IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mihai Eminescu: sa moara si-n uitare!, Traiasca chiofteaua americaneasca si rom-engleza!
fortelady
post Jan 15 2008, 11:57 AM
Post #11





Musafir






ok, ok ma retrag din discutie. se pare ca nu-s patrioata, inainte sa dau vreo duma, am tulit-o (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 15 2008, 11:59 AM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce-mi place mie cel mai mult din Eminescu:
" Cum nu vii tu Tepes doamne, ca punānd māna pe ei,
Sa-i īmparti īn doua cete: īn smintiti si īn misei,
Si īn doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"


De ce nu o sa moara Eminescu? e simplu: pentru ca oricine va dori sa mai scoata o carte de eminescologie o va putea face oricind. Si oricind se pot scrie despre poezia si proza eminesciana fara preluari si repetari ale ideilor predecesorilor. Asta e diferenta intre trecator si peren.
Scrierile lui Eminescu sint inepuizabile surse de inspiratie.

IMHO: toata "aversiunea" fata de Eminescu e reactia fireasca a metodelor de predare de pe vremuri: invatatul "comentariilor" pe de rost samd... Cea mai mare prostie ever.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 15 2008, 12:03 PM
Post #13





Musafir






pe langa indoctrinare, e si filtrul personal.
Poezia pe care-ai pus-o mai sus (aia cu Romania), mie chiar nu imi zice nimic. in fond, sunt multi care au exprimat chestia asta (amoru' de tara), unii murind pe campul de lupta pentru idealuri care poate nu erau ale lor, da' nu au comentant, altii scriind chestii lirice. sau cum s-o numi ce a scris el. Care-i diferenta?

EDIT: io am avut totusi bafta de profi misto, nu a trebuit sa invat vreo fraza -comentariu pe dinafara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 15 2008, 12:12 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Diferenta e urmatoarea: de ceilalti care au scris ceva cu un mesaj asemanator nu isi aduce aminte nimeni. Indoctrinare?! Poate ca e prea mult spus.
Am invatat papagaliceste jdemii de poezii cu "cel mai iubit fiu al poporului". Nu imi mai aduc aminte nimic. Crezi ca va ramine vreun poet/scriitor in literatura universala pentru "osanalele" inchinate lui Ceausescu? Nu. Nu va ramine nici unul. Ramin doar cei care ale caror scrieri au facut sa vibreze ceva in sufletul majoritatii. Asta e diferenta.

Si-apoii, ok, Eminescu nu e bun? Care e bun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jan 15 2008, 12:16 PM
Post #15


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Sa nu incurcam borcanele, valoarea poeziei nu sta nici in accesibilitate (ca nu cred ca toti englezii declama din Shakespeare la orice betie si pretind ca-l inteleg), nici in "mesajul patriotic"; poezia e valoare in sine, nu are de ce sa colporteze mesaje sociale, politice etc
Da, saturatia de Eminescu vine din cliseizarea imensa care mai continua si azi in scoli, din faptul ca Eminescu nu se comenteaza, nu se intelege, doar se recita cu ochii dati peste cap si doamne-fereste sa admiti ca au mai facut si altii poezie in tara asta sau aiurea, mult mai bine si nu sunt recitati la serbari scolare si la botezuri, norocul lor.
Insusi faptul ca oricine isi poate da cu parerea despre "poezia" cu pricina e suspect in cazul unui poet, parerea mea.
Conceptul de poet national mi se pare o aberatie, de ce n-avem si un inginer sau gunoier national, daca e asa ? Eu zic sa-l lasam pe Eminescu in pace ca n-a prea apucat sa se odihneasca multi ani de mult ce l-am pomenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 15 2008, 12:21 PM
Post #16





Musafir






pentru tine, Maat, probabil Eminescu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) eu nu-s nimeni ca sa iti zic "tre' sa-ti placa aia sau aia sau aia". e o alegere strict personala. ba mai mult, probabil ai dreptate- eu nu am studii filologice ca sa pot sa-mi exprim o parere stiintifica. sau sa scriu vreo carte de eminescologie sau cum se numeste bazdagania aia. desi, eu cred ca despre orice scriitor poti scoate multe idei - daca iti place ce scrie.

nu cred ca trebuie sa fim considerati criminali, infractori sau insensibili (ma rog, aici as avea ceva de zis...) aia care nu apreciem. om fi inculti, nu zic, na, da' bate-ma, omoara-ma, nu-mi place. si nici nu cred in "valori nationale" (ghilimelele nu-s ironice, sunt puse ca sa subliniez sintagma) - gen Stefan Cel Mare si Sfant, Mihai Viteazul, Miorita sau .. Eminescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 15 2008, 12:23 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Riscul lasatului in pace e uitarea. Nu cred ca ne permitem asa ceva. Poezia colporteaza si mesaje sociale, si politice. Exemplele sint multiple in literatura universala. Poezia e o forma a literatirii, o arta ca oricare alta si delimitarea ei de viata sociala si politica implica riscul ingustarii orizonturilor noastre ca oameni. Lets`s think about it: putem delimita arta de social si politic? nu; de ce? pentru simplu motiv ca am "rade" tot ce inseamna exprimare artistica, mai putin tot ce inseamna arta de factura erotica (poezii de dragoste, romane de dragoste, muzica de amor samd).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 15 2008, 12:32 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Mie nu-mi mai place Eminescu. Mi-a placut cand eram micuta, cand singura cotrobaiam in biblioteca bunicului si ma fascina cum isi facea coperti din piele pentru toate cartile si cum erau toate asezate la cotor. Imi amintesc ca avea un volum micut de poezii, o carte cu niste foi atat de subtiri ca imi era frica sa le ating. Acolo, am descoerit singura poeziile lui Eminescu, mi le-am ales pe cele care mi-au transmis ceva. Plang si astazi spre exemplu la "O, mama". Dar atat. Pentru ca a inceput treptat sa nu-mi mai placa....atunci cand an de an ne era literalmente "bagat,pe gat" la scoala. Ti se impunea sa inveti pe de rost pasaje in fata carora nu rezonai, dintr-un motiv sau altul. Trebuia sa fii de acord cu opiniile profesorului fara sa iti poti argumenta in vreun fel propria parere. Suna dur dar, profesorii de romana pe care i-am avut de-a lungul scolii m-au indemnat sa nu-l mai plac pe Eminescu, l-au facut un cliseu, obligandu-ma sa-l invat pe de rost in maniera aceea de despicat firu-n 14, prin jde mii de comentarii.

Ori poezia se simte, se traieste cu sufletul, fiecare o interpreteaza altfel . Nu poti sa gresesti si nici sa ai dreptate absoluta atunci cand vorbesti despre poezii, fiindca fiecare este altfel plamadit pe dinauntru.

In orice caz, daca aveti timp, va recomand sa cititi de Andrei Plesu "Comedii la portile Orientului "sau sa ascultati audio-book-ul. Este un pasaj in care se vorbeste despre Eminescu, despre cei ce ii recita astazi poeziile si despre modul in care este el comemorat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jan 15 2008, 12:36 PM
Post #19


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Da, cand o sa intreb vreun copil numele unui poet roman si o sa-mi spuna Bacovia sau Gellu Naum sau Virgil Mazilescu si n-o sa stie cine e Eminescu, inseamna ca suntem definitiv pierduti. Bine ca sunt oameni care vegheaza sa nu se intample chestia asta, ca salariul in invatamant e mic si oricine stie cum e cu arta si sentimentu' si ce-a vrut sa zica poetul....
Eu va recomand sa cititi numarul din Dilema despre Eminescu ca sa va oripilati de atata blasfemie, cum nu mai inceteaza unii sa se oripileze de niste ani incoace...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 15 2008, 12:38 PM
Post #20





Musafir






QUOTE(Maąt @ Jan 15 2008, 12:23 PM) *
Riscul lasatului in pace e uitarea. Nu cred ca ne permitem asa ceva.

atunci de ce nu i-a uitat nimeni pe Homer, sau pe Aristotel, sau Platon?
Agatandu-te la infinit de niste repere din trecut, nu mai vezi ce se intampla in jurul tau - pentru ca se ridica un "idol" la care ne inchinam toti, si nu mai vezi ce e pe langa el, desi poate-s altii comparabili... desi e greu in opinia mea sa compari 2 scriitori, nu poti compara doua masini, dar doua opere de arta sau doi oameni
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:17 AM