IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Autobronzant rezistent la apa
blu_dea
post Jul 24 2007, 03:18 PM
Post #1





Musafir






...exista asa ceva?Am gasit in prezentarea catorva produse,specificatia"bronz de durata,rezistent la apa",dar pe nici unul nu am vazut sa scrie asta pe ambalaj.(de la herbagen,de ex)
Cunoasteti vreunul?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 24 2007, 05:15 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, pentru ca nu este logic sa existe. Autobronzantul "coloreaza" epiderma. Cind pielea se regenereaza (la fiecare baie dam jos citeva straturi de celule moarte, dar si fara baie "imprastiem" in jurul nostru material organic destul!), autobronzantul se duce o data cu pielea moarta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jul 24 2007, 05:26 PM
Post #3





Musafir






nu exista din pacate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 24 2007, 09:10 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dea, de aceea bronzul natural e mai rezistent decit cel de la autobronzant: razele ultraviolete "muncesc" melanocitele, niste celule dragalase care produc sub actiunea razelor UV substanta numita melanina, cea care ne face sa ne innegrim la soare.
Melanocitele sint mai multe la brunete decit la blonde, de aceea brunetele se fac ciocolatii mult mai repede si bronzul este mai intens si de mai multa durata, spre deosebire de blonde care mai mult capata o nuanta aurie a pielii si bronzul se duce mai repede.
In general de la nivel genetic, persoanele brunete au pielea mai groasa (nu glumesc!) decit blondele.
Tot de aceea tenul blondelor este mult mai expus ridarii premature decit cel al brunetelor.

Iar daca doua persoane, una bruneta si una blonda fac plaja acelasi numar de ore, bruneta va fi mult mai neagra la final decit blonda.
Bronzul natural, obtinut prin plaja coloreaza epiderma de la interior spre exterior. Bronul artificial, de autobronzant, ne "vopseste" la exterior.
Singura solutie sa nu se duca autobronzantul ar fi sa nu ne spalam, insa si atunci se va lua din zonele in care transpiram si am arata tarcate. Glumesc, nu cred sa existe persoana care sa nu se spele ca sa nu i se duca bronzul... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 24 2007, 10:16 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Diana eu am intalnit persoane care nu se spalau ca sa nu li se ia bronzul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 24 2007, 10:19 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vai de capul meu! Si cum miroseau? Nu, mai bine sa nu imi spui... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Un strat de bronz amestecat cu un strat de jeg, plus un miros de transpiratie le transforma in staruri?! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jul 24 2007, 10:39 PM
Post #7





Musafir






mama sa nu te speli e crima curata mai ales pe canicula asta, pai eu una as lesina instantaneu de la un astfel de miros (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

eu am renuntat la autobronzant tocmai din cauza mirosului cine nu stie mai ales barbatii ar putea sa creada ca cine stie ce avem de emanam un astfel de miros (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jul 25 2007, 01:28 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Mai voi nu intelegeti cum e cu bronzul asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , se obtine f greu si cand il obtii nu vrei sa renunti asa usor la el (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Tipa se spala asa pe parti, nu pot spune ca mirosea urat dar nici n-a facut dus vreo saptamana dupa ce a venit de la mare. Mi-a zis apoi ca si prietenele ei cu care a fost la mare la fel fac, fara apa prea multa ca sa nu strice frumusete de negreala (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jul 27 2007, 10:08 PM
Post #9





Musafir






Ok,am intzeles.Multumesc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 07:26 PM