IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Generatia celor cu cheia de gat, Amintiri din epoca de aur
fortelady
post Jun 18 2007, 09:00 PM
Post #21





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
prima amintire a surorii mele e amintirea camioanelor care aduceau carne la magazin si cozile alea interminabile. e ingrozitor sa porti dupa tine toata viata povara unei astfel de amintiri...
daca ar fi, chiar si numai pentru asta - si tot as uri acele vremuri, pentru copilaria sparta a surorii mele, pentru prima ei amintire, care n-a fost un parc sau mama sau tata. ci un nenorocit de camion care aducea carne de pui
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 18 2007, 09:28 PM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



girlies v-ati intristat intr-o zi de vara? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) ... nu mai schimbati nimic din trecut

eu nu-mi consider copilaria nefericita.
Pe cand eram noi copii si lucrurile au inceput sa alunece spre negru nu am constientizat foarte tare, apoi ne-am obisnuit si chinul si durerile de cap pt "ce sa mai gatesc?" apartin parintilor nostri, bietii de ei, nu noua. Eu am avut o copilarie fericita cu toate lipsurile ei si nici pe departe nu-i elogiul vremurilor comuniste ci elogii aduse parintiloe mei dragi, familiei mele, prietenilor mei si amintirilor frumoase pe care le-am creat. Pt mine s-au estompat pana spre disparitie faptul ca era o vreme cand nu se gasea ciocolata ... de unde de neunde gasea mama lapte praf si facea ciocolata ... e un exemplu simplist, dar in amintirile mele predomina frumosul. Mai urate-s amintirile de dupa '89 cand frate-meu si 2 veri erau inrolati si-am trait cu teroare zilele alea. Aia n-am sa uit niciodata si o sa am pt mult timp gustul fricii simtite zilele acelea, frica de faptul ca fratele meu s-ar putea sa nu mai ajunga acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 18 2007, 10:04 PM
Post #23





Musafir






zilele din dec 89 le tin si eu minte mi era frica si mie , iar saraca bunica care a trecut prin 2 razboaie plangea ca nu cumva sa fie razboi si sa l ia pe tata la razboi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 18 2007, 11:08 PM
Post #24





Musafir






Imi amintesc multe dintre cele spuse de voi si ma bucur ca a noastra tarisoara a trecut peste acea perioada...desi am prins doar vreo zece ani de comunism...
Acut mi-au ramas intiparite noptile in care se oprea curentul... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) si stateam cu ai mei la povesti...cate oi nu numara saracu tata pana adormeam eu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 19 2007, 12:23 AM
Post #25





Musafir






Eu eram prea mica pe vremea lu' ceasca ca sa ma fi marcat ceva. Tot ca imi amintesc e ca nu prindeam decat doua programe la TV , dintre care unu era unguresc si pe canalul unguresc erau niste desene cu un ursulet handicapat ce la sfarsitul fiecarui episod se spala pe dinti si imi ura "noapte buna" in bozgoreste. Cu asta adormeam eu in cap in fiecare seara (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) nici nu e de mirare ca am innebunit.
Mai imi amintesc de soimii patriei, am si o poza pe care daca vi-as arata-o ati muri de ras (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ....si de "pachetele din Germania" pe care le primeam dupa revolutie...ahhh goodies
Si cam atat.
In schimb am avut "norocul", ca eu sunt f norocoasa de obicei sa ma prinda prima zi a revolutiei cu bunica-mea in Timisoara, desi stateam in Arad pe vremea aia. Imi amintesc asa vag multa lume agitata, un tramvai arhiplin, steaguri decupate....apoi am mers pe langa niste linii de tren, am vazut niste tancuri...si apoi blank..nu mai imi amintesc nimic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 16 2007, 05:49 PM
Post #26





Musafir






Mi-e dor de bomboanele date prin pudra de cacao, de cele umplute cu miere si de fondante. Nowadays, they never taste the same. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 16 2007, 05:54 PM
Post #27


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



chiar ieri am mancat o bomboana data prin cacao care a fost yaamy....
foarte asemanatoare cu ce mancam odata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 22 2007, 04:40 PM
Post #28





Musafir






Iar ma gandesc la amandine (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) ,noroc ca se mai gasesc inca in unele cofetarii din Romania,ghinion ca nu sunt in Romania (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Aug 23 2007, 05:22 AM
Post #29


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



ce lume diferita fata de ce traim azi! dar parca as vrea sa nu uit, sa apreciez mai bine ce am acum...si si pentru ca anumite lucruri mi-au marcat copilaria...
sa vedem...ce va amintiti de cand erati mici si care va placea? desenele cu mihaela? teleenciclopedia? colectia de surprize? ciresarii? astept amintiri...poate ma regasesc si eu in ele:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 23 2007, 04:24 PM
Post #30


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si eu eram prea mica.. dar stiu ca asteptam sambata seara teleenciclopedia, partea cu animalele mai ales.

imi amintesc de Captain Planet, sandy bell.. si nu ma mai repet (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 05:00 AM