IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am "aflat" ce inseamna violenta domestica
Teocris
post Nov 12 2007, 02:15 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Multumesc de incurajari!!!!!!!!!
Nici nu stiti ce bine mi-au facut in momentele astea de suparare.Nu pot sa va spun ca ziua de "dupa"am petrecut-o plangand si nu am putut vobii cu nimeni cespre ce s-a intamplat,nici macar cu mama(de rusine imi vine sa intru in pamant).I-am spus numai ca ne-am certat si atat.Nu am curaj sa povestesc despre ce s-a intamplat cu o persoana care ma priveste in ochi.Dar asa,mai impersonal si un pic anonim,....
Solutia inca nu am gasit-o.Tot sper ca va venii de la sine.E greu.
Vineri seara fetita mea mi-a zis "nu te mai certi cu tati,da?""si sa nu mai plangi ca si tati plange"
Am fost dezarmata in fata ei si nu am stiut ce sa mai zic.
(IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Sfarsitul de saptamana a trecut foarte greu.Nici nu ma puteam uita la el si nu i-am adresat nici macar un cuvant.Culmea a fost ca el se purta ca si cum nu s-a intamplat nimic,ba mai mult ma considera pe mine vinovata pentru toate,chiar mi-a reprosat ca nici nu m-a lovit tare la cat de tare l-am muscat eu(in legitima aparare l-am muscat de mana pana i-a dat sangele dar tot a avut forta sa ma tina si nu am putut scapa de stransoare).Dar s-a purtat foarte frumos.A facut chiar si curatenie in casa fara sa ii zic eu nimic(eu am stat toata ziua in bucatarie numai ca sa nu fiu nevoita sa dau ochii cu el).Vedeam ca il deranjeaza ca nu vorbesc cu el dar nu a insistat desii tot ma intreba ba una ba alta ,doar doar scoate un cuvant de la mine.Dar l-am tratat cu indiferenta si m-am simtit puternica si stapana pe viata mea.

"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
camelia_cris
post Nov 12 2007, 02:28 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 7-November 07
From: Baia Mare
Member No.: 2,574



Draga teocris, parerea mea e sa nu te lasi pacalita de atitudinea lui "binevoitoare" de acum, pentru ca, asa cum au spus si alte fete, o data facut un pas pe drumul asta, vor urma si altii. Si nu-ti fie rusine sa vorbesti cu mama ta despre asta, mai ales daca ai o relatie buna cu ea. Nimeni nu te va intelege si sustine mai bine decat ea. Gandeste-te bine ce vrei sa ii oferi fetitei tale: o atmosfera incordata, imaginea unei vieti pline de certuri si violente? Stiu ca o sa-i fie greu o perioada fara tatal ei, dar oricum o sa il vada si o sa pastreze relatia cu el. Si daca a dat in tine, nu iti e teama ca va ajunge sa dea si in ea? Eu zic ca dintre doua rele, sa il alegi pe cel mai mic! Te pup cu drag si sunt alaturi de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 12 2007, 06:10 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



teocris7, Nu-mi place sa dau sfaturi dar nu stiu cum... parca ma simt obligata in cazul tau pentru ca si eu am trecut prin asemenea experiente!
Vad ca toate fetele pina acum te-au indemnat la despartire...Hm! Nu cred ca-i asa de usor mai ales ca e vorba de copil desi faptul ca te-a batut este inadmisibil...mama avea o vorba: daca da prima palma trebuie sa pleci ca vor urma sigur multe altele!
Totusi tu spui ca sinteti impreuna de mult timp si asta s-a intimplat acum.
Eu cred ca ar fi bine sa stai de vorba cu el despre asta si sa analizati impreuna ce anume v-a adus la starea de violenta fizica...tu spui ca l-ai muscat de mina pina la singe inainte ca el sa dea in tine, dar cred ca si acest gest a fost generat de ceva anume. Deci inainte de a lua o decizie hotaritoare care ar afecta cel mai mult copilul, incearca sa discutati serios despre tot ce s-a intimplat si sa va puneti ordine in viata...in primul rind trebuie sa fii foarte hotarita si sa lupti pentru a-l obliga sa te respecte daca veti hotari sa ramineti impreuna adica respectul reciproc este cel mai important intr-o relatie si incearca sa pui accentul pe asta.
Pe de alta parte sa stii ca nu-i o problema foarte mare pentru o femeie sa-si creasca singura copilul, mai ales daca ai si o mama care te-ar putea ajuta. Daca ajungi la concluzia ca nu se mai poate, taie raul de la radacina si pleaca fara nici un regret. Decit sa cresti copilul cu un tata violent, mai bine singura. La mine a fost tocmai invers violentele au inceput de la inceputul casniciei si as fi vrut sa divortez chiar a doua zi dupa nunta dar mi-a fost imposibil pentru ca din pacate am fost casatorita cu un psihopat care a amenintat ca ma omoara pe mine si toata familia mea si se sinucide daca mai pronunt cuvintul divort...abia cind am avut copilul am reusit cu multa greutate sa scap de el...dupa toate astea, sa cresc un copil singura mi s-a parut floare la ureche...pot spune ca am fost chiar fericita. Dar desigur asta a fost alta situatie!


Solutia inca nu am gasit-o.Tot sper ca va venii de la sine.E greu.
Vineri seara fetita mea mi-a zis "nu te mai certi cu tati,da?""si sa nu mai plangi ca si tati plange"
Am fost dezarmata in fata ei si nu am stiut ce sa mai zic.
(IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
................................................................................
......................................................
Dar s-a purtat foarte frumos.A facut chiar si curatenie in casa fara sa ii zic eu nimic(eu am stat toata ziua in bucatarie numai ca sa nu fiu nevoita sa dau ochii cu el).Vedeam ca il deranjeaza ca nu vorbesc cu el dar nu a insistat desii tot ma intreba ba una ba alta ,doar doar scoate un cuvant de la mine.Dar l-am tratat cu indiferenta si m-am simtit puternica si stapana pe viata mea.

"
[/quote]



Tocmai asta e cea mai mare greseala: sa plingi si sa nu discuti cu el...
Eu cred ca cel mai bun lucru in cazul tau e sa fii ferma si sa pui picioru in prag cum se spune...Chiar ar trebui sa discuti cu el foarte serios despre ce s-a intimplat si sa-i spui conditiile tale...nu uita ca tu ai cele mai multe drepturi in casa, si comunicarea conteaza foarte mult intr-o relatie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Nov 13 2007, 10:23 AM
Post #14


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



....

la mine dupa furtuna...a fost bine cateva sapt si apoi de la capat....

ai grija
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Nov 13 2007, 05:35 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(teocris7 @ Nov 9 2007, 05:03 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Nu credeam ca se va ajunge la asta,dar de ieri am intrat(nu ca asta imi era intentia)in grupul celor care sunt batuti in cadrul "intim"al familiei
am citit toate incurajarile voastre pentru doamna care a avut un astfel de topic dar situatia mea e un pic mai complicata.Am o fetita de trei ani care isi adora tatal,stau in chirie(mare in comparatie cu venitul meu lunar)si vine iarna(cu facturile aferente)
suntem impreuna de 12 ani si casatoriti de 6 ani,iar viata noastra conjugala nu a fost mereu roz .Au fost certuri,au fost amenintari cu despartirea dar niciodata bataie.Asta pana aseara. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
In capul si in inima mea este un amalgam de sentimente care toate se bat pentru primul loc.Furie,teama,rusine,neputinta......
Imi vine sa mor!!!!!!!!
Sunt pierduta!Nu stiu incotro sa o iau!
Nu vreau sa mai stau cu el nici macar o secunda! Nu vreau nici macar sa il mai vad vreodata!
Si apoi imi vine in minte copilul meu drag care plange "tata,tata!"
Ajutor!
macar voi ......


Teo iubita mea,am 26 de ani de casnicie si 7 ani de prietenie inainte de casatorie.Imi cunosc sotul f. bine,este un om minunat f. rabdator cu mine,eu sunt mai rea de gura si el stie asta,dar am o inima larga cit pamintul asta si asta o site.De f. multe ori l-am scos din sarite si sunt constienta de asta,asa sunt eu...dar NICIODATA nu a ridicat mina asupra mea.Am avut si noi probleme,argumentatii,dar nu s-a ajuns la abuzuri.Cind deja se ajunge la asa ceva nu mai est eloc de intors,eu la asa ceva nu dau o a doua sansa.Merg pe principul ca lupu-s schimba parul dar naravul ba.Cineva mai sus spunea ca exista centre care te-ar putea ajuta sa il parasesti.Nu sta pe ginduri.Ai mindria ta de femei,acorda-ti singura respectul,daca tu nu te apreciezi atunci nu astepta asta de la el.Daca a dat in tine ,respectul nu mai este la el acasa si tu nu ai ce cauta acolo.
Fetita ta va creste in acest mediu si ar considera ca este okay ca femeia sa fie abuzata de barbat si la rindul ei va accepta asta de la partenerul ei(cind o sa creasca).Facti si tie si ptr. ea acest favor si pleaca.Viata nu a inceput aici si nu se sfirseste aici.
Voi aveti obligatia sa ramineti in legatura ptr. copilul care-l aveti impreuna in felul asta fetita nu simte lipsa tatalui.El o sa ramina pe veci tata ptr. ea dar asta nu inseamna catb. sa ramina pe veci sot ptr. tine.Tu ai nevoie de cineva care sa te ajute,sa te suporte,nu ma refer d.p.d.v. banesc ci mental,phsihic.
Daca sotul meu ar avea o astfel de tendinta si acum dupa 26 de ani de casnicie,as pleca imediat si as fi plecat si de era dupa 1-2 ani.Inca ai timp sa-ti refaci viata si copilul tau sa creasca intr-un mediu sanatos.
In cazul ca nu vrei sa-l parasesti si sa-i mai dai o sansa,este alegerea ta,DAR cel putin anunta abuzul la politie,mergi la un dr. legist si scoate certificat,il poti anunta de actiunea ta si asta sa fie un ultim averisment ptr. el.Nu are de ales decit se linisteste ori pleaca.La urma urmei avind copil ,ar tb. sa ramii tu in apartament si sa plece el iar el sa suporte intretinerea voastra.Cel putin cam asa lucreaza treaba pe aici pe unde sunt eu.
Deci nu uita ce ti-am spus,TREBUIE SA TE RESPECTI TU PE TINE PRIMA DATA SI SA NU ACCEPTI ASA CEVA sa-ti impui punctul tau de vedere daca el nu-l poate respecta inseamna canu te respecta ca om...casa-i a ta,usa a lui.
Orice hotarire vei lua ,nu ezita sa anunti abuzul si sa scoti un certificat medico-legal.
Te asteptam cu noutati si semne de mai mult optimism din partea ta.Ai aici o armata de femei si ai de unde invata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Nov 13 2007, 10:36 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Imi pare rau teocris...o singura data s-a intamplat si la mine in familie...eu eram copil,dar m-a marcat chestia aia pentru totdeauna...suferi si tu,si copilu`...ai grija de tine...uite ca uneori se intampla o singura data,dar de multe ori apar recidive...un barbat violent nu e de pastrat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Nov 13 2007, 11:13 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(EmptyG @ Nov 13 2007, 01:36 PM) *
Imi pare rau teocris...o singura data s-a intamplat si la mine in familie...eu eram copil,dar m-a marcat chestia aia pentru totdeauna...suferi si tu,si copilu`...ai grija de tine...uite ca uneori se intampla o singura data,dar de multe ori apar recidive...un barbat violent nu e de pastrat..



Subscriu celor spuse de tine.Eu am crescut intr-o astfel de atmosfera in casa si m-a marcat rau de tot.Am ajuns sa incerc sa-mi iau viata de doua ori,din cauza parintilor,ma sarurasem eu.Si cu cit cresteam ei se foloseau de mine in a-l ataca pe celalalt.Si acum cind revin la acest subiect pling si asta ptr. ca nu m-am putut varsa pe ei ptr. ce mi-au facut.Nu am putut niciodata vb. cu ei despre ce simt eu si cum sunt afectata.Mama mea a stat cu el tot ptr. situatia si stabilitatea materiala.Este o poveste lunga si trista,care dupa 32 de ani a sfirsit tot in divort,acum nici unul nici celalalt nu-s la locul lor.Cu cit tai mai repede raul din radacina si din timp,cu atit cresti mai mare si mai sanatos,mai puternic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 13 2007, 11:22 PM
Post #18


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Asa e!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 15 2007, 11:58 AM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Un filmulet care m-a oripilat...violenta e traditie pentru multi romani!

"Si ma iubeste femeile"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 16 2007, 09:31 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE(fleurdelis @ Nov 15 2007, 11:58 AM) *
Un filmulet care m-a oripilat...violenta e traditie pentru multi romani!

"Si ma iubeste femeile"

mai bine nu ma uitam!!!!!!!!!!!!!!!
(IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

(IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif) (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif) cred ca ai inteles mai bine prin ce trec .Am sta si am analizat situatia si tind spre a ramane cu el .Pe lista mea,mai multe au fost motivele pentru decat impotriva.Cu toate astea,nici acum nu ma pot uita in ochii lui iar de o apropiere nici nu poate fi vorba.Azi a incercat sa ma sarute si nu am putut (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/rain.gif) nu stiu cum va evolua situatia .Cred ca va trebuii sa mai astept.Poate este prea devreme
Stiti care este culmea? Am vaga impresie ca trebuia sa ma mai gandesc.
QUOTE(gabriela_k @ Nov 13 2007, 05:35 PM) *
Teo iubita mea,am 26 de ani de casnicie si 7 ani de prietenie inainte de casatorie.Imi cunosc sotul f. bine,este un om minunat f. rabdator cu mine,eu sunt mai rea de gura si el stie asta,dar am o inima larga cit pamintul asta si asta o site.De f. multe ori l-am scos din sarite si sunt constienta de asta,asa sunt eu...dar NICIODATA nu a ridicat mina asupra mea.Am avut si noi probleme,argumentatii,dar nu s-a ajuns la abuzuri.Cind deja se ajunge la asa ceva nu mai est eloc de intors,eu la asa ceva nu dau o a doua sansa.Merg pe principul ca lupu-s schimba parul dar naravul ba.Cineva mai sus spunea ca exista centre care te-ar putea ajuta sa il parasesti.Nu sta pe ginduri.Ai mindria ta de femei,acorda-ti singura respectul,daca tu nu te apreciezi atunci nu astepta asta de la el.Daca a dat in tine ,respectul nu mai este la el acasa si tu nu ai ce cauta acolo.
Fetita ta va creste in acest mediu si ar considera ca este okay ca femeia sa fie abuzata de barbat si la rindul ei va accepta asta de la partenerul ei(cind o sa creasca).Facti si tie si ptr. ea acest favor si pleaca.Viata nu a inceput aici si nu se sfirseste aici.
Voi aveti obligatia sa ramineti in legatura ptr. copilul care-l aveti impreuna in felul asta fetita nu simte lipsa tatalui.El o sa ramina pe veci tata ptr. ea dar asta nu inseamna catb. sa ramina pe veci sot ptr. tine.Tu ai nevoie de cineva care sa te ajute,sa te suporte,nu ma refer d.p.d.v. banesc ci mental,phsihic.
Daca sotul meu ar avea o astfel de tendinta si acum dupa 26 de ani de casnicie,as pleca imediat si as fi plecat si de era dupa 1-2 ani.Inca ai timp sa-ti refaci viata si copilul tau sa creasca intr-un mediu sanatos.
In cazul ca nu vrei sa-l parasesti si sa-i mai dai o sansa,este alegerea ta,DAR cel putin anunta abuzul la politie,mergi la un dr. legist si scoate certificat,il poti anunta de actiunea ta si asta sa fie un ultim averisment ptr. el.Nu are de ales decit se linisteste ori pleaca.La urma urmei avind copil ,ar tb. sa ramii tu in apartament si sa plece el iar el sa suporte intretinerea voastra.Cel putin cam asa lucreaza treaba pe aici pe unde sunt eu.
Deci nu uita ce ti-am spus,TREBUIE SA TE RESPECTI TU PE TINE PRIMA DATA SI SA NU ACCEPTI ASA CEVA sa-ti impui punctul tau de vedere daca el nu-l poate respecta inseamna canu te respecta ca om...casa-i a ta,usa a lui.
Orice hotarire vei lua ,nu ezita sa anunti abuzul si sa scoti un certificat medico-legal.
Te asteptam cu noutati si semne de mai mult optimism din partea ta.Ai aici o armata de femei si ai de unde invata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:19 AM