IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oftalmologie, cabinete, recomandari, operatii
walpurgik
post Aug 30 2007, 03:44 PM
Post #31





Musafir






Eu, pai n-am mai facut nimic. Din cate am inteles, corneea mea e prea subtire la un ochi pentru o reinterventie, iar riscul unei a doua interventii, daca ar fi posibila, e sa devin si hipermetroapa in acelasi timp, lucru ce mi s-a intamplat un pic de la prima operatie. Nu prea ma lasa astia sa port lentile de contact ca poate imi desprind operatia, dealtfel foarte bine sigilata, sau ca se modifica starea fiziologica a corneei, ceva cu transportul de oxigen.
Daca mi-as mai face ceva ar fi undeva in strainatate, cum mi-a dat si kalua linkul de mai sus, ceva mai performant si cu mai multa experienta la bord. Pana atunci, speram ca nu chiorasc de tot; ar fi pacat. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)

bausch&lomb m-a satisfacut si pe mine cel mai mult. Sigur tot din alea imi iau.
Merci. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 30 2007, 03:57 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Avec plaisir. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Hmm..ce complicat! Dar ce aiurea ca a recidivat, si eu ma gandeam pe viitor la o astfel de operatie, nu ma vad toata viata cu lentilele de contact dupa mine! Eu speram ca e ceva sigur si scapi 100% de probleme.
Btw tu ce dioptrie ai?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 30 2007, 04:08 PM
Post #33





Musafir






Acu, vreo -3.5, ca la ochelarii cu -3 pe care-i am deja nu mai vad bine. Recidiveaza scarba asta de miopie, operatia poti s-o faci, dupa 25 de ani sa zicem, poate ai noroc si nu mai avanseaza, la tine e statica sau creste? Cat ai? Operatia in sine nu e dificila si recuperarea iarasi nu e grea. Ma gandesc ca poate o sa mai avanseze stiinta. Cei cu dioptrii foarte mari, peste -10 au implant de cristalin, la ei din cate stiu nu mai recidiveaza, insa se vede sticla in ochiul tau prin pupila, imposibil sa traiesc cu ideea asta. Voi vedea ce o sa mai fac. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Voila un test, cine vrea sa-l execute: Care ar fi culoarea ochilor la potentialii tai copii? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 30 2007, 04:29 PM
Post #34


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Lentilele sunt de -1,75, dar nu am mai fost de mult la control, mi-e si frica sa ma duc cine stie ce naiba imi mai spune. Cred totusi ca nu mi-a mai crescut de pe la 17-18 ani. In perioada de crestere mi-a crescut si dioptria foarte mult. Cunosc pe cineva care si-a facut o astfel de operatie si acum nu mai are nici o treaba. Dar cred ca depinde de la caz la caz.
Asta sper si eu..sa mai avanseze stiinta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 5 2007, 04:06 PM
Post #35





Musafir






Azi am fost la oftalmolog. Asa. Si mi-a scos noi dioptrii: -2.50 (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Foarte weird, aveam -3. Insa asa mi s-a parut ca vad mai bine cu ochelarii aia de mutant sa citesc literele. Mi-am comandat lentile, maine le iau. Sper sa le suport. Ciudat e ca eu am crezut ca am mai chiorat ca parca vad mai prost. Daca ma mai duc la 3 oftalmologi mai ies cu vreo 3 dioptrii (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Eu nu mai inteleg nimic. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 5 2007, 04:10 PM
Post #36


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si eu as vrea sa imi fac operatie, dar mi s-a spus ca dupa 22 de ani cel putin.
asa ca.. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 5 2007, 04:15 PM
Post #37





Musafir






Megule, mult dupa 25 incolo. Daca dioptriile nu ti-s stabile ajungi inapoi in the end.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 5 2007, 04:16 PM
Post #38


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(walpurgik @ Sep 5 2007, 05:06 PM) *
Daca ma mai duc la 3 oftalmologi mai ies cu vreo 3 dioptrii (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Da, Walpu, asa e sa stii..(IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)

Tu in timpul asta ai purtat ochelari sau nimic? Sa iti mearga bine cu lentilele! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Meg, eu stiam ca dupa 21..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 7 2007, 05:11 PM
Post #39





Musafir






Deocamdata reactioneaza bine ochiul la lentila de contact. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Tot ce am de spus e: I can see!
si asa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/Blonde20And20Blue20Eyesbh.jpg)
si asa (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/blue20eyes202.jpg)
si asa (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/blue-3.jpg)
dar si asa (IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f206/deyanera/user_image-1044258897axy.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 8 2007, 11:40 AM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Walpu, bravo! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)

Ca tot m-am gasit eu inteligenta sa dau sfaturi de infectii, picaturi & co, viata s-a compensat si m-am trezit cu coltul intern al ochiului (de langa conjunctiva sau cum s-or numi) foarte rosu. Mi-am pus picaturi, dar nu mi s-a vindecat complet. Sper sa nu fie ceva grav. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Uof, tocmai asta mai imi lipsea!!!

Walpu, cred ca in curand o sa am si eu gloabe de-astea oculare de pus in randul alora din pozele tale! Le primesti langa ale tale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 07:31 PM