IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Operatii estetice, Pro sau contra ?
someday
post Mar 6 2006, 05:48 PM
Post #41





Musafir






QUOTE(17girl @ Mar 6 2006, 06:09 PM) *
oau ce misto someday... ti-ai facut nasul si acum vrei si buzele? inseamna k nu te-a traumatizat operatia (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ... chiar unde ti-ai facut nasul? posteaza daca poti poze sa vedem si noi... hi hi hi

pups & hugs

Iubita mi-am facut nasul la bacau la dr stan acum 7 sapt dar la mine a fost o problema de respiratie si estetic mi l-a indreptat putin schimbarile nu sunt majore dar sunt destul de evidente poate de aceea nici nu am avut probleme cum ar fi durerea. sunt pentru operatiile estetice dar nu impinse la extrem iar la buze vreau sa mi le accentuez un pic mai mult. operatia nu a fost traumatizanta daca stai si te gandesti ca din cauza unei lovituri cand erai mica septul s-a fracturat si m-am ales cu o mica deviatie numita medical dismorfism nazal cu repercusiuni asupra respiratiei..... asa ca am facut-o cu toate ca am vrut sa plec din rezerva acasa de un milion de ori si totusi am sta si nu mi-a parut rau....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post May 16 2006, 06:21 PM
Post #42


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



pai, hai sa mai scriu despre niste vedete care si-au operat (in ultimul timp) cate ceva:
incep cu cream, care si-a operat, cu succes zic eu, nasul... dupa cum vad modelul zic eu k la doctorul antohi... e mult mai bine decat inainte, si o face mai finuta...
apoi, ashley simpson, tot nasul, dar n-am vazut inca poza (doar stirea pe Mtv)
azi, la Teo, denisa de la bambi avea silicon in buze... destul de natural, zic eu... buze f conturate acum, o prinde desi ea are oricum ceva antipatic... poate vocea (inainte credeam ca sunt buzele (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) ) e mai bine dar nu pot spune ca a devenit frumoasa.. e mai ok totusi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 3 2006, 11:23 PM
Post #43


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



si eu vreau neaparat sa imi fac o operatie la nas..nu am nasul mare, dar nu e perfect drept cum as fi vrut eu sa fie si cred ca fata mea ar fi mult mai armonioasa cu un nas mic, finut si as avea mai multa incredere in mine, m-as simti mai bine in pielea mea..in acelasi timp, mi-e foarte frica ca nu o sa se potriveasca fetei mele..am inteles ca in unele clinici se poate vedea pe calculator cum va arata..
zetta, te rog mult sa imi dai mai multe informatii, daca imi voi face, vreau sa ma duc tot la doctorul Stan, despre care am auzit numai pareri foarte bune.. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Oct 3 2006, 11:40 PM
Post #44


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



este cineva din cluj?
stie cineva unde se fac operatii de corectare a maxilarului superior?
am inteles ca in cluj se fac astfel de opratii cu laser (sau urmeaza sa se deschida un cabinet).
lumea spune ca sunt inconfundabila cu botic (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif) , insa corectarea e necesara pentru sanatatea mea (am cerul gurii foarte inalt, maxilarul adus usor in fatza).

pentru mamici sau viitoare mamici, va sfatuiesc sa evitati pe cat posibil suzetele (in america sunt multi copii care nu au folosit niciodata suzeta), si sa mergeti la ortodontie din timp cu copilasii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Oct 4 2006, 08:36 AM
Post #45





Musafir






sweet girl spune-mi ce vrei sa stii si iti voi raspunde la intrebari
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Oct 4 2006, 10:36 AM
Post #46





Musafir






Ah si eu mi-am adus aminte ca mai demult vroiam sa-mi operez nasul. Am tot intimplare de-asta ciudata: cind am fost mica m/am taiat cu un ditamai cutit in nas. De atunci o nara arata mai ciudat. E mai alfel decit cealalata cu alte cuvinte e urita.
Pe la liceu numai la asta imi statea gandul. Si pe mine ma tot necajea o fata. De m-as mai intilni acum cu ea ce as bate -o de numa. Unii copii sunt nesimtiti, asta e.
Apoi m/a luat frica si iata/ma tot cu nasul meu cel ciudat. Cred ca in parte e si vina parintilor ca nu m/au sprijinit.

Zetta, da ar fi fain sa ne dai mai multe amanunte:

1. La ce doctor ai facut?
2. Ce recomandari pre si post operatorii au fost?
3. Ce analize ai facut? Dcaa se face? Se face cu anestezie?
4. Cit e periodata care trebuie de recuperare pana poti sa apari in lume?
5. Cit a costat?
6. ....Cum ai strins atata curaj?
7. Orice altceva interesant si ce merita retinut

Sunt fff curioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Oct 4 2006, 12:04 PM
Post #47


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



O colega de-a iubitului meu s-a operat la nas cu mult timp in urma. I-au spart nasul la propriu si a stat bandajata 1 luna. A ramas cu o sensibilitate acuta. La frig nasul i se inroseste si o doare destul de rau. Poate nu ar strica sa va ganditi fff bine inainte de a face acest pas.
pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Oct 4 2006, 12:07 PM
Post #48





Musafir






E de speriat ce spui tu. Sper ca era vorba de un medic incompetent totusi...anyway scary...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Oct 4 2006, 12:17 PM
Post #49


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



E vorba de o operatie facuta in urma cu 5-6 ani. Nu am cum sa dau de tipa asta sa ii cer detalii. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) Si nu cred ca era incompetent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Oct 4 2006, 12:25 PM
Post #50





Musafir






pai sa incep prin a spune ca nu am avut nici un fel de sensibilitate, nici la schimbari bruste de temperatura, nici cand am intrat in apa la mare, nici nu mi s-a inrosit nasul de la frig. operatia am facut-o pe data de 12 ianuarie 2006. deci acum 10 luni.
pt prima intrebare operatia am facut-o la Bacau, la doctorul Stan, recomandari preoperatorii: sa nu fumezi cel putin 2 sapt inainte de operatie, sa nu iei aspirina (puternic coagulant), sa nu iei cel putin 3 luni anticonceptionale si cam atat imi amintesc, postoperatorii: sa nu porti ochelari cel putin 6 sapt,sa nu stai in abur(cosmetica), bine sunt un set se recomandari imediat dupa operatie si dupa pe parcursul a cel putin 6 luni, forma definitiva si vindecarea totala se produce intr-un an(esential e sa te protejezi de lovituri la nivelul nasului)
am facut analize de sange in special cele care se fac cu ocazia unei operatii plus un control la clinica la nas, ca si perioada de recuperare cam 2sapt, poti sa iesi afara fara nici o vanataie cam in 3 sapt dar o sa mai fii umflata la fata si cu cearcane in rest eu am avut o recuperare destul de rapida.
de costat nu e un pret standard depinde de cat de complexa e operatia poate costa intre 1000 si 1600 de euro.( eu am dat1000) bani care au inclus operatia, spitalizarea ( am stat 2 nopti), medicamentele, controlul posoperator.
vis a vis de curaj nu prea l-am avut acolo la spital si in drumul spre clinica dar am zis ca trece.
chestii interesante e ca si acum la 10 luni imi simt un pic nasul amortit, dar am fost la mare am intrat in apa, am fost la piscina si am sarit in cap in apa, si singura chestie dupa operatie e ca am stanutat mai des decat de obicei.
imediat dupa operatie e mai ciudat ca nu poti sa respiri pe nas dar in momentul in care iti da jos bandajele totul revine la normal.
cam atat imi vine in minte acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

27 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 01:00 PM