IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages V  « < 17 18 19 20 >  
Reply to this topicStart new topic
> Peelingul: chimic, cu laser, etc
happyCat
post Jan 23 2009, 06:09 PM
Post #181





Musafir






Peelingul chimic poate fi de mai multe feluri:

Peeling superficial cu AHA (glycolic acid) in concentratie de 20-30% sau BHA (salicylic acid). Acest tip de peeling are ca efect exfolierea in profunzime, indepartarea petelor superficiale si poate sa stimuleze producerea de colagen.

Peeling mai profund, unde concentratia de AHA ajunge pana la 50-70% sau peelingul cu TCA (trichloroacetic acid). Aceste doua peelinguri sunt considerate proceduri chirurgicale, efectuate de catre un medic dermatolog. Ele sunt mult mai eficiente decat peelingul superficial, dar prezinta mai multe riscuri si perioada de refacere este mult mai mare. Riscul pe care il prezinta este albirea pielii pe portiunile pe care s-a aplicat substanta activa.

Multi medici dermatologi prefera peelingul cu laser, in cazul in care pacientul doreste un peeling mai profund. Peelingul cu laser este mai usor de controlat si perzinta riscuri mai putine.

Peelingul cu laser este de mai multe feluri de asemenea: MicroLaserPeel, CO2 Lite, Fraxel, etc

MicroLaserPeel este un peeling superficial care indeparteaza 10-20 pana la 40 microni din stratul de piele. (1 micron is one-thousandth of a milimetre). Scopul acestui peeling este stimularea producerii de colagen si exfolierea, astfel incat substante precum Retin A, AHA, vitamina C sa patrunda mai bine in piele.
Acet tip de peeling este foarte eficient, are ca efect indepartarea petelor mai profunde, insa pielea va fi rosiatica pentru cateva zile:

- peeling de 10 microni: pielea va fi roz 1-2 zile
- peeling de 20 microni: va fi roz 2-3 zile
- peeling de 40 microni: roz timp de 5-7 zile

Mai exista si procedura numita laser resurfacing, aceasta intra la categoria operatii estetice din cauza ca pielea va fi serios agresata, iar perioada de recuperare este de cateva saptamani.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_maria1
post Feb 26 2011, 05:56 PM
Post #182





Musafir






Sunt din Timisoara. Am, se pare, o alergie mai veche pe fata de la creme. Acum au ramas ca niste pete mai maro. Oare daca imi fac peeling cu laer scap de ele? Am tot citit pe forum si am vazut ca in Timisoara se face peeling cu laser la dr Grosu, si mai stiu si la dr Bratu. Trebuie sa ma mai interesez, sa vad unde am sa ma duc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 26 2011, 06:24 PM
Post #183


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5




(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Nu cumva e melasma, Ana-Maria?

Melasma arata ca in fotografia de mai jos
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/melasma.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_maria1
post Feb 26 2011, 06:44 PM
Post #184





Musafir






QUOTE(Diana @ Feb 26 2011, 06:24 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Nu cumva e melasma, Ana-Maria?

Melasma arata ca in fotografia de mai jos
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/melasma.jpg)


E posibil, dar la scara mai mica. Oare scap de ea cu laserul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 26 2011, 07:43 PM
Post #185


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uite niste informatii primare despre melasma (sau cloasma), poate te ajuta:
Ce este si cum se trateaza melasma
De ce apare cloasma
Ingrijirea tenului afectat de melasma
Melasma: Simptome
Tratamentul melasmei
Peelinguri, tratamente, gomaje si masti in tratarea melasmei, cicatrici lasate de acnee, Tratamente pentru cicatrice lasate de melasma si acnee
La un dermatolog ai fost?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_maria1
post Feb 27 2011, 10:01 AM
Post #186





Musafir






QUOTE(Diana @ Feb 26 2011, 07:43 PM) *


Am fost la dermatolog si mi-a zis ca sunt urme lasate de alergie la creme. Acum citind despre melasma, e posibil sa fie, la scara mai mica, probabil de la soare si combinat cu anticonceptionale.
Ma gandesc sa-mi fac un peeling cu laser. Cred ca ma voi interesa la clinica dr Bratu, sa vad ce se poate face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lenjerie Sexy
post Feb 27 2011, 05:50 PM
Post #187


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 75
Joined: 22-February 11
Member No.: 9,898



Sa ne dai si noua mai multe informati i de la clinica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioanatantas
post Jul 20 2011, 10:25 AM
Post #188


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 20-July 11
Member No.: 10,436



QUOTE(CATHERINE @ Oct 20 2007, 02:47 PM) *
Am suferit 2 peelinguri anul trecut la o luna interval unul in nov si unul in decembrie, un phytopeeling prima oara, si a doua oara un pytopeeling urmat de un peeling cu acizi AHA 20% in aceeasi sedinta. Am avut 14 ani de acnee puternica de la 9 la 23 ani si am scapat dupa cele 2 peeling-uri de cicatrici, am scapat de micro-chisturi si pete pigmentare. Ma simt f bine si vreau ca o data pe an in iarna sa fac cate un peeling ca pielea mea sa arate mereu impecabil.
Am terminat anul asta si scoala de dermato-cosmetica (6 luni) si acum o sa am dreptul sa imi cumpar singura solutiile si sa imi fac peeling-ul la domiciliu.
Pentru alte intrebari va astept.
Scoala de dermato-cosmetica am facut-o pentru ca ma saturasem ca si multe dintre voi sa ma duc la un salon si sa vin acasa cu puncte rosii sau semne, si m-am hotarat sa invat singura sa ma tratez" si acum sunt f multumita nu ma mai las decat pe mana mea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ).
Partile bune au fost ca am facut bine si clientelor mele, ca sunt mereu informata in acest domeniu, ca am mereu acces la produse f bine (lucrez cu reclama- care sunt f bune, desi cunosc si alte marci JULIETTE ARMAND, MACON, spam, GUINOT, ACADEMIE, din pacate gama BABOR nu o pot cumpara din Romania) si mai ales ca m-am intors la pasiunea mea - frumusetea, desi de meserie sunt culmea economista.

As vrea sa te intreb... Care este scoala pe care ai urmat-o? Ms anticipat.....(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

As vrea sa te intreb... Care este scoala pe care ai urmat-o? As vrea si eu sa umrez o asemena scoala insa nu sunt din bucuresti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teodora_elena
post Aug 9 2016, 04:39 PM
Post #189


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 8
Joined: 9-August 16
Member No.: 13,183



Buna!
Am avut si eu o problema asemanatoare si am ales sa merg la la spam la domnul doctor spam mi-a recomandat peelengul chimic si rezultatele au fost extraordinare. Am scapat definitive de pete si mi-am rezolvat si celelate probleme cu tenul.
Sunt extreme de multumita! Il puteti gasi si voi la spam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iustina M
post Aug 19 2016, 12:40 PM
Post #190


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 10
Joined: 19-August 16
Member No.: 13,189



Recomand o consultatie la dr. Silvia Stanculescu, este un medic estetician foarte bun !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pages V  « < 17 18 19 20 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 10:58 AM