IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cele mai bune produse pentru piele hipersensibila, Produse eficiente pentru ten sensibil, reactiv, fragil si atopic
angelito
post Sep 8 2006, 01:28 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Multumesc, Wal (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) , sunt poze de la nunta de sambata... Iar fondul de ten Lasting Performance de la MaxFactor (cumparat de sora mea in disperare de cauza) e chiar ok (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif) !

Cat despre produsele Himalaya Herbals, si pe mine ma tenteaza cateva, intre care si crema antiseptica (pe site am vazut ca mai au creme pentru ten cu probleme, dar la noi nu se gasesc), sa ne spui daca e eficienta!

In alta ordine de idei, aseara mi-am luat si eu crema Trixera si mi se pare ok (am aplicat-o o data), dar ma intrebam oare cum ramane cu hidratarea, avand in vedere ca ea e o crema emolienta, or pielea are nevoie si de apa... Hmmm, trebuie sa meditez asupra problemei, lol! Probabil un ser hidratant aplicat inainte ar fi o solutie (am vazut ca cei de la Vichy au lansat un astfel de ser, care se pare ca e foarte bun, sper sa ajunga si la noi in curand)...

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artemis18
post Sep 11 2006, 05:11 PM
Post #22





Musafir






Hei,

Folosesc si eu trixera de vreo doua saptamani...deocamdata mi se pare cea mai buna crema pe care am folosit-o vreodata...insa nu stiu daca e voie sa o folosim timp indelungat...mi se pare ca e cea tratament...daca afli mai multe ter og sa-mi spui si mie.

mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Sep 12 2006, 11:22 AM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Artemis, cred ca nu e nicio problema cu Trixera, poti s-o folosesti cat vrei, nu are cum sa dauneze, nu contine substante dubioase sau care ar putea da dependenta... Tu o folosesti pe fata?

Eu acum folosesc crema Exceptionally Soothing de la Clinique, pentru ca m-am saturat de toate cremele astea grase si dense si care nu ma ajutau foarte mult... Macar crema asta are o textura placuta si nu lasa tenul gras. Cred ca sunt de luni de zile cu obrajii vesnic dati cu nshpe straturi de crema, luciosi si lipiciosi, in schimb la fel de sensibili, asa ca m-am hotarat sa incerc sa folosesc numai crema asta si sa vad ce se intampla... In seara asta ar trebui sa merg la dermatolog, va tin la curent!

A, si mi-am cumparat pentru curatarea/demachierea fetei lotiunea pt ten intolerant de la Avene, e foarte fluida si mi se pare si calmanta...

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artemis18
post Sep 13 2006, 12:21 AM
Post #24





Musafir






da...eu folosesc trixera pt fata pt ca am fata foarte uscata...si nici o crema pare sa nu ma ajute...intr-adevar este grasa, dar decat sa imi simt pielea uscata si crepata mai bine sa fie uleioasa...oricum am fost pe la o gramada de dermatologi si nici unul nu m-a ajutat foarte mult...toti mi-au dat tratamente de cate 7 zile cu elocom sau locoid sau advantan milk...insa nu mi se pare un tratament bun...sunt foarte sensibila din pacate si fac usor dermatita de contact de la demachiante si de la unele creme...asa ca am ramas pe avene...am folosit hidrance optimale riche si acum asta...sper sa fie ok...am avut si demachiant de la avene dar nu l-am suportat...eram alergica la el...pana acum nici un demachiant nu mi-am gasit care sa fie ok pentru tenul meu...poate ma mai ajutati si voi sa gasesc unul potrivit.

mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Sep 13 2006, 01:21 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Complicata problema ta, Artemis!

Intr-adevar, tratamentele gen Elocom, Advantan, Locoid, pot face foarte mult rau pe termen lung, cel mai bine e sa eviti sa le folosesti, atat cat poti. Am folosit si eu Locoid si Elocom, si cel mai banal efect neplacut e faptul ca decoloreaza pielea, dar pe langa asta mai au o multime de efecte fff dezagreabile.

In legatura cu demachiantele, in primul rand incearca sa nu te mai speli deloc cu apa de la robinet, si sa folosesti produse care nu au nevoie sa fie spalate cu apa. Depinde si daca te machiezi si cat... Ai incercat Sensibio H2O, de la Bioderma? Eu l-am folosit ani de zile si m-am impacat foarte bine cu el... Si apa demachianta de la Uriage e buna, sau solutia micelara de la Vichy. Daca preferi demachiantele tip crema sau fluid, poti incerca Purete Thermale de la Vichy, sau lotiunea pentru ten intolerant de la Avene, eu o folosesc acum si e ok. Poti folosi de asemenea apa termala pentru calmarea pielii (dela Avene sau Uriage), cat despre creme, iti recomand crema pentru ten intolerant de la Avene - e calmanta dar din pacate nu e foarte hidratanta, sau daca pielea e foarte agresata Tolerance Extreme, tot de la Avene (sunt niste fiole cu crema). Eu mai folosesc si Cold Cream de la Avene, dar e destul de grasa. O alta crema buna este Cu-Zn de la Uriage, contine cupru si zinc, eu tocmai am mai cumparat un tub, este recomandata tenului atopic, iritat. Aseara mi-am facut o masca pe obraji (la mine obrajii sunt zona-problema) cu aceasta crema, si azi mi se pare ca pielea arata mai bine... Pe langa asta mai folosesc crema Exceptionally Soothing Cream for Upset Skin de la Clinique, dar e foarte scumpa. Pentru pielea foarte uscata sunt bune si cremele Atoderm PP si Atoderm P.O. Zinc de la Bioderma (eu le folosesc in special pe corp).

Hai ca ti-am insirat un intreg pomelnic de produse, ideea e sa ai un demachiant cat mai delicat cu pielea, sa nu folosesti apa de la robinet, si o crema calmanta si hidratanta. Eu tocmai ce mi-am cumparat si niste suplimente alimentare pentru ten (extracte de brusture, trei-frati-patati - sunt utile in cazul alergiilor, urticariilor, dermatozelor, omega 3 - hidrateaza si hranesc pielea, si o fac mai rezistenta, vitaminele A, C, E, si minerale si oligoelemente - zinc, seleniu, calciu, magneziu).

Mult succes si sa ne tii la curent cu ce ti se intampla! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artemis18
post Sep 14 2006, 02:06 PM
Post #26





Musafir






Mersi foarte mult pentru sfaturi...

De la bioderma am folosit gama sensibio - ceva gel de spalat si o crema emolienta, insa din pacate gelul respectiv imi usca fata foarte tare...asa ca am renuntat...de la uriage inca nu am gasit nicaieri produse la noi in farmacii...eu sunt din cluj si cand am fost la sensiblu sau la help net s-au uitat foarte ciudat la mine cand le-am intrebat despre aceasta gama...o sa mai caut...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Sep 15 2006, 02:57 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Artemis, de la Bioderma iti recomandam solutia micelara Sensibio H2O - arata exact ca apa, pui pe o discheta demachianta si stergi fata cu ea. Curata si demachiaza foarte bine, inclusiv ochii, si nu e deloc agresiva... Solutii micelare mai gasesti si in gamele Avene sau Vichy.

Cat despre Uriage, probabil vor ajunge in curand si la voi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif) !

Mie mi se pare ca-mi merge mai bine de cand am inceput sa iau si suplimentele alimentare (ulei de peste - omega 3, extracte de plante etc.).

Te pup si keep in touch! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
artemis18
post Sep 20 2006, 10:42 PM
Post #28





Musafir






mersi angelito...

o sa incerc si eolutiile astea micelare sa vad cum sunt...desi nu stiu ce inseamna micelara (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ...mi-am luat in scjimb un gel de dus de la avene cold cream si l-am folosit si pe fata...binenteles ca a fost super ok pt coprp insa pt fata nu a mers...nu stiu de ce dar mi se inroseste tare fata si imi are...ca si cum as avea emotii sau m-as rusina de ceva...cred ca pielea are o reactie impotriva gelului...am mai patit-o de la ulei de la johnson's baby...

astept acum sa apara si batoane corectoare de la avene si la noi in cluj...nimic nu este pe aici...la nici un capitol...azi mi-am cautat o rochita pt ca merg la o nunta si nu am gasit nimic in tot orasul...sunt tare dezamagita...


pupici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Sep 21 2006, 01:08 PM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Buna, Artemis!

Cum iti ziceam, probabil ca pielea ta, mai ales cea de pe fata, nu suporta apa de la robinet (care se stie ca la noi e foarte dura si plina de clor si alte alea). Nici a mea nu suporta, si cand fac dus daca stau mai mult de cateva minute mi se umple pielea de pete rosii care ma mananca de nu mai pot. Asa ca incearca sa nu te mai speli cu apa pe fata, sau foloseste apa plata (de ex., pui lapte/lotiune demachianta pe fata, masezi delicat cu degetele, apoi clatesti cu apa plata sau apa termala).

Solutiile micelare tocmai asta sunt, niste solutii apoase (arata exact asa ca apa) care curata si demachiaza pielea fara sa fie nevoie sa le clatesti cu apa. Citeam undeva ca aceste "micele" (nu stiu exact care ar fi traducerea corecta in romana (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ) sunt niste molecule care dizolva impuritatile si le scot la suprafata, astfel ca pot fi indepartate cu usurinta.

Cat despre faptul ca nu gasesti nimic in Cluj, si mie mi-e ciuda cand vad tot ce se gaseste prin afara tarii si la noi nici pomeneala! Pana si putinele marci disponibile aici nu au toate gamele etc. Si eu stau in Bucuresti! Cred ca ar trebui sa ne mutam la Paris (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) !

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) si pe curand!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Nov 22 2006, 12:59 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Nu mai e nimeni cu tenul super-sensibil pe-aici?!

Eu tocmai ce mi-am cumparat crema Sensibio Forte de la Bioderma, si niste creme in format mic de la Herbacin, tot pentru ten sensibil (una din gama cu musetel, cealalta din gama Herbacin Med). Si am facut o iritatie pe obraji, sper sa nu fie din cauza cremei Sensibio, ar fi culmea (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:37 PM