IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
Philia
post Oct 25 2007, 03:51 PM
Post #31


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Vina-i a profesorului (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si eu am avut o profesoara de desen,care puncta domne numa telentul!
SI am avut o medie....dar asta e....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 25 2007, 03:52 PM
Post #32


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



pai daca punem 10 pe banda, care-i rostul?
anyway. persista in convingerea ta.. n'am chef acum de argumentari.
dar de vreme ce ai zis ca e programa.. a programa.. programare.. etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Oct 25 2007, 03:56 PM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Pai sa se puncteze teoria,nu talentul (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Cat despre programa,faceam referire la faptul ca mi se pare foarte corect si normal sa aiba si materii auxiliare,nu doar materiile profilului.
Altfel,de ce i-ar mai trebui engleza unui bio-chimist?
Anyway...ramanem fiecare cu convingerile lui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 25 2007, 04:16 PM
Post #34


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, daca voi stiti de ce , cum si in ce conditii va veti lovi in viata... nu mai e nimic de zis. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Nu uitati insa ca cei care se pling ca au invatat o chestie in scoala care nu le-a folosit in viata sint mult mai putini decit cei carora le pare rau ca nu au invatat anumite lucruri la scoala, desi ar fi putut, pentru ca exista si materia, si profesorul...

Si o adaugare: scoala generala pune bazele culturii generale ale individului, nu il pregateste din prima pentru fizica nucleara...
Si mi se pare normal sa existe si muzica, si desen, si fizica, si matematica, si geografie, si literatura, si limba...si de toate.
Sa stie copilul ala pe ce lume traieste cind termina 8 clase.
Pe acelasi rationament aveam o tinara domnisoara aici care voia sa dea la medicina si considera ca nu trebuie sa stie limba romana pentru asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 25 2007, 04:24 PM
Post #35





Musafir






Pentru practicat activ muzica si pentru matematica se foloseste intensiv multe parti ale creierului. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Oct 25 2007, 04:26 PM
Post #36


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



N-am zis ca nu trebuie sa facem muzica.OK teorie,m-ar durea undeva daca am face doar teorie,dar atat timp cat ea ma terorizeaza cu solfegiul ala pe care tre sa-l si zic de parca as avea voce sau ureche muzicala cand unii dintre noi suntem chiar pe langa...nu mi se pare corect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 25 2007, 04:33 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... si ce e in totalitate corect in viata? Un copil dotat pentru muzica si mai putin receptiv intr-ale matematicilor s-ar putea plinge ca nu e drept sa faca ecuatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 27 2007, 09:54 PM
Post #38


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



din Evenimentul Zilei de astazi:

Cateva greseli ale sistemului educational romanesc

> Educatia este centrata pe curricula si pe profesor, nu pe dezvoltarea abilitatilor naturale ale elevilor. Este utilizat cu predilectie un stil de predare bazat pe reproducere, iar elevii care au gandire creativa si nu reproductiva sunt demotivati.

> Evaluarile se realizeaza inexact, nu sunt structurate pe dezvoltarea abilitatilor elevului si pe progresul sau academic. Confuzia asupra propriilor performante duce la lipsa de interes fata de scoala si in consecinta la scaderea calitatii in educatie.

> Cariera didactica a profesorilor este plata, fara perspective de viitor. Educatia nu mai este un domeniu atractiv pentru majoritatea profesorilor cu initiativa si dinamism, cu spirit antreprenorial si reformist.

> Curricula este orientata spre trecut. Ea este elaborata fara norme precise, orientate spre dezvoltarea potentialului elevilor, deseori fara aplicabilitate practica directa si fara mijloace corespunzatoare de ridicare a interesului elevilor.

Concentrarea pe acelasi tip de curricula, fara deschiderea de noi domenii la alegerea elevilor, lipsa de transferabilitate a creditelor de pe alte curicule, lipsa de trasee individualizate de educare a elevilor duc la o cultura generala slaba si o aplicabilitate practica a acestei culturi aproape nula.

> Dezvoltarea paralela a unui sistem de meditatii acasa, pe banii familiilor si nu pe cheltuiala bugetata de stat. Astfel, interesul in clasa scade si creste stresul elevilor care nu sunt meditati. Meditatiile consuma timpul liber al copiilor, lucru care poate avea consecinte asupra sanatatii fizice a acestuia. De asemenea, meditatiile consuma nejustificat resursele financiare ale familiilor, cu scaderea deseori a nivelului de trai a acestora.

> Inexistenta cluburilor si a cercurilor de elevi in care acestia sa-si dezvolte pasiunile de cunoastere. In acest fel apare autoeducatia prin alte mijloace decat scoala, prin mass-media si internet, prin scoala strazii sau a stadionului, prin experienta directa. Din aceasta cauza exista o tendinta ca tinerii sa paraseasca tara si de a pleca in locuri in care spera la un mediu de cultivare a personalitatii mai bine definit.

> Slaba insertie pe piata muncii in domeniile pregatite in scoala. Acest lucru duce la slabirea prestigiului si performantelor scolilor care nu pot sa se faca cunoscute. Una dintre consecinte este orientarea tinerilor capabili catre scoli straine care sunt cunoscute si a caror diplome au valoare de piata.
Sursa: IRSCA Gifted Education
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 28 2007, 12:49 PM
Post #39


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Problemele din sistemul educational mentionate de "Evenimentul zilei",au fost reclamate de mult la ministerul educatiei. Este inutil sa mai discutam despre incapacitatea celor care conduc acest sistem, sa contribuie la redresarea lui. Sunt tare multe interese la mijloc. Este foarte adevarat ca in sistemul actual razbat elevii care au o capacitate mare de reproducere a informatiei si sunt dezavantajati cei cu o gandire creativa. Apoi , s-a constatat ca un elev silitor, ajunge la epuizare datorita programei stufoase existente (ca mama, pot sa confirm).
Sunt de acord ca, educatia trebuie abordata astazi in stransa legatura cu problematica lumii contemporane, caracterizata prin importante transformari: progresul stiintei si tehnicii, proliferarea informatiei, evolutia nevoilor spirituale si materiale ale oamenilor.
Nu mai zic nimic.. subiectul e dureros.. asa ca am sa ma mut acum la alte topicuri.. care sa ma relaxeze.. ex la animalute de companie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 24 2008, 06:05 PM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



posturi mutate la
http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=1727


Rog continuati discutia acolo.Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 06:32 AM