IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sarbatori cu iz mai mult sau mai putin culinar, Sarbatori legate direct/indirect de gastronomie
Diana.
post Jan 26 2009, 11:38 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Topic despre Sarbatori cu zi mai mult sau mai putin culinar /Sarbatori legate direct/indirect de gastronomie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Jan 27 2009, 12:52 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



"La Chandeleur" sau sarbatoarea clatitelor

Sarbatorita in fiecare an pe data de 2 februarie, la 40 de zile de la Craciun "La Chandeleur" este o sarbatoare religioasa care incheie de fapt perioada serbarii Craciunului.
Ca multe alte sarbatori din patrimoniul cultural iudaic - crestin, "La Chandeleur" isi are originile intr-un mixaj de traditii pagane si religioase.
Etimologic vorbind, isi trage denumirea din latina "festa candelarum" sarbatoare a lumanarilor, dupa un obicei care consta in aprinderea de lumanarie la miezul noptii pentru iertare si binecuvantare.

La catolici aceasta zi a fost asociata cu venirea lui IIsus la templu.
in religia iudaica, In Vechiul Testament scria ca o mama trebuia sa isi aduca pruncul nou nascut in fata lui dumnezeu la 40 de zile de la nastere.
Cum cele 40 de zile au trecut, in apropierea primaverii, cand trebuia sa inceapa semanatul campului, oamenii foloseau surplusul de faina ramas din anul precedent sa faca clatite simbol al prosperitatii pentru anul agricol care incepea.

In simbolistica celta, clatita reprezenta discul solar, darul divinitatii, fara de care recoltele nu erau bogate.
Timp de secole "la chandeleur" era reprezentata de lumanari si clatite, in ziua de astazi au mai ramas doar clatitele.

Exista superstitii legate de aceasta zi a clatitelor pe 2 februarie:
- daca tii o moneda in mana stanga in timp ce cu mana dreapta intorci clatita din tigaie aruncand-o in sus si ea cade perfect pe partea cealalta inseamna ca o sa ai noroc la bani pe tot parcursul anului.

-in anumite regiuni se lua banul si se punea in prima clatita, se impacheta si se dadea "sefului familiei" sa o puna undeva ascunsa in casa si in anul urmator trebuia sa o dea primului sarac ce ii iesea in cale ca sa aiba noroc si bani tot anul
- daca aruncai clatita peste un dulap aveai o recolta bogata, iar de nu mancai clatite pe 2 februarie nu aveai rod bogat

Cam asta este povestea clatitelor la Nice, fara a uita sa precizez, ca este un desert usor de preparat si de consumat!
deci daca vreti belsug tot anul faceti clatite pe 2 februarie!

ps: merci Di
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2009, 01:06 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Foarte frumoasa povestea! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Ma duc sa imi marchez ziua in calendar. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 28 2009, 09:37 AM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



30 ianuarie-1 februarie. Festivalul trufelor. Eugene, Oregon. La eveniment iau parte agricultori, producători şi bucătari pentru a celebra trufele.
Pagina dedicata festivalului

31 ianuarie-28 martie. Festivalul muştarului. Napa Valley, California. Sezonul muştarului oferă o întreagă paletă de mâncăruri şi vinuri, dar şi artă şi distracţie, în regiunea în care podgoriile se întâlnesc cu lanurile de muştar sălbatic.

Jurnalul National
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 28 2009, 12:01 PM
Post #5





Musafir






F frumoasa povestirea Bleky (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Daca sunt acasa, o sa fac si eu clatite pe 2.

Stiu ca francezii mai au obiceiul dupa Craciun cu prajitura 'La Galette' (nu sunt sigura c-am scris corect). Am nimerit eu o data intr-o delegatie pe acolo si ne-au servit cu asa ceva. Mi-ar placea sa ne pui mai multe detalii si despre aceasta prajitura (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , daca esti la curent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Jan 28 2009, 12:42 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



dedicatie speciala pentru Roxi:

"La Galette des Rois" este una din cele mai vechi prajituri in Franta. Se serveste in special pe 6 ianuarie, zi in care se celebreaza "l'Epiphanie" sau Botezul Domnului.
sunt mai multe tipuri de galette, cele mai frecvent intalnite sunt cele din aluat fraged - foi umplute cu crème patissière si migdale si cele facute din aluat de briose cu fructe confiate.

obiceiul(mostenit inca de pe vremea romanilor) cere ca in aceasta zi de 6 ianuarie sa se aleaga regele sarbatorii; pe vremuri trebuia sa se ascunda in aluat o boaba de fasole, dar in zilele noastre a fost inlocuita "fasolica"; se ascunde bine in aluat o figurina mica din portelan sau din plastic, iar cand prajitura trebuie taiata cel mai mic copil din casa se baga sub masa si spune in ce ordine sa se serveasca cei ai casei. Astfel cel care nimereste bucata in care se ascunde figurina este numit regele sarbatorii, este incoronat( fiecare galette este cumparata cu o coronita din carton auriu, argintiu...)si trebuie sa dea el urmatoarea galette.

sunt foarte multe povesti in istoria Frantei despre aceasta Galette care de care mai interesanta incepand din evul mediu si pana la revolutia franceza si continuand cu emigrantii francezi care au instaurat aceasta traditie si in alte tari.
(IMG:http://idata.over-blog.com/0/00/45/64/divers/galette-des-rois.jpg)
(IMG:http://motslocaux.hautetfort.com/images/medium_galette_des_rois.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 28 2009, 03:30 PM
Post #7





Musafir






Bleky (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) super. Multumesc! Chiar nu stiam povestea pe de-a-ntregu'. F frumoase obiceiurile astea ale lor.
Eu n-am gustat din 'Galette des Rois' ca tineam Monti pe atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Jan 28 2009, 07:32 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



in curand va voi povesti si despre festivalul portocalelor si serbarile violetei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (foricica asta e foarte apreciata aici in patiserie)

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2024 - 12:44 AM