IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Meniu pentru masa de Revelion, Ce gatiti de rev cind stati acasa?
Diana.
post Jan 2 2008, 02:46 AM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa pun reteta Kalua, promit. Ma duc chiar acum. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 2 2008, 03:39 AM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Gata, am pus reteta : gaina umpluta
Ma simt onorata ca o persoana atit de priceputa in bucatarie ca tine mi-a cerut reteta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jan 2 2008, 09:39 AM
Post #23





Musafir






Sa stiti ca mi-a trecut prin cap sa pozez tot ce am servit la petrecerea de Revelion, in primul rand pt ca aratau al naibii de bine in farfurie, si in al doilea rand pt ca au fost tare gustoase.
Meniu:
- cocktail de creveti
- aperitiv: terine de porc si de pasare, chiftelute, bulete de cascaval, piftie de curcan, tarina cu ou umplut cu pateu din ficat de gasca
- peste la gratar cu ciuperci si legume gratinate cu salata de morcov cu sos de lamaie
- friptura de curcan pe varza calita cu mamaliguta si ardei iute
- medalion de porc cu sos de visine, garnisit cu salata si andive gratinate, plus un patratel care, initial, am crezut ca-i placinta cu branza, asa arata, dar mi-au spus ceilalti ca sunt cartofi gratinati, la cuptor
- placinta cu branza dulce si stafide
- prajitura "Diplomat"
- fructe: struguri, portocale, mere, ananas
- alune
- cafea sau espresso
- free bar: tuica, palinca, whisky, Campari, vodca, gin, Martini, sucuri, apa minerala, vin, ceai...fina mea, insarcinata si racita rau (de la inghetata i se trage, toata viata nu s-a omorat dupa inghetata, acum mananca en gross, peste tot pe unde misuna), le-a consumat, cred, toata rezerva de ceai, a baut cel putin 6 - 7...

This post has been edited by dr_wise: Jan 2 2008, 09:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 2 2008, 12:49 PM
Post #24





Musafir






Maat, misto umplutura, trebuie neaparat s-o incerc! Sar'na de reteta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Jan 2 2008, 01:54 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) cum de am ratat topicul asta pana acum?

Am petrecut revelionul acasa si am incercat sa pregatesc cat de multe pentru ca am lucrat inclusiv in 31 pana pe la 5 asa ca asta am reusit:
Aperitive:
- chiftelute cu telemea,
- rulada cu cascaval la cuptor
- salata cu maioneza pe straturi
- oua umplute
- pateuri calde cu cascaval, pastrama si ciuperci
Friptura de porc stropita cu vin, ciorba acrita cu zeama de varza.
Desert:
- prajitura Sarah Bernardht si tortul de fructe cu frisca.
Bauturi:
- Cabernet, vermut Angeli, vin alb de Jidvei (ca tot este din zona mea), sampanie, vodka cu nectar de piersici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Jan 2 2008, 03:25 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



LA MULTI ANI! Noul an sa va aduca mai multa fericire si multe bucurii...
Si pentru ca abia acum am reusit si eu sa ajung la un internet cafe aici in RO...o sa va spun ce am pregatit eu de revelion:
Sarmale, friptura de porc in sos de bere si mustar cu garnitura de ciuperci, placinta cu ravase, tort cu nuci si ciocolata ornat cu frisca, salata si platouri cu pastrama, brinzeturi, toba, caltabos, somon,, icre negre si caviar...bauturi vin negru sec (romanesc), vin alb de Murfatlar, Sampanie. Dar in noaptea de revelion abia am gustat din cite ceva fiind singura acasa (fiul meu si mindra lui au petrecut cu fostii colegi de liceu) si Eze este in Israel...dar adevaratul motiv a fost frica de neconformitati si chiar cred ca nu merita sa ma imbuib asa de una singura...acum muncesc bietii copii sa le termine inainte de a se strica!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jan 2 2008, 05:53 PM
Post #27





Musafir






Kalua, trebuie sa recunosc ca m-ai lasat masca cu meniul tau de revelion. De fiecare data reusesti sa ma surprinzi. Ce bine arata bilele Mozart langa cafea. Chiar ma chioram si nu-mi dadeam seama ce sunt, apoi am citit despre ce e vorba. Singurul lucru, care ma infioara si n-as gusta nici daca-mi dai bani, e salata de fructe de mare. Chestiile alea sunt fierte sau crude?

Cleo, ce apetisant e si tortul tau.
Doftoreaso, si voi ati avut meniu baban domne. Si la noi a fost f consistent, dar multi n-au mai rezistat pana la ultimul fel.


This post has been edited by roxanica10: Jan 2 2008, 05:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jan 2 2008, 06:05 PM
Post #28





Musafir






Domle, rezistai, ca dansam zdravan apoi hatz, la masa! Iar dans cel putin juma' de ora, iar la masa. Vorba unei cantarete de muzica populara moldoveneasca, zice, dupa o "batuta" cantata draceste....nu-i ghini sa merjeti amu la masa, ca va rasiti! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Si cum naiba sa mananci toata noaptea, ca din latino treceau la hora, din hora in sarba si stiti cat dureaza o hora si-o sarba?! Cel putin o ora. 7 cantece o hora, sapte cantece o sarba. Mie mi s-a parut noaptea prea scurta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 5 2008, 01:49 AM
Post #29


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



doamnelor mi s-a umplut gura cu apa citind aici dar as avea o rugaminte mare (IMG:style_emoticons/default/pls.gif) mai puneti si voi retete.
Avem un topic cu aperitive unde s-ar potrivi de minune toate cele de mai jos
Marbella:
-chiftelute cu telemea,
- rulada cu cascaval la cuptor
- salata cu maioneza pe straturi
- oua umplute
- pateuri calde cu cascaval, pastrama si ciuperci

etc etc

n-ar fi fain sa ne pomeneasca stramosii stramosilor nostri pt pastrarea si propagarea unor retete savuroase? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

(IMG:style_emoticons/default/thanks.gif) in avans
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Light Blue
post Dec 27 2008, 03:42 PM
Post #30


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 218
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,661



Ce meniu ati ales pentru Revelion? Salata boeuf, friptura, carnaciori, gogosari- asta este sigur. Ar mai trebui ceva. Nu as mai vrea sarmale. Nu m-am hotarat inca in privinta desertului. Probabil voi face un tort.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:52 AM