IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Destin
Cleo
post Feb 27 2006, 03:03 AM
Post #51


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



iote ca mai zic si eu ceva ... sa mai animam capitolul asta

cred in destin! ... in ce sens? cred ca in linii mari e ceva trasat pt fiecare, un drum drept daca vreti si lin ... pe drumul ala apar insa si gropi si paduri ba chiar si bifurcatii .... chiar daca nu fusesera trasate pe "harta"

depinde foarte mult bagajul de cunostinte, influentze samd cu care pleci la drum, pt ca alegerile s-ar putea sa fie cele care te duc mai mereu in padure (si te ratacesti) sau in groapa sau pe drumul gresit daca bagajul tau e usurel .... daca e mai mare atunci pe drumul ala lin poate aparea un munte pe care tu vrei sa-l urci si constati ca ajuns in varf ai cea mai mare satisfactie din viata ta .... apoi te uiti in zare si vezi alt munte si te grabesti sa-l treci ca sa fii fericit din nou .... asta-i destinul pe care si-l face fiecare sau ca sa ma incadrez in "filozofeala mea" cel cu bagajul mai greu va avea un drum mult mai pitoresc decat celalat caz ...

apoi cred ca prin destin s-ar mai intelege si intamplarile asupra carora nu avem nici un control: boli, accidente ... repet cele pe care nu le putem controla , astea s-ar incadra cel mai bine la DESTIN ... ceva ce nu e controlabil

poate cineva va spune boala ai putea-o preveni printr-o viata sanatoasa si echilibrata la fel si accidentul daca esti prudent ...dar stim cu totii ca nu-i asa.

dixit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 27 2006, 03:09 AM
Post #52


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hasulica, imi dai voie sa polemizam un pic? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Nu te superi...

Cu un singur lucrui nu sint de acord in totalitate: ca bolile, acccidentele, samd poarta intotdeauna pecetea destinului. Cred, mai curind, ca uneori sint rezultatele propriilor noastre actiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 27 2006, 03:17 AM
Post #53


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Diana pai polemizam ca de-aia am scris aici (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)

sunt de acord cu tine ... la ce am scris eu in incheiere poate trebuia sa spun ... putem evita dar nu intotdeauna si atunci pe undeva iti vine sa zici ca destinul a ...kicked in.

cred ce ce-i al meu e pus deoparte si bun si rau ... dar cred ca la umplerea "camarii" sunt responsabila in proportie de 90-95% . restul as tinde sa zic ca e ceea ce se "defineste" ca destin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 27 2006, 03:24 AM
Post #54


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



S-a dus polemica pe apa Simbetei... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Si eu am cam aceeasi parere: ca ni se traseaza niste linii-destul de largi, in care trebuie sa ne incadram. Avem insa posibilitatea de a le depasi -uneori- dar pentru asta trebuie sa depunem mari eforturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 27 2006, 05:33 PM
Post #55


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Unele din boli fac parte din destin.Altele,precum dependenta de substante halucinogene sau alcoolismul sunt urmari ale actiunilor noastre necugetate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Mar 4 2006, 09:01 PM
Post #56


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Exista si liber arbitru (free will) si si determinism. Suntem influentati de o gramada de lucruri : ex. : locul in care ne nastem, familia in care ne formam, etc.
Destinul si libertatea se imbina, desi mi-ar place sa cred mai mult in liberul arbitru, ca omul e puternic, ca el poate, el vrea, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Mar 30 2006, 10:47 AM
Post #57


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



Pe masura ce inaintez in varsta inclin sa spun ca hazardul, sansa, norocul, destinul, daca vreti, au, totusi, o importanta mai mare decat as fi crezut in tinerete. Este deja prea binecunoscuta afirmatia lui Miron Costin (parca (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif) ) “Iara nu sînt vremurile supt cîrma omului, ce bietul om supt vremi”. Nu demult am cautat un text in "Caracterele" lui La Buyere si iaca peste ce am dat:

"[...] oricat as fi de convins ca cei alesi pentru diferite functii – fiecare dupa inzestrarea lui fireasca si dupa pregatirea lui – isi fac bine datoria, imi iau inima in dinti si spun ca s-ar putea intampla sa existe pe lume multe persoane – cunoscute sau necunoscute – nefolosite de nimeni si care si-ar face datoria foarte bine; si sunt indemnat la credinta acesta de uluitorul succes al unor oameni pe care numai intamplarea i-a adus la rostul lor si despre care nu se auzise pana atunci cine stie ce.
Cati oameni minunati, inzestrati cu starsnice talente, au murit fara a se fi pomenit ceva despre ei? Si cati mai traiesc si astazi, despre care nu se vorbeste nimic si despre care nu se va vorbi niciodata? "


Eu as zice asa: exista o parte a existentei pe care o putem controla si o alta parte care, oricat de "minunati" am fi, ne scapa de sub control. Tot ce putem face este sa ne indeplinim cat mai "bine" partea de existenta care se afla sub controlul nostru. Am spus "bine" intre ghilimele, pentru a sublinia ca este vorba de o notiune extrem de relativa.
Am vazut de curand un documentar despre Vespasian si m-am gandit ca, daca ti-e scris sa ai un destin maret, hazardul "va lucra" totdeauna in favoarea ta. Si vice-versa (vezi cazul Anthony Eden).

Se pare ca Napoleon, atunci cand i s-a prezentat un ofiter care era propus spre avansare, ar fi spus ceva de genul: bine, am inteles: e brav, e viteaz, e merituos, dar spuneti-mi: NOROC ARE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
northstar
post Mar 31 2006, 05:25 PM
Post #58


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 346
Joined: 6-February 06
Member No.: 190



daca tot vorbim de liberul arbitru ,spunetzi-mi ,ca unei novice, ce contributzie a avut acesta in destinul Laurei Stoica[un exemplu mai bun nu mi-a venit in cap]
A fost vorba de destin sau predestinare?e unul si acelashi lucru?????????
zicetzi ca putem sa ne modificam constient destinul.Eu nu cred decat in puterea hazardului!
Asociez ,in mintea mea, liberul arbitru cu acel greierash al lui Pinochio,care des nu era ascultat,deoarece era vocea ratiunii,nu a dorintei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Apr 1 2006, 07:51 PM
Post #59


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Northstar, poate ca liberul arbitru in cazul oferit de tine spre discutie ar fii avut ceva de zis daca nu s-ar fi intalnit cu l.a. al celuilalt sofer. Ideea este ca nu traim singuri si asta ne influenteaza viata.
Si Pinochio facea numai tampenii, pentru ca nu-l asculta pe greieras. Crezi ca ar fi bine sa ne ghidam doar dupa dorinte (impulsuri)?
Liberul arbitru nu este o 'entitate' de sine statatoare, cred eu. E o combinatie intre sentimente si ratiune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 14 2006, 11:30 AM
Post #60





Musafir






uneori confundam destinul cu coincidentele.....se intampla sa ni se intample un anumit lucru care poate fi doar o coincidenta si sa o legam de destin.....nu stiu daca are neaparat o legatura cu subiectul dar am sa scriu mai jos o scurta povestioara:

"""Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite...familia a foat rea si a refuzat sa-i lase pe ingeri sa innopteze in camera de oaspeti.In schimb le-a oferit o camaruta la subsol.In timp ce isi faceau paturile ingerul cel batran a vazut o gaura in perete si a reparat-o.Cand ingerul cel tanar l-a intrebat de ce ,ingerul cel batran i-a raspuns:
"-Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi-".......
In noaptea urmatoare ingerii calatori s-au oprit sa se odihneasca in casa unui om foarte sarac dar foarte ospitalier,taran ce locuia impreuna cu sotia lui.Dupa ce au impartit cu ingerii putina mancare ce o aveau, i-au lasat pe ingeri sa doarma in patul lor unde se puteau odihni in voie.Cand s-au trezit a2a zi ingerii i-au gasit pe taran si pe sotia lui plangand...singura lor avere o vaca murise pe camp.Ingerul cel tanar s-a infuriat si la intrebat pe ingerul batran:"Cum se poate intampla un asemenea lucru???...primul om avea tot si totusi l-ai ajutat ...acesti oameni aveau putin si desi in stare sa imparta totul tu le-ai lasat vaca sa moara!!! Ingerul cel batran i-a raspuns:
"-Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi"-...cand am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur, de vreme ce stapanul era obsedat de lacomie am astupat gaura!..noaptea trecuta cand am dormit in patul familiei de tarani ingerul mortii a venit dupa sotia taranului..i-am dat in schimb vaca!..."-Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi-"
""Daca ai credinta e nevoie doar sa crezi ca orice intamplare este intotdeauna in avantajul tau...s-ar putea sa nu stii..sa nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu....Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede....unii ne devin prieteni si stau aproape de noi lasandu-si minunatele amprente asupra inimii noastre...si noi numai suntem aceeasi pentru ca ne-am facut un prieten bun"
"...........................................................................
.........................
""Viseaza ceea ce doresti sa visezi ...pleaca acolo unde vrei sa ajungi...fii acolo unde vrei sa fii...pentru ca ai o singura oprtunitate pentru a face toate lucrurile pe care vrei sa le faci.....ca tu sa ai destul fericire pentru a fi bun..suficiente dovezi pentru a fi puternic..suficienta durere pentru a fi uman..suficienta speranta pentru a trai!!!!Persoanele cele mai fericite nu au ceea ce este mai bun din tot ci doar profita la maxim de ceea ce sta in drumul lor....fericirea asteapta pe cei ce plang..pe cei ce sufera..pe cei ce cauta..pe cei ce incearca..pentru ca numai aceste persoane pot aprecia acele intamplari care au lasat un semn in viata lor.Cand te-ai nascut ai plans si toti in jurul tau radeau...traieste-ti viata in asa fel incat atunci cand o sa vina clipa, tu sa razi iar cei din jurul tau sa planga!!! ""
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 02:02 AM