IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oftalmologie, cabinete, recomandari, operatii
Ala80
post Dec 5 2006, 02:57 PM
Post #11


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Meg, data vitoare incearca Garasone. Sunt mult mai bune. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Dec 5 2006, 03:33 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Am avut Visine acum cativa ani..tin minte ca de asta n-am mai luat, ca mi se parea f putin 10 zile...in fine, poate au modificat ceva de atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Dec 13 2006, 03:45 PM
Post #13





Musafir






scot din nou topicul asta la suprafata
cine are miopie, astigmatism, sunteti dependente de ochelari, sau va puteti obisnui si fara?
As dori sa discut si cu persoane care s-au operat cu laser excimer, sa impartasim pareri, asa ca daca este cineva printre voi, nu ezitati sa ne spuneti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanah
post Dec 13 2006, 05:14 PM
Post #14


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 14-February 06
Member No.: 218



eu am miopie progresiva ( acum 1 an aveam -3) si astigmatism si intentionez sa ma operez la anul LASIK la clinica din Floreasca. de curand am auzit insa (citind opinii pe net) ca mai tare e o clinica din Istanbul care foloseste o tehnica superioara celei LASIK (parca LASEK se numeste).

da, sunt dependenta de ochelari..dupa ce ma spal pe fata orbecai dupa ochelari. de aia vreau sa ma si operez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Dec 13 2006, 05:21 PM
Post #15


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu zic sa te interesezi si de Alcor (Piata Alba Iulia). Il recomand pe dr Tataru. A operat-o cu succes pe bunica iubitului meu. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Dec 13 2006, 05:27 PM
Post #16





Musafir






eu m-am operat acum 4 ani cu tehnologia Lasik, la voi in Bucuresti, la o miopie de -7. Dupa operatie, corectia miopiei nu a fost in totalitate, refractia ochiului fiind prea mare si corneea prea subtire pt a mai fi polizata. De aceea, am aflat ca riscul unei de-a doua operatii ar fi prea mare. Dupa operatie nu am mai purtat ochelari sau lentile pt ca medicul m-a sfatuit sa obisnuiesc ochiul sa vada fara adjuvant. DUpa 3 ani mi-am facut un control pt ca privirea mea a slabit progresiv, foarte mult. Un doctor de aici mi-a zi ceva de -3.5 dioptrii. M-am crucit. La Bucuresti mi-e prea greu sa mai ajung numai sa-mi spuna din nou ca na, ma opereaza numai la un ochi, tre sa platesc din nou operatia si ca e posibil sa dau in hipermetropie si sa nu pot vedea ca lumea de aproape.(lucru ce s-a intamplat de fapt la unul din ochi cu care nu mai vad asa bine de aproape ca inainte.)
Avand in vedere ca ochiul nu e aservit ochelarului poate sa vada fara el, insa vederea e clar diminuata la lumina slaba, citit, calculator.
Intrebam de ochelari, pt ca vineri ma duc la control la un doctor foarte competent si sigur o sa-mi prescrie ochelari. Nu stiu daca m-as mai putea reobisnui cu ei. Mai ales ca odata ce-i porti, in cazul miopiei, nu-i mai dai jos de pe ochi.
In Germania, chiar la o fata de 26 de ani medicii nu i-au recomandat operatia, dar nu mai stiu de ce, poate din cauza recidivelor.
hanah, de Lasek n-am auzit, o sa ma informez.
Tine cont si de varsta pe care o ai, si daca miopia e stabila. la mine nu a fost stabila de aceea poate a inceput ochiul iar sa se dilate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Dec 13 2006, 05:29 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Si eu am destul de mult, -4 si -7, momentan nu ma intereseaza operatia si nici nu ma deranjeaza dependenta de ochelari, poate putin cand merg la mare. Asta e, m-am obisnuit asa si sincer mi se par altele mai grave, poate unde la mine nu evolueaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanah
post Dec 13 2006, 07:21 PM
Post #18


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 14-February 06
Member No.: 218



am 28 de ani, asa ca e foarte stabila (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
miopia creeaza dependenta intr-adevar. initial, la -0,75 mi s-a spus sa nu port ochelarii tot timpul sa las ochii sa se chinuie sa vada. aiurea! ce am ascultat? mi se parea ca sunt trendy cu ochelari. asa trendy am fost ca in mai putinde un an nu mai puteam nici pana la paine sa ma duc fara ei.
in decurs de 2-3 ania crescut de la -1,50 la -3 anul trecut. doctorita mi-a dat -2,75 ca sa fortam ochiul sa se miste si singur. de 2 luni mi-am rupt ochelarii si acum port temporar unii cu -2. e cam aiurea. nu pot conduce (oricum din cauza pastilelor hormonale pe care le iau nu pot conduce, asa ca nu ma agit). vad, insa m-am obisnuit deja sanu vad detalii (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) vad doar esentialul si cam imi curg ochii. poate de frig, poate de efort, poate cine ma stie de ce. am sa ajung la anul si la oftalmolog.
de tehnologia LASEK am aflat de pe softpedia. sunt niste tipi care descriu in amanunt interventia de la Istanbul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Dec 13 2006, 08:19 PM
Post #19





Musafir






inteleg, hanah, dar daca ti-au crescut dioptriile asa de mult de la an la an, eu nu prea vad stabilitate, chiar daca ai varsta de 28 de ani. Miopia se poate stabiliza la inceputul maturitatii sau deloc. Oricum, nu stiu daca ai copii; de sarcina naturala nici nu se pune vorba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elly
post Dec 14 2006, 08:42 AM
Post #20


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 489
Joined: 8-December 05
Member No.: 17



Si eu am miopie! de la 19 ani port ochelari (acum 27), am avut initial -1,50 cu -1,75, la ultimul control, SURPRIZA! mi-a scazut miopia! putin, dar a scazut! acum am -1,00 cu -1,25. Foarte surprinsa si d-na doctor, dar clar si eu!
Stiu ca poate vi se pare ciudat, dar eu mi-am dorit de mica sa port ochelari, si abia la 19 ani am descoperit ca pot purta (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) )
Sunt dependenta de ochelari doar cand ies afara si la televizor....la treburile casnice nu-i port.
Ce ma enerveaza in perioada asta rece, cand intru in magazine (de fapt orice incapere incalzita) mi se aburesc si trebuie sa-i dau jos, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:27 PM