IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Referate, eseuri etc...
TeoRBD
post Aug 10 2007, 02:59 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Stiu mai bine ca oricine ce inseamna sa fii in pana de astfel de necesitati vitale (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Asa ca am nevoie de ajutorul vostru, pentru vacantza am primit multe lecturi la lb. rom., unele le-am gasit pe net, dar altele nu exista!!!!! Deci cine crede ca ma poate ajuta in vreun fel, trimiteti-mi PM (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 10 2007, 03:01 PM
Post #2





Musafir






cel mai simplu e sa le citesti (cartile) si sa iti faci tu referatele.
vacanta e 75% dusa, daca te apucai sa citesti din timp acum le terminai (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

pune o lista cu cartile pe care nu le-ai gasit, eventual mai stim din noi pe unde se gasesc la imprumut sau cine stie, poate chiar sa ti le imprumute (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 10 2007, 03:24 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Nu sunt dispusa sa le citesc pe toate, poate doar poeziile... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Lista cu ce nu am gasit:

1) Calatoriile lui Gulliver
2) Doi ani de vacanta
3) David Copperfield
4) Gargantua si Pantagruel
5) Robinson Crusoe
6) Zece negrii mititei
7) Vrajitorul Merlin
8) Lancelot din lac
9) Tabara de la Sibiu

Si inca vreo 6-7, dar n-are rost sa le pun pe toate....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Aug 10 2007, 03:30 PM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Nici nu stii ce pierzi! David Copperfield, Gargantua si Pantagruel, Gargantua si Pantagruel sunt senzationale. E suficient sa incepi una. O sa vezi ca te va captiva atat de tare incat nu o vei mai lasa din mana. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 10 2007, 03:33 PM
Post #5





Musafir






zece negri mititei e o poveste politista senzationala.
stiu, nu-i rambo si nici Alias sau Nikita...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 10 2007, 07:03 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, mai ales cind e lenea mare, nu-s sclipicioase si nu sint trendi.
Pun pariu insa ca ar fi fost citite insa la foc automat daca era cu capete sparte, sex la greu, masini luxoase samd.
Of, mama... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 10 2007, 08:29 PM
Post #7





Musafir






Vizavi de rbd, daca s-ar face cate o telenovela din cartile astea cred ca ar fi mai accesibile. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Di, nici macar sex si picanterii nu-i mai duce pe astia tineri sa citeasca o carte, eventual dublat textul de poze mari-mari pe aceste teme.
Mie mi s-a parut mereu enorm de greu sa bagi la cap comentarii sau rezumate cand te poti delecta cu textul si crea apoi o prea frumoasa poveste vizuala despre ce ai citit. Orice subiect ai avea de discutat dupa aia e imposibil sa nu reusesti a spune ceva despre el, caci imaginile create de-a lungul firului narativ se succeda usor in minte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 10 2007, 09:11 PM
Post #8





Musafir






Da mai, dar voi ati prins alte vremuri babelor (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Show some understanding. Nu copiii sunt de vina, ei sunt bombardati zilnic cu tot felul de imagini si informatii si li se da o educatie americaneasca bazata pe superficialitate maxima care o sa ii indobitoceasca incetul cu incetul. Parintii isi lasa copiii ore in sir in fata calculatorului sa impuste ratze in loc sa ii trimita afara sa se joace, in clasa a 3-a vine baiatul si iti spune ca vrea ultimul tip de telefon mobil ca toti din clasa au, la 12 ani vine fata si iti spune ca ea vrea sa se vopseasca si vrea blugi din aia cu buricul gol cum au colegele si ce o mai da domnu.

Vor si ei sa fie cum vad la Tv, in filme, in telenovele. Astia sunt idolii cu care cresc, astea sunt valorile care se promoveaza....ce altceva mai bun ofera media ca sa zici ca au de unde sa aleaga? Degeaba mai vine cate o profesoara sau cate o tanti Angeldust pe un forum si le zice sa puna mana pe o carte, ca or sa iti spuna "Pai mai bine vad ecranizarea ca e mai simplu sau citesc rezumatul pe net."

Ce poveste vizuala? Ce fir narativ? Pai pentru aia iti trebuie si imaginatie si sa pui creierul in miscare. Ori daca nu esti dresat sa faci asta, mai greu nene, foarte greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 10 2007, 09:45 PM
Post #9





Musafir






na bene, m-oi fi exprimat iarasi semi-doct...
Hai sa-ti zic cum sta treaba si cu americanii, ca lucrurile nu-s chair atat de superficiale ca-n filme trashy cu adolescenti rebeli si fara o noima. Sistemul lor de invatamant nu permite frauda, incurajeaza exprimarea propriilor opinii, la toate materiile fie ca-ti dai cu parerea cu ce stii din jur sau ai citit ceva pe subiect. Ii doare in cot de critici si ceea ce vad important din carti e integrarea lor in epoca in care au fost scrise si ce poti invata din ele sau cum vezi tu lumea si personajele de acolo. Finalitatea e parcurgerea operei si autenticitatea cu care te exprimi. Copiatul de pe net e frauda si se soldeaza cu exmatricularea. Curriculum scolar e inclusiv si foarte hibrid muzica, poeme, povesti, romane, oricum totul pentru propria constiinta culturala; cine sunt si care e scopul meu in viata; sa fie lifelong learners, sa-si pluseze la abilitatile comunicative si sa obtina scopul insusi al invatamantului, gandirea critica.
Stii cum e cu firul narativ, nu trebuie neaparat sa stii ca se cheama asa dar macar cititnd o carte te ajungi sa stii povestea for dummies, adica ai imaginile cum se desfasoara in cap... macar atat.
Dar ai dreptate, ce vad tinerii nostri in jur sunt cu totul alte principii de viata iar nonvalorile superficiale pe care le ridica la rang de religie sunt profesiunea lor de credinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 10 2007, 09:52 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(walpurgik @ Aug 10 2007, 10:45 PM) *
Sistemul lor de invatamant nu permite frauda, incurajeaza exprimarea propriilor opinii, la toate materiile fie ca-ti dai cu parerea cu ce stii din jur sau ai citit ceva pe subiect. Ii doare in cot de critici si ceea ce vad important din carti e integrarea lor in epoca in care au fost scrise si ce poti invata din ele sau cum vezi tu lumea si personajele de acolo. Finalitatea e parcurgerea operei si autenticitatea cu care te exprimi. Copiatul de pe net e frauda si se soldeaza cu exmatricularea.

[....]
Stii cum e cu firul narativ, nu trebuie neaparat sa stii ca se cheama asa dar macar cititnd o carte te ajungi sa stii povestea for dummies, adica ai imaginile cum se desfasoara in cap... macar atat.


personal, asta mi se pare de foaaarte mare bun simt. dar destul de greu de pus in practica - in general. poate or fi reusit ei.

QUOTE(walpurgik @ Aug 10 2007, 10:45 PM) *
Curriculum scolar e inclusiv si foarte hibrid muzica, poeme, povesti, romane, oricum totul pentru propria constiinta culturala; cine sunt si care e scopul meu in viata; sa fie lifelong learners, sa-si pluseze la abilitatile comunicative si sa obtina scopul insusi al invatamantului, gandirea critica.

"totul pentru propria constiinta culturala; cine sunt si care e scopul meu in viata" mi se pare o chestie destul de egoista si care te indeparteaza de ceilalti si de scopul cunosterii in sine. uneori, e frumos sa stii, doar pentru a sti. nu cu vreun scop anume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:00 AM