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 1 2007, 07:45 PM
Post #4





Musafir






eu am 2 frantuzesti + una tot de la enciclopediile frantuzesti, tradusa. caut mai incolo titlurile si editurile.
urmeaza Secretele Bucatariei si forumul elady (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) cu o inclinare spre elady, ca sunt retete faine si verificate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 10 2007, 11:58 AM
Post #5





Musafir






incercati Jamie Oliver...sunt superbe retetele lui si chiar usoare si accesibile(unele)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 10 2007, 12:07 PM
Post #6





Musafir






Aveti ceva de sau despre Ferran Adria sau elBulli?
Ferran Adria este considerat cel mai bun bucatar din lume si elBulli e restaurantul lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 19 2007, 10:29 AM
Post #7





Musafir






Pentru ca s-a vorbit multisor de bucataria indiana in ultimul timp pe-aici, asta cica e o carte de bucate foarte buna si cu retete autentice:
Classic Indian Cooking de Julie Sahni.
Este tradusa in multe limbi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jul 19 2007, 04:53 PM
Post #8





Musafir






Mă bazez pe o carte de bucate veche, a lui Sanda Marin.
Am şi altele, cum ar fi De-ale gurii din bătrâni", "cum să preparăm...(aici se pune ce), sunt nişte cărţi mici, am o adevărată bibliotecă de bucătărie.
Un dosar cu diverse reţete căpătate încercate, şi un altul cu neîncercate.
Şi am şi reţete copiate de pe site-uri şi folosite.
Nu tot ce am pregătit mi-a reuşit, sau poate nu au fost pe gustul meu.

Mă bazez pe bucătăria clasică şi reţetele Sandei Marin, niciodată nu mi-au dat greş.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jul 19 2007, 06:40 PM
Post #9


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Sanda Marin este o clasică, dar Silvia Jurcovan cum vi se pare? (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Prima carte de bucate pe care am citit-o vreodată a fost cea a Lucreţiei Oprean, tipărită prin anii '70. Nu este meritul meu, cărţile celor trei autoare reprezentau biblioteca în domeniu a familiei.
Cărţile de bucate, mai ales cele vechi, sunt lecturi foarte educative. Textele vechi a la Păstorel sunt pitoreşti. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 19 2007, 06:57 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(Dore @ Jul 19 2007, 06:40 PM) *
Cărţile de bucate, mai ales cele vechi, sunt lecturi foarte educative. Textele vechi a la Păstorel sunt pitoreşti. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)


Posed "Retete cercetate de bucate, prajituri si alte trebi gospodaresti" de Kogalniceanu si Negruzzi aparuta la Editura Dacia in '73 (originalul aparut in 1841).
Nu mi-a trecut vreodata sa fac bucate dupa cartea asta, dar ma unge la inima cand o rasfoiesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th June 2024 - 09:10 AM