IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa divortez sau nu?, nu stiu ce sa fac
kokl
post Mar 15 2011, 10:38 PM
Post #11


Kokling around
**

Group: Administrator
Posts: 74
Joined: 25-August 06
Member No.: 504





Tu poti intretine singura copilul ?
Daca da, divortul il va ajuta si pe copil, ca nu va creste printre certuri zilnice si nefericire.
Mediul nu ar fi bun pentru un copil.

In orice caz, o sa fie greu in primele zile dupa ce pleci (daca pleci) dar dupa aceea o sa ai tot timpul (si experienta) sa iti refaci viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lollikins
post Mar 15 2011, 11:30 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 15-September 08
Member No.: 4,724



Intr-adevar, a divorta sau nu este o decizie pe care o poti lua doar singura, nu trebuie sa fie "dictata" sau de cineva...
Poate sotul tau s-a obisnuit cu tine in preajma, indeplinindu-ti datoriile de sotie si a uitat sa mai aprecieze ceea ce faci pentru el. Insa, casatoria este un pas imens, iar unele lucruri trebuie discutate inainte de a face acest pas. Sunt sigura ca ai acceptat sa fii sotia lui pentru ca aveati o relatie frumoasa, iar el iti dovedea ca te iubeste, atunci de ce sa spuna ca te-a luat de nevasta doar pentru ochii lumii?
Iar in legatura cu copilul ... este si al lui, nu este drept fata de copil sa nu isi cunoasca tatal. Sunt sigura ca poti divorta si poti creste un copil singura, iar el sa ia parte cat de cat la viata copilulul. Nu este cel mai perfect scenariu, dar cand nu ai de ales trebuie sa o faci. In plus, poti apela la ajutor specializat daca te simti amenintata. In urma comportamentului sotului tau, tu si copilul ar trebui sa fiti cei mai importanti pentru tine. Pleaca de acasa daca ai posibilitatea,vezi cum reactioneaza.
Sa auzim numai de bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Mar 15 2011, 11:46 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



buna seara , imi pare rau pentru situatia in care va aflati.
eu nu am fost niciodata maritata , dar as fi furioasa ca barbatul de langa mine sa creada ca iubirea este egal cu a fi sluga.
stati linistita pentru copil , sunt atatia copii cu parinti divortati , ganditi-va si la dvs : nu sunteti fericita si el se poarta urat cu dvs.
cred ca am invatat si eu ceva din asta : sa vorbesti absolut tot inainte de casatorie ca sa nu ai surprize
"totul era frumos si visam la o viata frumoasa langa el" = i'ati spus vreodata ca visati de asta la inceput?
imi pare rau , dar o doamna atat de inimoasa ca dvs o sa gaseasca pana la urma un domn la fel de bun , eventual tine'ti o discutie sa stiti ca ati vorbit absolut totul si daca la sfarsit , el nu se va schimba , atunci da ... CRED ca este decizia dvs , stiti ce trebuie sa faceti!

Luati partea frumoasa : ati aflat acum ADEVARUL si nu in 5 10 ani cand chiar ca ar fi fost grav.
Dumneavoastra i-ati spus vreodata cat de mult va doare cand se comporta asa ?
O seara placuta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 16 2011, 12:27 PM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Seby, imi pare rau sa aud ca treci prin momente atat de grele (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Stiu cum e. Si eu am trecut prin asta cu ceva ani in urma:( Te simti rupta in doua, debusolata si nu mai ai incredere in deciziile tale. E foarte bine ca nu tii totul in tine si ca esti deschisa conversatiei. Chiar daca sfaturile primite nu le vei urma, macar te vor ajuta sa privesti problema din unghiuri diferite si vei putea lua cea mai buna decizie pentru tine.
Partea cu sclavia... Am impresia ca si tu ii dai apa la moara, in sensul ca nici nu deschide el gura ca vrea ceva, ca tu imediat executi, fara comentarii. Ai incercat sa-i spui cand te punea de exemplu sa faci clatite noaptea "Dragul meu, e tarziu si eu sunt obosita. Promit ca-ti fac maine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) " ?
Felicitari pentru bebelus (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Ma bucur ca nu gandesti, ca multe alte fete, ca un copil salveaza o casnicie pe duca. Un copil cere foarte multe: dragoste neconditioanata, sa fie in centrul atentiei, sacrificiu. Un copil pune o relatie la incercare, dupa parerea mea. Nu vreau sa te descurajez, dar singura nu vei face fata. Ai nevoie de ajutor. Asta nu inseamna ca trebuie sa ramai maritata fortat, insa trebuie sa te gandesti unde poti gasi ajutorul de care ai nevoie.
Imi place mult sfatul ce l-ai primit de la Diana. Pune in balanta totul si vezi ce atarna mai greu. Incearca sa gandesti la rece si nu te lasa condusa de sentimentele de moment. Iti urez sa ti se linisteasca apele si sa rezolvi problema cat mai repede (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alphie
post Mar 16 2011, 08:55 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 21-February 11
Member No.: 9,886



Hey! Iti dai seama ca daca ai ajuns sa spui tare lucrul asta practic decizia a fost luata si cauti doar putere sa o implementezi? Si e normal. E ingrozitor de greu sa te desparti de cineva chiar si cand nu esti casatorit si cand nu exista un copil pe drum. Parerea mea este ca trebuie sa fii puternica si sa te gandesti si la fericirea ta. Eu i-as da un ultimatul de tipul - "Sunt insarcinata! Alege daca vrei sa ramai cu mine si sa ne facem impreuna o familie ADEVARATA, sau daca vrei sa continui ca si pana acum, dar SINGUR!". Bineinteles, tu iei decizia singura si tu stii mai bine daca te vei descurca, daca-l mai iubesti dupa toate lucrurile care s-au intamplat, daca mai exista o sansa sa va salvati relatia. Oricum, felicitari pentru sarcina, si ai grija de tine perioada asta! Nu ti-o petrece in certuri, nu ti-o petrece suparata! Gandeste clar, incearca sa salvezi daca mai e ceva de salvat, daca nu, alege ce-i mai bine pentru tine! (pentru ca nimeni altcineva nu o va face) Mult succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Mar 16 2011, 11:25 PM
Post #16


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Da si daca ii zice lui ca are bebe , nu crezi ca o sa bage el strambe si o sa fie o luna ingerasul de pe lume si ea va ceda binenteles ca asa suntem noi muierile ... Ne muiem imediat cand vedem o buruiana ...

Sau mai e chestia , ca daca ii zice de bebe poate sa o forteze sa stea acu !

Beh oriunde o dai si tot acolo crapa ! Asa ca daca tu crezi ca asta nu e viata care vrei sa o traiesti , ia cateva zile si stai cu parintii tai si daca iti e mai bine la parinti decat la sot , da-l in masa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Mar 17 2011, 10:05 PM
Post #17


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Banii tai, banii mei intr-o casnicie.. E o chestie care te pune pe ganduri...
Teoria mea e ca dupa doi ani dispare dragostea, intervine rutina si lucrul care face diferenta pe viitor este respectul: 1. dispare respectul si se intampla cele descrise de tine mai sus. 2. ramane respectul = prietenie si armonie toata viata.

Daca nu era copilul te-as fi sfatuit sa renunti la el imediat, dar avand in vedere copilul decizia ce se impune a fi luata e grea.
Trebuie sa constientizezi ca asa va fi relatia dintre voi de acum incolo, as zice ca neschimbata cu suisuri si coborasuri cu certuri si impacari. Daca nu-ti doresti asta de la viata si ai posibilitatea sa-ti cresti singura copilul, spune-i la revedere.

Oricum o pauza e binevenita.. ori il trezesti la viata ori va indepartati de tot. Parerea mea e ca pauza la il face sa pretuiasca ceea ce pierde dar ii va deschide ochii libertatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebynutza
post Mar 17 2011, 10:09 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 15-March 11
Member No.: 9,986



multumesc tuturor de sfaturi si mai ales de ajutor. poate ca este ciudat ca imi expun povestea asa dar nimeni din preajma noastra nu stie ce se intampla..toti prietenii cred ca avem o casnicie perfecta...doar socrii mei au observat schimbarile si incearca sa ne ajute. eu am luat o decizie dar parca Dumnezeu vrea sa imi arate o cale, o cale pe care eu nu reusesc sa o inteleg. Nu am avut curaj sa ii zic nimic de copil si nici nu cred ca voi avea. El tot incearca sa ne impacam, mama soacra si-a dat seama ca sunt insarcinata desi eu ma scuz ca din cauza stresului si a supararilor. M-as putea descurca si singura cu copilul pentru ca am parintii care m-ar putea ajuta si o afacere care sper sa devina profitabila. Iubesc mult copii si eu am crescut si am fost educata intr-o familie in care nu a existat cearta si discutii intre parintii mei care sa ma afecteze si pe mine si asa as vrea sa creasca si copilul meu. Incerc sa raman calma, sa ma gandesc la bebe si sa imi doresc sa se nasca sanatos si atunci probabil el o sa imi dea putere sa lupt pentru el si sa ma gandesc ca poate a meritat si viata alaturi de sotul meu pentru ca voi avea un motiv sa mai vreau sa traiesc si sa lupt pentru cineva in viata asta. Ne-am casatorit din iubire si stiu ca inca exista iubire dar ceva s-a intamplat. Incerc sa ma conving ca din vina mea, ca am vrut sa fiu sotia perfecta si nu am reusit si imi pare rau ca l-am facut si pe el si pe mine nefericiti. Poate ca trebuia sa stiu d e la inceput sa cer ajutor si sa nu astept sa mi-l ofere el, dar acum regretele sunt prea tarzii...totul e trist in jurul meu, numai pot sa dorm noaptea langa barbatul pe care il iubesc. dar asta este viata, incerc sa fiu optimista si sa mai ma gandesc cateva zile inainte de a lua o decizie. eu va multumesc tuturor care imi cititi povestea si care incercati cu un sfat, cu o vorba buna sa fiti alaturi de mine. eu va doresc iubire multa si fericire alaturi de cei dragi si va doresc sa ramaneti intotdeauna alaturi de persoana draga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Mar 18 2011, 02:41 AM
Post #19


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Sa ne informezi si pe noi ce te-ai hotarat si cum a mers , in timp ....


Nu de alta doar ca nu vrem sa murim ca suntem prea curiosi!

This post has been edited by Jo-Anna: Mar 18 2011, 02:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Mar 18 2011, 11:43 AM
Post #20


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Sa ne intelegem... deci fiecare cu banii lui, el iti cere pana si banii de benzina DAR cu toate astea tu faci de mancare, tu faci curatenie etc.? (IMG:style_emoticons/default/doh.gif) Mie mi se pare cel putin ciudat... adica unde e echilibrul intr-un cuplu in care unul da doar ordine si altul le executa?
Cu toate astea eu nu te sfatuiesc sa divortezi, am impresia ca in ziua de azi oamenii renunta mult prea repede la relatiile lor, fara sa incerce prea mult sa-si rezolve problemele. Desi toate relatiile au probleme.
Sfatul meu este sa incetezi cu "clatitele la 10 seara" si "curatenia de 8 martie".. Daca tu nu iti acorzi respectul cuvenit cum ai vrea sa te respecte cel de langa tine? Nu spun sa lasi balta toate treburile casnice, dar nu exagera, fa ce este necesar si roaga-l sa te ajute, si apoi acorda-ti si tie timp pentru lucruri care iti fac placere, iar daca iti cere sa faci diverse explica-i ca le poate face si singur. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Nu trebuie sa te convingi ca ce s-a stricat in relatia voastra e din vina ta pentru ca nu conteaza a cui e vina, ci doar ce sunteti dispusi sa faceti pentru relatia voastra.
In ceea ce priveste copilul te sfatuiesc sa ii spui, la urma urmei este si al lui, nu doar al tau... (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Iar daca vrei sau nu sa-l pastrezi, ultimul cuvant este al tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:43 PM