IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> ALGOCALMINUL calmant cu 2 taisuri
divi2007
post Jun 11 2007, 10:07 PM
Post #1





Musafir






Am auzit azi la stiri cum ca acest calmant este f periculos si interzis in anumite tari, eu foloseam mai ales cand eram la ciclu, din categoria celor periculose mai face parte si Piafen, Lizadon la fel au in compozitie acest metamizol f toxic pt organism, duce la agranulocitoza o boala letala care debuteaza cu o infectie supraacuta

voi ce parere aveti ca pe mine m a cam speriat acesta stire ? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

sorry acum vad ca l am trecut la dragoste
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 11 2007, 10:43 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Da un search pe google dupa metamizol agranulocitoza si citeste doc-ul din primul rezultat afisat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ana Maria
post Nov 17 2008, 11:41 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 28-October 08
Member No.: 5,219



a fost o perioada cand s-a considerat periculor.. acum nu mai este considerat.. eu am luat algocalmin cand ma durea o masea.. si imi trecea f repede si niciodata ( de cate ori am luat) nu am avut nici un efect negativ. Nu stiu de unde au scos-o ei ca ar fi periculoasa.. sau poate luata in cantitati industriale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Summer Dream
post Aug 8 2009, 01:14 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 66
Joined: 7-August 09
From: Right behind you !
Member No.: 6,961



   Este aceiasi situatie ca in cazul Piramidonului,care s-a scos de pe piata in urma cu mai multi ani din acelasi motiv.

   Folosit in cantitati mari poate avea reactii nocive asupra organismului(ca majoritatea medicamentelor de altfel),insa luat cu masura nu are cum sa afecteze.

   Pentru orice eventualitate insa,este mai bine sa citesti la inceput prospectul(contine indicatii si contraindicatii utile).

   Eu folosesc Algocalmin deobicei in stari febrile si ajuta,insa nu am observat nici un efect negativ(atata timp cat e respectata doza).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanifnoor
post Dec 18 2014, 12:08 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 18-December 14
Member No.: 12,704



Am auzit azi la stiri cum ca acest calmant este f periculos si interzis in anumite tari, eu foloseam mai ales cand eram la ciclu, din categoria celor periculose mai face parte si Piafen, Lizadon la fel au in compozitie acest metamizol f toxic pt organism, duce la agranulocitoza o boala letala care debuteaza cu o infectie supraacuta
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:23 PM