IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Domnilor profesori cu dragoste...
bubulina
post Mar 19 2006, 07:52 PM
Post #11





Musafir






Interesant subiect ...Nu stiu dar io nu nutresc sentimente nobile fata de fostii mei dascali. Mama e profesoara si imi zicea mereu ce grea e meseria et etc. si ca unii fosti eleveni nici nu o mai saluta pe strada.
In fine pe mine nu m-a marcat nici un prof din genearala/liceu...Mi s-au parut niste oameni care si-au facut jobul pt care erau platiti nimic mai mult....

Am totusi niste oameni carora le datorez mult:

I Ionel - profa la UPT- nu mi-fost dascal, dar ma rog a fost prima care mi-a acordat o sansa cind eram un zero barat si practic mi-a schimbat viata
X.Wen -prof la KU Uni - the same
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanah
post Mar 28 2006, 03:34 PM
Post #12


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 14-February 06
Member No.: 218



de cativa ani ma gandesc cu duiosie la toti oamenii care m-au format pe mine ca om si din care detin o mica particica pe care o s-o port cu mine mereu. incep cu doamna invatatoare Lucretia Ranga, pe care atunci desi eram atat de mica, o percepeam ca pe o doamna adevarata. asa si era. am revazut-o de curand pe strada (si recunosc ca nu am oprit-o pt ca mi-a fost teama ca nu isi va mai aminti de mine, iar eu detest momentele penibile) si vreau sa va zic ca avea aceeasi atitudine de doamna pana la degetul cel mic. pozitia corpului, faptul ca e intotdeauna impecabil ingrijita si imbracata. marturisesc ca nu am iubit-o mult in scoala, pt ca fiind mai multe fete cu prenumele meu, alesese sa ma strige pe mine pe tot numele, lucru care mi se parea ca punea o bariera intre noi si dadea un aer de raceala relatiei noastre. ce ti-e si cu sensibilitatea copiilor! acum insa o am inramata, intr-o poza cu mine si ma gandesc mai ales acum ca da primavara la multe momente care o includ.
imi amintesc cu recunostiinta de doamna de romana din liceu, doamna Suzana Miron. cu dumneaei am redescoperit cititul si probabil ca sensibilitatea mea s-a definit.
o alta doamna profesoara din liceu, doamna de mate, doamna Maria Banu, a carei poveste de viata m-a impresionat foarte tare, impreuna cu talentul pedagogic. noi fiind clasa de uman, nu ne pasiona matematica, insa la ore se intampla ceea ce se numeste "interdisciplinaritate". asa am invatat despre istoria aritmeticii, picanterii despre Pitagora, sau despre Ion Barbu si cifrele sale. foarte cultivant si intr-adevar util pentru formarea unor tineri interesati de carti.
probabil ca tuturor profesorilor care m-au facut sa deschid o carte, sau de care imi amintesc tangetial cand vine vorba de cate un domeniu, ar trebui sa le multumesc, insa cand pronunt cuvantul "profesor", la cele trei doamne ma gandesc cu mult drag.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Apr 3 2006, 04:44 PM
Post #13


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Si daca imi permiteti din ciclul "Domnisoarei educatoare cu dragoste"...o mica poza care mie mi-a umplut sufletul.Sunt momente in viata de la catedra in care dragostea condensata in exprimari de genul acesta te lasa fara cuvinte...

Copilasul care mi-a scris "Scrisoarea de dragoste" o numesc eu ,este in clasa I,l-am avut la gradi de la 2 ani si 1/2.Provine dintr-o familie cu multi frati care traiesc in conditii grele dar au suflete frumoase toti.
Eu vinerea trecuta am avut lectia de grad.Cand am ajuns emotionata la gradi ma astepta bileteul acesta insotit de un inel din acela de tinichea avand o pietricica verde(-e extraordinar de frumos) insotit de acest bilet.
Attached File(s)
Attached File  declaratia.jpg ( 12.41k ) Number of downloads: 61
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 4 2006, 07:27 AM
Post #14


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Ari, mi-au dat lacrimile! Daca ai produs atata emotie unui copil de 7 anisori inseamna ca ai un suflet deosebit! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Apr 4 2006, 05:08 PM
Post #15


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



superba scrisoare de dragoste Ariana .


vreau si eu sa amintesc aici cateva nume a celor care au facut din mine ce sunt azi si le multumesc .

Doamna invatatoare Hardut Maria , este prima femeie care m-a invatat sa spun ceea ce simt , fara sa ma simt vinovata de asta ( ceea ce fac si in ziua de azi ) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)

Doamna profesoara de fizica tot Maria dar Ghiorfi , pe care am admirat-o cel mai mult pentru feminitatea de care dadea dovada chiar si in cel mai sobru costum si o profesoara care stia sa te faca sa "pricepi fizica".

Doamna profesoara de franceza Craciun Viorica pe care o intalneam si dupa 6-7 ani de la terminarea liceului si tot timpul imi retinea numele si ma tinea de vorba vreo 15-20 minute sa ma intrebe ce mai fac si daca mai tin legatura cu colegii. E de apreciat . Ea m-a facut sa apreciez pe fiecare in parte indiferent de om , pentru ca nu sti cand te mai intalnesti cu omul respectiv .

Nu in ultimul rand doamna diriginta Pajtek Ekaterina (educatie fizica) , m-a certat in prima zi a clasei a XII- a pentru ca nu am absentat in ceilalti ani si nu are ce sa motiveze la coloana mea din catalog (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) ea m-a facut sa realizez ca e importanta scoala pentru viitorul pe plan profesional dar daca nu ai sufletul liber si vesel nu faci nimic , iar pe albumul clasei , care l-am facut la sfarsitul liceului , pe prima pagina unde era poza ei mi-a scris o dedicatie care suna exact asa : " Iti doresc sa fii fericita in viata pentru ca meriti . Dar cel mai mult iti doresc sa nu cauti omul frumos ( decat , daca e frumos pe dinauntru ) ! " imi e dor de ea .. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2006, 09:41 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ari, acum am citit postul tau... si biletelul puiului caruia ii esti atit de draga.
Daca ai reusit sa insufli atita dragoste, ai cistigat batalia... si e cel mai important lucru.

Mai adaug pe lista mea pe domnul profesor Gheorghe Gavrilescu... si cind te gindesti ca nu puteam sa sufer materia pe care o preda:geografia... insa orele erau un adevarat spectacol: diapozitive, harti, laborator... mai mare dragul!
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post May 20 2006, 08:48 PM
Post #17


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) Di!

Si eu mi-am reamintit zilele astea de domana profesoara de romana Winterfeld.Un dascal extraordinar chiar daca stiu ca m-ar lua d emot daca ar vedea ca mai fac greseli de ortografie cateodata.(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Am sa ma duc sa o vizitez in vara.Sunt convinsa ca a ramas aceeasi doamana faina care ne impunea teama si respect.E ciudat cum ma uit acum in urma si imi dau seama ca am avut parte de atatia oameni minunati care mi-au luminat drumul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
daphne
post Oct 15 2006, 01:25 PM
Post #18





Musafir






Titlul acesta m-a dus imediat cu gandul la " Domnului profesor, cu dragoste", film in care protagonist era Sidney Poitier; in copilarie l-am vizionat...si mi-am facut promisiuni pentru viitoarea mea meserie!

Placut REMEMBER azi, in zi de toamna!

Ganduri bune despre/pentru:

-invatatoarei mele, d-na MUSCALU MARIA;
-prof. DALEA CORNELIA (lb. romana);
-prof. BINDER PALL (geografie);
-prof. OPRINA IULIANA (istorie);
-prof. DAN VERONICA (fizica);
-prof. ELENA BUJA (engleza);
-prof. SOROCEANU AUREL (ed. fizica).

Amintiri placute, regrete tarzii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 15 2015, 07:46 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Profesorii mei - domnul Silviu Chiburta, Limba si Literatura Romana, Dumnezeu sa il odihneasca!, domnul \Gheorghe Coroeru (Zoologie, Biologie, Anatomie - am auzit ca nu mai e printre noi, odihneasca-se in pace - imi spunea ca imi "zbiriniie" mintea, ma asemana cu o rindunica - ii placea ca gindesc logic si nu tocesc ca o masina), doamna Matei (Fizica), doamna Apostoiu (Chimie - si-acum mai stiu chimie anorganica datorita ei!), domnul Balan (Dumnezeu sa-l ierte, Engleza), domnul Gheorghe Gavrilescu (Geografie - nu puteam sa ii sufar materia, dar a fost singurul care a intuit firea mea speculativa... orele erau un adevarat spectacol: diapozitive, harti, mostre de roci, laboratoare), doamna Diaconita Silviia (Istorie - totul parea o poveste), domnul Rugina (Istorie, Dumnezeu sa il odihneasca, i-a fost profesor si mamei mele, ne cerea sa cautam cauzele evenimentelor instorice), doamna Beceanu Gabriela (Limba si Literatura Romana - orele noastre erau "tribunale"), doamna Dorina - diriginta in treapta a doua, Latina, cu noi, fetele, avea o relatie speciala, ne punea sa gindim si ne-a invatat sa ne apreciem si sa nu lasam pe nimeni sa ne calce in picioare), doamna Baicoianu (o scumpete de femeie, o doamna delicata, Limba Engleza), domnul Diaconita (Istoria Literaturii Universale), domnul profesor universitar doctor Ion Apetroaie ( "M-am saturat de masini care reproduc mot-a-mot si stupid ideile alora, bravo, asa fata mea, da-i inainte, avem nevoie de oameni care gindesc, nu de roboti care spun papagaliceste ce au crezut altii!" - odihneasca-se in pace, un OM deosebit, !) domnul profesor universitar doctor Andreas Rados, cel mai cunoscut neoelenist de la noi din tara, la care m-am dus vorbind neogreaca si caruia i-am cerut sa ma invete sa scriu si care si-a dat jos ochelarii cu prea multe dioptrii: "Cum adica, tu vorbesti greaca atit de bine dupa 3 luni si nu stii sa scrii?! Este imposibil, inadmisibil, trebuie sa indreptam asta!"...
... TOTI s-au pus amprenta, TOTI au avut o contributie, TOTI acesti oameni - deosebiti, speciali - si-au pus amprenta pe mine! Celor care sint in viata le multumesc si ma inclin in fata lor! Sa va tina Dumnezeu sanatosi!
... Am fost o norocoasa! Din nenorocire, zeci de mii de copii nu au si nu vor avea vreodata norocul meu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:44 PM