IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Briose, muffins
kalua
post Sep 16 2007, 06:11 PM
Post #1





Musafir






Exista atatea retete incat e bine sa li se dedice un topic separat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Reteta casei (dintr-o carte de bucate pentru copii)

200 g capsuni proaspete sau congelate
(se pot inlocui si cu fructe de padure congelate sau cirese, visine din borcan)
280 g faina
2 lingurite praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
o priza sare
2 oua
100 g zahar
1 plic zahar vanilat
100 g unt
150 g iaurt
100 g smantana

Capsunile proaspete se taie in bucatele. Cele congelate nu se decongeleaza.
Se amesteca faina cu praful de copt, sarea si cu bicarbonatul. Se adauga fructele. In alt bol se bat ouale si se adauga zaharul si zaharul vanilat. Untul se topeste la flacara mica si se adauga amestecului de oua, plus iaurtul si smantana. Acum se adauga si amestecul de faina cu fructe. Se amesteca scurt ( e important sa nu se mai amestece acum mult ca nu mai ies fluffy!). Se pune aluatul in formele unse (daca formele sunt de silicon, nu trebuiesc unse) si se dau la cuptorul preincalzit (180°C) 25 de minute.
Cand se scot din cuptor, se lasa 5-10 minute in forma si abia dupa aceea se scot.

Cine vrea poate sa faca o glazura de zahar:
100 g zahar pudra
2-3 linguri suc de lamaie
Smarties sau floricele/bile colorate de zahar

Se amesteca zaharul pudra cu sucul de lamaie, se ung briosele cu glazura si se presara Smarties sau alte chestii colorate de zahar pe ele.
Glazura se poate colora cu niste suc de sfecla rosie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 17 2007, 12:31 AM
Post #2





Musafir






Briose After Eight

200 g After Eight
250 g faina
2 1/2 lingurite praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
1 ou
90 g zahar
80 ml ulei
250 ml lapte batut
Ciocolata se sfarama si se amesteca cu faina, praful de copt si bicarbonatul.
Oul se bate separat, se adauga zaharul, uleiul si zerul si se amesteca toate foarte bine. Se adauga faina cu ciocolata si se amesteca scurt.
Briosele astea se cam lipesc de forma, e bine de pus forme de hartie in tava sau de uns tava foarte, foarte bine (chiar si cea de silicon).
Se da la cuptorul preincalzit (180°C) 20-25 minute.

Se poate face o glazura de zahar ca in postul precedent careia i se adauga 2 picaturi de ulei mentolat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 28 2007, 02:10 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Kalua, ai incercat-o tu pe aia cu After Eight?

Ca eu, mare fan al After Eight-ului, m-am apucat cu veselie sa fac si...maxim dezastru (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) : mi s-au intins dintr-una intr-alta (nu erau chiar pline in formele alea de hartie, dar au navalit totusi afara) si a iesit o mare placinta in tava aia, ceva odios (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Sep 28 2007, 02:55 PM
Post #4


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



hm, si eu voiam s-o testez, dar intre timp am mancat cutia de After Eight...
n-am inteles prea bine, tu le-ai pus numai in hartiutele alea ? sau s-au umflat atat de mult ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 28 2007, 03:19 PM
Post #5





Musafir






Da, am facut si eu de cateva ori. Formele se umple cam pe 3/4, briosele astea cresc multisor. Iar formele de hartie se pun in forma de briose. Numai in forma de hartie puse pe tava normala nu prea au sanse sa iasa.
Imi pare rau, Claudia. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 28 2007, 03:28 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Uuuups, la asta nu m-am gandit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Ele saracele sunt f gustoase, dar stau acum o tona sa curat dupa "plestile" rezultate (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Ah si nu gasesc pe aici bicarbonat de sodiu, asa ca l-am inlocuit cu praf de copt. E bine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Oct 8 2007, 08:22 AM
Post #7


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Am facut in week-end briose cu portocale (reteta gasita pe un alt forum si adaptata putin) :
250 g faina (cu faina integrala ies mai bune)
1 lingura mare praf de copt (cam un plic)
2 lingurite scortisoara
1 plic zahar vanilat
1 ou (eu am pus 2)
250 g smantana
50 g unt topit
2 linguri suc de portocala
coaja rasa de la 2 portocale
60 g zahar brun

Se amesteca faina, praful de copt, vanilia, scortisoara. Separat se amesteca untul topit, smantana, oul, sucul si coaja de portocala, zaharul. Se toarna al doilea amestec treptat peste primul. Se pun in forme si se pudreaza cu zahar si scortisoara. Sunt gata cam in 30 min. Nu sunt prea dulci, numai bune pentru ceai, si sunt foarte aromate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 16 2007, 02:05 AM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cred ca s-ar potrivi si checurile tot aici

chec marmorat vanilie-ciocolata

reteta originala

60g ciocolata neagra
1 lingura de cacao
190g faina
1 lingura praf de copt
130g unt
140g zahar pudra
3 oua
75ml lapte
1 lingurita esenta de vanilie

-preincalziti cuptorul la 160C, ungeti cu unt si presarati cu faina o forma pt chec, eu pun mereu hartie cerata
-razuiti ciocolata si incorporati-o in cacao (n-am reusit s-o rad asa ca am topit-o cu putin lapte si cacao)
-se cerne faina impreuna cu praful de copt
-se freaca untul pana are compozitia unei pomade, apoi adaugati zaharul, se incorporeazagalbenusurile, faina si laptele caldut
-se imparte coca in 2 parti; intr-una se pune esenta de vanilie in cealalta ciocolata
-se bat albusurile spuma
-2/3 din spuma se amesteca in coca cu ciocolata, restul in cea cu vanilie
- se toarna in forma un rand de coca ciocolatie, una galbena si tot asa. Se coace cam 50-55 minute.

secretul marmorarii sta in mai multe straturi
eu am facut din cantitate dubla si nu e un chec prea dulce (chiar ar mai fi mers putin zahar dupa mine)
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_2588.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Dec 7 2008, 10:19 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Am incercat ieri cu cascaval prima reteta pusa de Kalua fara zahar din jumate de cantitate mi-au iesit 6 oricum alta tava n-am da' preconizez sa-mi mia iau una, ies super gustoase doar ca trebuia sa ung si hartiutele pe langa forma de muffins ca mi s-au lipit hartiutele de muffins. Aveti idee daca ung bine formele cu unt pot sa pun briosele cu cascaval fara sa se lipeasca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 9 2009, 12:49 AM
Post #10





Musafir






MoN, pai hartia se lipeste de muffin, dar de obicei se ia usor de pe el.

Muffini cu afine
12 bucati

200g faina alba
1 lingurita coaja rasa de lamaie netratata chimic
1 lingurita praf de copt
120g zahar
100g unt
125ml lapte
2 oua
250g afine de la borcan

Se amesteca faina cu zaharul, coaja de lamaie si praful de copt si se face o gaura in mijloc. Untul se topeste ori pe plita la foc mic, ori in cuptorul cu microunde la putini watti, se lasa putin la racit, apoi se bate cu telul cu laptele si ouale (nu mult, numai atat cat sa se amestece). Se pune lichidul in gaura fainii si se amesteca cu o lingura, nici aici nu foarte mult.
Afinele se scurg de suc. Se pun hartiii in forma de muffin si in fiecare se pune o lingura de aluat, apoi se presara o lingurita plina de afine, iar o lingura de aluat, iar o lingurita de afine.
Se dau la cuptorul preincalzit (200°C) 25 minute.
Cine vrea le presara apoi cu zahar pudra.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_1507.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 12th June 2024 - 04:32 PM