IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapam de soareci?, Metode care sa tina rozatoarele la distanta
fantasy
post Nov 20 2007, 04:09 PM
Post #1


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Readuc in discutie topicul asta desi e vechi...
Fratilor spuneti-mi si mie cum pot sa-mi dau seama daca am rozatoare din astea in casa..ca mor de frica.Poate sunt io mai nebuna dar cred ca am auzit niste zgomote prin spatele mobilei..o mobila care este destul de masiva..Stiu ca solutia cea mai buna e sa dau mobila la o parte..dar cum ai mei frati lipsesc vreo saptaman nu prea am cum sa o dau singura...si sincer mi-e si frica sa fac gestul asta.Asa ca va intreb cum pot sa descopar daca am soareci sau sobolani in casa..sa-i atrag cu cascaval poate.O sa imi cumpar preventiv niste otrava din aia roz sa o pun prin colturi..

va rog sa nu radeti de mine..desi poate e de ras ceea ce va intreb! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Dar pur si simplu daca vad un soarece fac atac de panica,mi s-a mai intamplat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
buburuzazuza
post Nov 20 2007, 04:19 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 779
Joined: 3-November 06
From: pe malul apei...
Member No.: 673



Nu rezolvi nimic cu graul ala colorat, chiar le place. Iti zic cu ce l-am prins eu. Am cumparat un tub cu un fel de clei (este special pentru rozatoare, pe baza de feromoni) pe care-l pui pe bucati de carton, din loc in loc, pe unde crezi tu ca ar putea fi ala mic iar peste cleiul ala pui ceva de mancare, mie tanti de la magazin mi-a spus ca cel mai tare ii atrage mirosul de peste si eu am pus putin ton din conserva, era singurul peste pe care il aveam in casa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar daca nu ai peste poti pune si cascaval. Eu am pus capacanele seara si dimineata era deja prins. (IMG:style_emoticons/default/rip.gif)
Succes la (IMG:style_emoticons/default/sniper.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Nov 20 2007, 04:27 PM
Post #3


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Mersi pentru raspuns..
Moaa dar io mor de frica,nici nu mai pot sa dorm noaptea..stau si ma ridic din pat la orice zgomot cat de mic pe care il aud..
Dar ce ma fac daca e sobolan..ca ala e si mai rau?Il vanez cu cutitul ca pe gaina?(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
buburuzazuza
post Nov 20 2007, 04:31 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 779
Joined: 3-November 06
From: pe malul apei...
Member No.: 673



Chiar daca e sobolan, ceea ce nu prea cred, cleiul ala are puterea sa-l prinda. Ai grija sa nu-ti lipesti degetele cu el cand il intinzi pe carton ca e mai rau decat super glue-ul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Nov 20 2007, 04:38 PM
Post #5


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Maine intru in concediu si ma pun pe cautat..fac si curatenie generala cu ocazia asta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Feb 28 2008, 12:57 PM
Post #6





Musafir






Eu am soareci in pod. In fiecare iarna ne invadeaza, insa in casa nu au intrat pana acum. S-au apucat de rontait valizele pe care le tineam in pod, asa ca le-m declarat razboi. Am prins vreo 4 pana acum si cred ca mai sunt, inca. Nu e prea frumos din partea mea, dar de ce mi-au mancat geamantanele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 28 2008, 01:30 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



EEE sa va zic ce am vazut eu la munte de revelion...
am ajuns la minunata casa din mijlocul muntilor...si tatal tipei la care am fost s-a pus sa caute capcanele pt soareci.
si pe capcane, in loc de soareci a gasit chitcani. eu una i-am asemanat cu niste canguri miiiiciiii de tooot..crek au 2 cm. si picioarele din fata sunt mai scurte decat alea din spate, si sare pe alea din spate, sau ceva de genul. nush ca io i-am vazut morti. da-s dragalasi. si cica lumea pe acolo si-i doreste pentru ca astia nu rod, ci mananca toate insectele care ar putea intra in casa...

This post has been edited by albinuza: Feb 28 2008, 01:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Feb 28 2008, 02:09 PM
Post #8





Musafir






Ce draguti sunt chitcanii astia, am cautat pe net si am gasit o poza. Sunt ca niste cartite micute de tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Oct 29 2008, 02:09 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Sobolanii au un tupeu ordinar,aveti grija cu ei,ca si eu credeam ca nu vin din pod dar uite ca unul a avut tupeul si a intrat in camera.Am auzit eu ceva ceva dar nu am crezut si noaptea m-am culcat linistita (IMG:style_emoticons/default/lazy.gif) si deodata am crezut ca visez soricei ,ca merg pe mine,dar de unde atat.Am inceput sa simt tot mai bine ca merge ceva greu pe piciorul meu si innainteaza si m-am trezit scuturand din picior in disperare,tot credeam ca am visat.Am aprins lumina,am alertat pe toata lumea si nimeni nu ma credea,pana cand am vazut urme de ghiare pe picior,care se invinetise deja si nu va spun ce tare ma ustura (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am fugit in alta camera si am cosmaruri si acum ca merge ceva pe piciorul meu (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 12 2011, 06:35 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Al meu mi-a zis duminica, cind a plouat, ca a vazut doi soricei in garaj. Eu nu l-am crezut insa azi am vazut caca de soricel. Ne-am apucat de curatentie generala, am bagat tot ce inseamna faina, ulei, zahar, orez in frigiderul pe care il am acolo si nu il folosesc. Restul e bagat in cutii de plastic gros cu capac, borcanele n-au cum sa le manince...
La un moment dat am vazut si eu unul: mic, n=avea nici 8 cm cu tot cu coada... M-a apucat bitul de nervi!!!
Vad eu cum scap de ei. Ma gindeam sa iau aparate de-alea cu ultrasunete, insa cica nu sint eficiente.
Otrava nu pot pune, ca am cateii!!!
Ce naiba ma fac?! (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:35 AM