IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Permis de conducere analfabetilor bogati ?, Cine isi asuma raspunderea?
laryysa
post Mar 15 2006, 11:02 AM
Post #1


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Am si eu o nelamurire in privinta "corectitudinii" cu care se elibereaza permisele de conducere in ziua de azi .
Nu de multe ori am auzit cazuri in care oameni destepti si cu mare simt al responsabilitatii , sunt "picati" la examenele de conducere , iar multi altii care poate nici nu sunt capabili sa isi scrie propriul nume sunt "trecuti" cu brio .

Si am mai observat ca majoritatea "vinovatilor" accidentelor rutiere sunt cei care au carnet pe pile sau bani ca sa o spun asa direct .

Cine isi asuma raspunderea pentru dezastrele generate de acesti soferi inconstienti care se inmultesc pe zi ce trece ?

De ce un sofer cu experienta trebuie sa ii "faca loc" pe sosea unui analfabet bolnav de mania vitezei , doar pentru ca cel din urma are ori o masina "tare" ori pile pe nu stiu unde ......?............?..........?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Mar 15 2006, 02:35 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Din pacate nimeni nu si asuma si nu o sa si asume raspunderea pt asta....asa a fost si va fi mereu...legea banului.Cele mai multe accidente din cauza figurantilor si a maniacilor pt viteza(nu s neaparat 2 categorii diferite) se intampla.Eu am masina,am luat carnetul invatand mai ceva ca la scoala,am rabdat ifosele si gura urat mirositoare a 2 instructori si acum....nu merg cu masina pt ca ma iau cu mainile de cap cand vad in ce hal se baga astia si ce manevre din sf uri fac....:frustaremare:ma gandesc ca mi ar trebui o alarma a politiei pe masina...da' e ilegal...of!
Dar acuma imi bag casco si.....pazea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Mar 15 2006, 03:05 PM
Post #3


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Eu inca nu am permis dar si cand il voi lua cred ca o sa imbatranesc 5 ani cu soferii de azi pe sosele (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 16 2006, 09:47 PM
Post #4


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



cand a avut loc accidentul Laurei Stoica, am vazut ca unii au trimis mesaj spunand condoleante samd, iar altii au spus ca e vina politistului care a dat carnetul tanarului. ca daca nu ii dadea el carnet, ala nu mai conducea si tot asa.
ce treaba are?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Mar 17 2006, 01:40 AM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Asta cu politistul e rasuflata....ca daca nu-i dadea politistul ala carnet ii dadea altul sau putea sa conduca si fara carnet....sunt multi care fac si asa.Din pacate asa a fost sa fie....De multe ori la pe drum observ cum conduc unii mai ales in curbe,cand le taie si intra pe contrasens ca sa nu forteze masina si din cauza vitezei....ganditi va ce se intampla daca intr un moment din asta din fata vine altul cu aceeasi viteza,aceeasi poveste,sau,dimpotriva conduce regulamentar dar nu are destula experienta sau noroc sa evite...Astia sunt soferii zilei de azi... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 18 2006, 08:13 PM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



yup, Bacardi.
si la naiba, se poate intampla oricui.. stiu pe cineva care a condus vreo 6 zile si a dormit 3 ore.. nu stiu cum de naiba a rezistat. voia sa ajunga acasa, am inteles, dar.. ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
girl22
post Mar 18 2006, 09:05 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 105
Joined: 8-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 200



Permis de conducere ia toata lumea acum.In cazul "analfabetilor bogati" e vina parintilor pt ca nu sunt constienti ca, daca copilul lor nu invata si nu stie sa conduca are sanse maxime sa sfraseaca intr-un accident.Cum se conduce in Bucuresti nu mai am cuvinte.De cand s-a scos legea sa nu se mai ia permisul la trecerea pe rosu toate masinile in special taximetristii,pana si autobuzul trece pe rosu.Nu mai spun de inconstientii care trec pe rosu noaptea fara nici macar sa se asigure.Din cauza asta cand trec noaptea pe verde franez sa nu ma trezesc cu un nebun in mine.Asa ca,paziti-va de nebuni!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Mar 18 2006, 09:08 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Mey...mie cel mai ciuda imi e de faptul ca si asa avem destule probleme si nici cand te urci la volan unde,cateodata,ar trebui sa fie o relaxare nu poti ca trebuie sa fi cu ochii insirati peste tot mey....mai ceva ca in Tom si Jerry....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 19 2006, 12:20 AM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) girl22!
habar nu aveam de legea asta.. am si eu un semafor care ma chinuie de fiecare data.. cand e verde pt noi se face verde si pentru masini.. si sa vezi cu cata timiditate pasim spre zebra.. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Mar 19 2006, 12:33 AM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Da asa-i.De fapt s-a schimbat legislatia.Inainte daca treceai pe rosu si te vedea politistul iti lua carnetul dar acum iti da numai amenda sau atentionare...dupa caz.Meg cum naiba vine asta cu verde si colo si colo???Ori e defect ori e vreo smecherie ca n'are cum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:08 AM