IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi cumpar casa
chintesenta_raul...
post Mar 30 2008, 02:32 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu tre' sa-mi iau casa, se pune si asta? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 30 2008, 02:41 PM
Post #2





Musafir






dap...you have to start somewhere si cel mai bine incepi cu casa in sine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eu sunt o norocoasa, am apt meu de 6 ani, luat inainte sa explodeze preturile (acum valoreaza cam de 5-6 ori cat am dat atunci pe el).
Dar am prietene care isi cauta acum sa isi cumpere si ufff...e al draku de greu. Preturile sunt exagerate, creditele ajung sa te manance de viu daca nu esti atent si daca nu ai si ceva fonduri de pe la parinti sau alte resurse nu ai nici o sansa . (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) E trist
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Mar 30 2008, 02:50 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu am imbulinat-o la acest capitol, pentru ca nu dispun decat de jumatate din valoarea apartamentului parintilor (pe care il vor vinde cu ocazia asta, pentru ca oricum s-au mutat de acolo), iar credit nu va putea face decat fratele meu pentru ca eu vreau sa imi schimb cat mai repede serviciul si va trebui o perioada sa mai stau cu el (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) iar in zona unde stau acum (si unde vrem sa ne cumparam apt, preferabil pe cel in care stam deja) preturile la apt. de 2 camere au sarit de 100.000 euro (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) cred ca e mai ieftin sa ma mut pe luna (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
si ca sa fiu on topic, mi-am facut acum cateva zile stocul de detergenti (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 30 2008, 03:02 PM
Post #4





Musafir






Chinte..nu stiu cat o sa te ajute, dar o sa-ti zic si tie sfatul pe care i l-am dat prietenei mele care e oarecum intr-o situatie similara.
Ea are un apartament in Resita care valoareaza cam 35.000 euro daca gaseste cui sa il vanda. Singura ei familie e maica-sa, care munceste in Italia si o sa mai stea pe acolo cam 2 ani. Ea are un salariu destul de mic, dar o mai ajuta si maica-sa cat poate, nu prea mult oricum. Ea sta acum in chirie la o prietena si plateste f putin (150 RON + cheltuieli). Eu am sfatuit-o asa : sa vanda apt de la Resita + inca vreo cateva mii de euro economii facute de maica-sa sa puna avans la banca si pt restul sa scoata un credit. Sa cumpere un apt cu 2 camere decomandat intr-o zona bunicica din TM (care se ridica la cca 80.000 euro in cazul in care nu e renovat si fara nimic in el)....si sa dea acest apartament in chirie. Chiriile sunt destul de mari in zonele bune, clienti sunt mereu destui si apt cu 2 camere decomandate cele mai cautate. In felul asta ar putea lejer sa plateasca rata la banca din chiria pe care o ia pe apt ala. Intre timp ea sa stea tot unde sta acuma, iar peste 2 ani cand se intoarce mama-sa din Italia, cu banii ce i-a mai strans si ea pe acolo si ce mai reuseste sa puna si ea de-o parte aici sa mai achite o parte mai maricica din credit sau chiar tot si sa se mute in sfarsit la casa ei.
Stiu ca e cam alambicat dar cam asta e singura solutie viabila ce am reusit eu sa o gasesc. Posibil sa fie si altele mai bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Mar 30 2008, 03:15 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



merci ange, dar la mine e si mai complicata treaba. ai mei vor vinde apartamentul lor din dragasani, dar nu vor lua decat 30.000 de euro pe el (asa sunt preturile in provincie). pentru restul de bani va face fratele meu un credit (el poate sa aranjeze cu cei de la munca sa ii treaca in contract orice suma ii trebuie pentru un credit ipotecar, plus ca oricum el castiga mai bine) pentru ca eu nu pot in acest moment. am vb cu ai mei si cel mai probabil voi face un act notarial cu fratele meu in care sa se specifice suma cu care am contribuit eu la achizitia apartamentului, suma lunara cu care voi cotiza pentru rata la banca, iar atunci cand voi pleca de acolo el va trebui sa ma dezpagubeasca. daca ar fi acum sa iau cei 15.000 de euro care mi se cuvin din apt alor mei, nu as reusi sa fac nimic pentru ca nu am de unde sa fac rost de bani pt o garsoniera. daca ii dau fratelui meu, o sa ii cer inapoi atunci cand voi putea sa fac un credit sa imi iau ceva numai al meu, oricum nu am de gand sa mai locuiesc cu el multa vreme, deja mi s-a luat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) deocamdata nu vad alta solutie :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 30 2008, 05:00 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si eu ar trebui sa incep tot cu casa..Aceeasi situatie si aici.
In Buc sunt niste preturi groaznice, exagerate rau de tot, chiar pentru locuinte care nu au nimic comun cu luxul. Si eu vreau casa mea, pe care sa mi-o mobilez eu cum vreau, sa investesc in ea..m-am saturat de chirie!! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Buc asta e de tot cctul..scuzati expresia.. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Dar noh ce ii intereseaza pe ei, in afara sa impresioneze niste straini in cadrul preaminunatului lor summit? Ca doar ne situam pe acelasi nivel cu Budapesta, Madrid sau Paris!! La capitolul preturi bineinteles, nu altceva! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Anjel, I envy you! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Scuzati inversunarea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 30 2008, 07:20 PM
Post #7





Musafir






Am vazut ca tot discutati aici de case: mi-a spus o vecina de-a mea ca ea vinde apartamentul parintilor si o garsoniera care-i chiar langa acel apartament pentru a-si cumpara un ap de 3 camere intr-un complex rezidential cu blocuri noi, aflat in apropiere de locul in care stau acum. M-am uitat si eu pe site-ul respectiv si pe preturi si mi se par ok, avand in vedere ca-s blocuri noi, cu paza, cu parc, si ti se dau cu tot ce trebuie in afara de mobila (gresie, faianta, termopan, centrala proprie sau de bloc, parchet etc etc). O sa pun editat link-ul, daca vreti sa consultati oferta lor. M-ar fi tentat si pe mine daca as fi avut cu ce (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

This post has been edited by kalua: Mar 30 2008, 07:31 PM
Reason for edit: Fara linkuri catre siteuri romanesti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 30 2008, 10:46 PM
Post #8





Musafir






Ah, Kalua, scuze, credeam ca e voie sa pun linkuri insa sa nu fie afisate, adica sa fac un cuvant sa fie link. Imi pare rau. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

In orice caz, daca o sa cautati pe net sigur gasiti legat de subiectul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Mar 30 2008, 10:58 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu am apucat sa ma uit pe linkul acela inainte sa editeze kalua mesajul, insa nu ma ajuta cu nimic pentru ca nu pot astepta prea mult pana cand vor fio gata apartamentele. eu in maxim 3 luni de zile trebuie sa ma mut de aici si daca nu reusim sa cumparam apartamentul in care stam acum o sa ne stresam sa gasim ceva tot in zona asta, imi place prea mult (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 30 2008, 11:18 PM
Post #10





Musafir






Bine, unele mini-cartiere sunt deja gata construite, insa se prea poate sa nu mai gasiti apartamente disponibile pentru ca astea se cam dau dinainte sa fie constructia gata. Oricum, scrie acolo stadiul proiectului si tot ce vrei.
Eu una nu prea as avea incredere sa-mi iau casa inainte sa vad cum va fi la final, adica sa-mi arate ei acolo 3 poze, eu sa dau banul si gata. Parca ce-i in mana nu-i minciuna, si cu cate au aratat astia pe la tv, cu tavane si tencuieli cazute in cap, sunt cam sceptica... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:16 AM