IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >  
Reply to this topicStart new topic
> Oftalmologie, cabinete, recomandari, operatii
Diana.
post Sep 25 2008, 11:15 PM
Post #71


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai. nu stiu daca o sa ma credeti sau nu, dar cele care ma cunosc cit de cit stiu ca nu maninc castane in situatii de genul acesta: fetele cu probleme oftalmologice: mincati cit de multi morcovi cruzi puteti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cami 23
post Sep 25 2008, 11:57 PM
Post #72


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 26-August 08
Member No.: 4,555



QUOTE(Maāt @ Sep 26 2008, 12:15 AM) *
Mai. nu stiu daca o sa ma credeti sau nu, dar cele care ma cunosc cit de cit stiu ca nu maninc castane in situatii de genul acesta: fetele cu probleme oftalmologice: mincati cit de multi morcovi cruzi puteti!

(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) daca au cel mai mic efect,de maine devin fanul nr 1 al morcovilor. o sa ma merg la mai multi doctori desi urasc sa fac asta , ptr ca nu se mai poate. la mine galma a fost putin dureroasa la inceput,apoi sa desumflat si stagneaza ,fara „eruptii„ (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 26 2008, 12:27 AM
Post #73


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Sau tablete de tip multicaroten. Sunt mai concentrate.

Nu a erupt nici la sora mea. Tocmaia sta era problema. Daca erupea era mult mai bine si se curata... dar nu avea pe unde sa erupa ca nu avea iesire. Dupa un sir de comprese alternate de tip rece-fierbinte i s-a subtiat pielea si a iesit dar foarte putin. Cel mai rau e ca la un moment dat devine foarte dureroasa aceasta galma... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 26 2008, 01:07 PM
Post #74


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, Bia, sint mai concentrate, insa NU se asimileaza precum carotenul din morcovi.
Organsimul detecteaza substantele de sinteza si le elimina. In plus, sucul de morcovi natural, facut in casa, morcovii in sine sint si mai sanatosi - ca sa nu spunem ca sint si mai ieftini.
O cunostinta de familie are un baietel caruia i s-au diminuat problemele si i s-au redus dioptriile fantastic dupa un an si ceva de cura intensiva de morcovi cruzi. In plus, a scapat de amenintarea orbirii. Am vazut cu ochii mei- il puneau sa manince morcov ca un iepuras; apoi, dupa ce a vazut ce bine ii fac, cerea singurel morcoveii... cit mai multi. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cami 23
post Sep 26 2008, 07:20 PM
Post #75


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 26-August 08
Member No.: 4,555



QUOTE(Maāt @ Sep 26 2008, 02:07 PM) *
Da, Bia, sint mai concentrate, insa NU se asimileaza precum carotenul din morcovi.
Organsimul detecteaza substantele de sinteza si le elimina. In plus, sucul de morcovi natural, facut in casa, morcovii in sine sint si mai sanatosi - ca sa nu spunem ca sint si mai ieftini.
O cunostinta de familie are un baietel caruia i s-au diminuat problemele si i s-au redus dioptriile fantastic dupa un an si ceva de cura intensiva de morcovi cruzi. In plus, a scapat de amenintarea orbirii. Am vazut cu ochii mei- il puneau sa manince morcov ca un iepuras; apoi, dupa ce a vazut ce bine ii fac, cerea singurel morcoveii... cit mai multi. )

serios???m-ai convins!!! de maine operatiunea„morcovul„.daca nu vor ajuta la problemele de vedere,cel putin sunt buni ptr tonus
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 26 2008, 07:27 PM
Post #76


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uitati si la ce mai e bun morcovul....
QUOTE
Parti utilizabile

Pulpa, sucul (zeama de morcovi), frunza uscata, semintele.
Principalii constituenti cunoscuti
Vitaminele A, B, C, provitamina A (caroten); zaharuri 3-7 la suta Morcovlevuloza si dextroza direct asimilabile; numeroase saruri minerale - fier (pina la 7 la suta), fosfor, calciu, sodiu, potasiu, magneziu, arsenic, mangan, sulf, cupru, brom, o esenta (carotina); asparagina; daucarina.

Calitati terapeutice
  • Tonic.
  • Remineralizant.
  • Antianemic. Sporeste numarul de globule rosii si hemoglobina (L. Binet si M. Strumza).
  • Intareste imunitatea naturala.
  • Factor de crestere.
  • Marele prieten al intestinului: reglementator intestinal (antidiareic si laxativ totodata), antiputrid si cicatrizant intestinal.
  • Antiputrid si cicatrizant gastric.
  • Depurativ.
  • Fluidifiant biliar.
  • Pectoral.
  • Diuretic.
  • Favorizeaza lactatia.
  • Vermifug.
  • Intineritor tisular si cutanat.
  • Cicatrizant al ranilor.
La ce afectiuni poate fi folosit

Uz intern:
  • Astenii.
  • Tulburari de crestere, demineralizare, rahitism, carii dentare.
  • Anemii.
  • Anumite insuficiente ale acuitatii vizuale.
  • Enterocolite, infectii intestinale.
  • Diarei infantile si ale adultului.
  • Colibaciloza.
  • Ulcere gastroduodenale.
  • Hemoragii gastrointestinale.
  • Constipatie.
  • Afectiuni pulmonare (tuberculoza, bronsite cronice, astm).
  • Scrofuloza.
  • Reumatism, guta, litiaza.Cos cu legume
  • Ateroscleroza.
  • Insuficiente hepatobiliare.
  • Ictere.
  • Insuficienta lactatiei.
  • Dermatoze.
  • Paraziti intestinali (tenie).
  • Prevenirea bolilor infectioase si degenerative.
  • Prevenirea imbatrinirii si a ridurilor.
Uz extern:
  • Plagi, ulcere, arsuri, furuncule.
  • Dermatoze (eczema, pecingine, impetigo pe fata).
  • Degeraturi, crapaturi.
  • Abcese si cancere ale sinului (tratament de ajutorare).
  • Epitelion (tratament de ajutorare).
Mod de folosire:
Uz intern:


Suc de morcov: de la 50 la 500 g pe zi (la sculare si la culcare). Un pahar de suc in fiecare zi, pe nemincate, ar fi un mijloc bun. Pentru copiii mici se dilueaza cu apa, ca laptele.
Pur sau cu lapte: excelent expectorant (afectiuni pulmonare, astm, voalarea vocii).
Contra constipatiei: supa dintr-un kg de morcovi fierti de doua ori intr-un litru de apa si trecuta prin mulineta de legume.
Diarei infantile - supa de morcovi: se curata 500 g de morcovi, se taie in bucati si se fierb intr-un litru de apa pina cind se inmoaie complet. Se trec prin sita de piureu. Apoi se adauga apa clocotita pina se ajunge la un litru si jumatate lingurita cu sare marina. Se pastreaza la rece. Se administreaza pe parcursul a 24 de ore, timp de doua sau trei zile. Se poate da cu biberonul, iar partea consistenta, cu lingura. Laptele se reintroduce treptat, in cinci sau sase zile, micsorind cantitatea de morcovi utilizata de la 500 g la 100 g la litrul de apa. Pentru sugarii cu intestine delicate se taie laptele cu supa de morcovi preparata cu 200 g la litru. Se da o parte din supa pentru una de lapte pina la 3 luni, apoi o parte supa la doua parti de lapte dupa aceasta virsta. Sugarilor cu diaree li sLegumee poate da suc de morcovi cruzi in locul supei de morcovi. Se va taia cu apa sucul de morcovi asa cum se face pentru lapte si nu se va relua alimentatia lactata decit dupa disparitia tulburarilor intestinale (in genere, dupa doua sau trei zile).
Pentru o mai buna remineralizare a sugarilor si a copiilor, li se va pregati terci de cereale cu supa de frunze uscate de morcovi, foarte bogate in saruri minerale.
Seminte: infuzie cu o lingurita la o ceasca de apa data in clocot: stimulent, aperitiv, diuretic, amenagog, galactogog. La doza de 1-5 g, semintele sint carminative (expulzeaza gazele intestinale).

Uz extern:

Decoct de morcovi si aplicatii de morcovi dati pe razatoare, sau cataplasme de frunze proaspete pisate, sau lotiuni din decoct de frunze proaspete: pe abcese si cancere ale sinului, pe plagi recente sau atone, pe ulcere ale gambei, arsuri, furuncule, pecingini, impetigo.
Decoct de frunze de morcovi in gargare: afte, abcese ale gurii; bai sau spalaturi in degeraturi, crapaturi.

Lotiuni cu suc de morcovi
: pentru ingrijirea fetei si a gitului (ca si cu laptuca, rosie, castravete, fraga). Dau suplete si prospetime si se opun ravagiilor ridurilor.

Alte elemente importante
Sa nu se curete niciodata morcovii de coaja, ci sa se spele de pamint si sa se perie sub un jet de apa rece (pielita este partea cea mai savuroasa).
Pentru a inlesni iesirea dintilor la copiii mici, sa li se dea un morcov crud sa-l roada.
Acum citiva ani, s-a extras din morcovi o substanta noua: daucarina, element puternic vasodilatator, mai ales la nivelul arterelor coronare. Dupa anumiti autori, morcovul ar contine in plus estrogeni care permit sa actioneze asupra aparatului genital feminin (L. Binet). Partizanii supelor de legume au fost totdeauna pe calea adevarului. Alaturi de praz, de ceapa, de usturoi, de cimbrisor, de rozmarin, de nap, de cuisoare, de dafin, de telina, de asmatui, de patrunjel, folosite in aceeasi preparare sau dupa retete deosebite, morcovul si frunzele lui uscate nu vor trebui niciodata excluse. Tonifiante, remineralizante, detoxifiante, reechilibrante, supele acestea (sau ciorbele), minunate decocturi vegetale, sint calduros recomandate chiar si obezilor sau femeilor care se tem sa nu se ingrase. Ele sint, intr-adevar, diuretice, inzestrate cu proprietati circulatorii. Activitatea lor se manifesta deopotriva la nivelul glandelor endocrine.

Exista oameni - si printre ei unii foarte chibzuiti - care au consideratie pentru anumite dictoane vechi, chiar daca par intrucitva hermetice. Daca ne amintim ca morcovul sporeste numarul globulelor rosii si procentajul hemoglobinei, pe care o reinnoieste, reintinereste in definitiv celulele si tesuturile, ca si lichidul interstitial, stimuleaza functiile hepatice, opunindu-se gastritelor sau ulcerelor gastroduodenale, intelegem ca reprezinta un puternic factor de echilibru si ca poate sa redea unora bucuria de a trai.

Cine n-a auzit spunindu-se, cel putin o data, ca morcovul face coapsele trandafirii si oamenii amabili?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cami 23
post Oct 7 2008, 06:24 PM
Post #77


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 26-August 08
Member No.: 4,555



ce faceti in situatii in care 2 doctori va dau 2 rezultate diferite? mi-e si frica sa ma mai duc la un al 3 lea ,cine stie ce mai aflu? ideea e ca la diferenta de 2 saptamani ,un doctor mi-a spus ca mi-a crescut miopia cu o dioptrie-1,iar altul ca a crescut doar cu -.0.25 (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 7 2008, 06:26 PM
Post #78


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



La ce cabinete ai mers si cu ce aparaturi te-au testat de-a iesit o asa mare diferenta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cami 23
post Oct 7 2008, 09:28 PM
Post #79


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 26-August 08
Member No.: 4,555



QUOTE(Fanny @ Oct 7 2008, 07:26 PM) *
La ce cabinete ai mers si cu ce aparaturi te-au testat de-a iesit o asa mare diferenta?

la oculus si amaoptimex din Bucuresti, aparatele erau asemanatoare ,dioptron, unul pt fundul de ochi. sunt chiar in ceata (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Oct 29 2008, 11:20 PM
Post #80





Musafir






Mda, am tot promis sa povestesc cum a fost operatia si n-am mai apucat.
Pentru cele care nu stiu mi-am facut operatie cu laser excimer pentru corectarea miopiei.
Atentie, ceea ce mi-am facut eu nu este LASIK, este ceva mai apropiat de PRK despre care am inteles ca este mult mai lipsita de riscuri decat Lasik.
La Lasik se sectioneaza epiteliul se da la o parte, se arde corneea cu laserul pentru a-i da curbura corecta si apoi epiteliul se pune la loc. Vindecarea este mult mai rapida, dar exista unele riscuri din cate am inteles: halouri, probleme la vederea in intuneric, riscul ca flap-ul taiat si cicatrizat sa se desprinda la un soc.
In cazul PRK, epiteliul este indepartat de tot si dupa ce se reface curbura corneei urmeaza sa ca epiteliul sa se regeereze. Vindecarea se face mai greu ... am inteles 3 poate chiar 6 luni pentru o vindecare completa. In cazul Lasikului vindecarea este mult mai rapida.
Pentru cele care vor sa faca operatia le recomand sa se intereseze inainte ce si cum. Neaparat miopia trebuie sa fie stabila, altfel operatia o faci degeaba pentru ca miopia va creste in continuare chiar daca o ia iar de la 0.
Operatia in sine nu este dureroasa, dureaza cam 10 minute la ambii ochi si se desfasoara ok. Se pun niste picaturi pentru anestezie, iti fixeaza ochiu cu ceva sa il tina deschis sa nu poti clipi, iar mai departe trebuie sa il asculti pe doctor care iti povesteste tot ce se intampla (ce si tu vezi pe viu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) si poti si tu povesti cu el in timpul asta. Eu am vazut inainte pe net cam ce se intampla intr-o operatie din asta si stiam cam ce ma asteapta asa ca fost in regula pentru mine sa vad cul imi da la o parte ceva de pe ochi asa cu o lopatica de ziceai ca da cu matura (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) apoi dusul cu ceva ca o apa rece si apoi laserul tatatatatata (da, face ca o mitraliera mica (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
Dupa operatie primele 3 zile sunt mai grele. Trebuie sa stai numai la intuneric. Adica sa nu faceti ca mine si sa iesiti seara pana la niste prieteni pentru ca nu faceti decat sa va amanati perioada de vindecare si sa nu puteti dormi noaptea din cauza ochilor. Prima zi este destul de dureroasa, dar trece. Tragi draperiile, iti pui ochelari de soare si stai cu capul sub patura. Cel mai safe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Este foarte bine sa fie cineva cu tine sa te trezeasca (asta daca ai norocul si reusesti sa adormi) sa iti tot puna picaturi si sa iti pregateasca ceva sa mananci. Eu 3 zile am dormit aproape intr-una.
Prima saptamana dupa operatie am fost foarte sensibila la lumina. Fugeam ca un sobolan in cele mai intunecoase locuri din casa. Am avut si ghinionul sa fie un weekend (m-am operat intr-o vineri) foarte insorit si trecea soarele prin draperiile mele subtiri. Si chiar si cu ochelari de soare umbram cu patura in cap prin casa. Buuuuhuuuuu. Cand dadeam de un loc cu intuneric 'natural' (camera fara geamuri, intuneric noapte) eram ca unu de-ar fi mers 3 zile prin desert si intr-un final a dat de o oaza.
Un mic Emo, ce sa zic (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eram cu din alea: nu vii diseara pe la mine sa stam pe intuneric? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Noaptea era mai groaznic ca nu reuseam sa dorm, imi tot curgeau ochii si ma usturau (nu mai aveam epiteliul si corneea arsa.. era cam clar ca o sa fie deranjant). Dar asta numai vreo 3 zile. Urmatoarele 3 zile aveam probleme numai afara la soare, la calculator si la televizor unde nu rezistam nici cu ochelarii de soare. Asa ca ce faceam ca un scorpiresc cuminte? Dormeam.
Dupa o saptamana nu mai aveam asa mari probleme cu lumina, durerile au disparut si ochii par ca se vinteca incet incet.
Acum am aproape 3 saptamani de la operatie, ma simt bine, vad o gramada de chestii pe care nu le distingeam inainte, dar inca nu vad bine. Pare ca totusi pe zi ce trece se vindeca. Asa ca astept. Pe afara tot cu ochelari de soara si dis de dimineata, si cand sunt nori sunt foarte cool (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ce-o fi zicand lumea: saraca, creca o altoieste rau barbatu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Anyway, acum ma descurc fara ochelari, desi nu vad inca foarte bine cum spuneam. Conduc, ma plimb, n-am treaba. Nu pot sa cos insa, si nici nu cred ca as putea citi carti... m-ar obosi. La calculator inca vad destul de prost. mi-am bagat o rezolutie din aia ca literele is cat capu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Ce sa va mai zic? Intrebati.

Eu abia astept sa vad bine!!!

scorpirescu independent de ochelari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 11:41 AM