IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce si cine sunt trollii, Ce inseamna troll si trolling
Diana.
post Jun 26 2007, 08:26 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce este un troll:
Trollul este o persoana care paraziteaza forumurile, unicul lui scop fiind sa strice atmosfera, sa deturneze discutiile de la subiectul initial, sa creeze scandal prin postarea unor mesaje sau subiecte care lezeaza bunul-simt .

Exemple de subiecte trolling:

- am mai avut pe forum o "presupunsa "doamna" care afirma ca se culca cu ginerele ei si ca nu are regrete;
- pe un alt forum, o persoana spunea ca mai bine s-ar omori toti copiii orfani decit sa fie dati spre adoptie in strainanate;

Nu-i asa ca aveti tendinta sa postati si sa atacati?
si asa mai departe...

Scopul unui troll este insultarea celorlalti participanti la discutii sau incitarea la scandal.
Cu cat subiectul infurie orice om de buna-credinta, cu cat acesta reactioneaza la porcariile trollului, cu atit trollul se simte mai bine...
In general trollii se dau "nestiutori" si total neajutorati in problema pusa in discutie.... si pun intrebari stupide la care asteapta ca capete raspunsuri cit mai taioase.
Foarte des trollii se "organizeaza" in "gasti". Din fericire pot fi usor identificati.
Efectele statului la palavre cu un troll: pierderea timpului, nervi intinsi la maxim, scandal, adica marea "distractie" a abjectilor trolli.

exemple de trolling:
"ma culc cu ginerele meu"- am avut asa ceva pe forum
"femeile sint niste idioate"- si de-asta am avut
...samd...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorelay
post Apr 19 2008, 01:34 PM
Post #2





Musafir






Un troll (germana: Troll sau Kobold = spiridus) este un provocator fara cauza, cineva care lanseaza o discutie cu scopul de a recrea un conflict de idei. Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodata pentru participantii inocenti.

Denumirea de troll se poate aplica si mesajului menit să agite spiritele.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Apr 20 2008, 07:26 AM
Post #3





Musafir






Maat, ceea ce ai scris aici tocmai am intalnit pe un alt site.
Tare as mai lua cu copy-paste acest articol şi l-aş posta acolo, bineînţeles cu nişte comentarii de rigoare.
Dar ştiu că nu este voie, aşa că mă voi insopira şi posta propriul meu articol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Apr 20 2008, 07:28 AM
Post #4





Musafir






Astia exista si in viata reala nu doar pe forum. Nu ati intalnit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 20 2008, 10:24 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Slava Domnului, nu. Cred ca as avea o reactie dubioasa tare: nu as comenta, as da suturi... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Apr 20 2008, 12:46 PM
Post #6





Musafir






Astia din viata reala sunt mai perversi. Eu le zic intriganti. Pana de curand credeam ca exista doar in telenovele sau in cartile de aventuri dar uite ca au ajuns si pe net.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Apr 20 2008, 06:46 PM
Post #7





Musafir






Gloriana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) chiar ca nu m-am gandit sa-i numesc trolli. Si mie mi s-a intamplat sa mai dau peste cate cineva care arunca cate o remarca, ca sa vada reactiile multimii, nu neaparat sa creada ce spunea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:38 AM