IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Dinamica unei conversatii
prajiturapufoasa...
post Nov 15 2012, 06:26 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



Intr-o conversatie, tinzi sa vorbesti tu mai mult sau sa il asculti pe celalalt? Eu in general simt ca am nevoie sa fiu dominata (adica mai mult sa ascult, cumva ca sa am confortul psihologic ca nu trebuie sa-ntretin singura conversatia, pesemne), desi (doar) cu unele persoane mi-am dat seama ca pot si eu sa domin. Evident, important este sa te simti bine, indiferent de care vorbeste mai mult. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Mie de multe ori mi-e teama sa ies cu cineva nou pt ca ma gandesc ca vom descoperi ca nu suntem compatibili(e) sau ca nu vom avea subiecte de conversatie si interese comune.
(IMG:style_emoticons/default/valea.gif)

This post has been edited by prajiturapufoasacumandarine: Nov 15 2012, 06:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 15 2012, 08:32 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Depinde, Prajiturico. Desi personaliatatea mea de tip "alfa" iese destul de repede la iveala. Insa slava Domnului ma prind cind sint pe cale sa sar calul! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Sa nu iti fie teama, in cel mai rau caz, daca nu exista compatibilitate, nu va exista o a doua intilnire! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rxnna
post Nov 16 2012, 06:04 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 16-November 12
Member No.: 11,518



Cred ca trebuie sa existe un echilibru. Si mai ales... cuvintele si subiectele de discutii ar trebui sa vina de la sine. Stiu ce zici, dar n-ar trebui sa stai crispata si sa te gandesti "oare ce subiect sa mai deschid? oare e bine daca zic asta?". E ok sa asculti, insa e posibil ca persoana care ti se adreseaza sa te considere "tacuta" si sa nu-i placa asta prea mult. Bineinteles, depinde de persoana si de situatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:20 AM