IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exista barbatul perfect?
ciucinica
post May 17 2007, 08:20 PM
Post #1





Musafir






exista sau nu un barbat perfect?
tot vorbim de noi..si numai despre noi...
ce daruim noi? si ce si cat cerem de la un barbat?
ne satisface cu ceva daca ne-ar da luna de pe cer? ne-ar imblanzi cu diamante?
cat suntem dispuse sa tindem noi spre perfectiune in dragoste?
cat oferim noi in fiecare zi?
suntem perfecte, de cerem perfectiune de la barbati?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 18 2007, 12:38 AM
Post #2





Musafir






sunt intrebari retorice astea presupun (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Nu cred ca cineva e atat de absurd incat sa caute perfectiunea. Dar in caz ca mai exista si deplasati din astia, well ce sa spun...sa se pregateasca bine pentru dezamagirile ce vor urma, palmele dupa ceafa, suturile in fund....si trezirea la realitate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 18 2007, 12:57 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



eu am o intrebare foarte crunta!!!
Ce inseamna perfectiunea pt tine? si implicit va rezulta o alta intrebare: Esti atat de sigura pe convingerile tale?

Uite parerea mea: tu, ca persoana, ai un anumit standard impus sau subconstient, dupa care functionezi sau dupa care ii etichetezi pe cei de langa tine! Bun, din pacate standardul tau este unul maleabil, adica, daca tu astazi spui ca un anumit lucru nu-ti place, asta nu inseamna ca peste 10 ani, nu iti vei schimba parerea!!

Prin urmare, daca tu intalnesti o jumatate care are in mare parte ceea ce vrei, NICIODATA nu va fi totul perfect, pt ca desi azi el ti-a facut mancare, poate ca maine pe tine te va deranja foarte mult faptul ca el s-a bagat in oalele tale! Important este sa existe niste intelegeri de baza pe care sa le respectati unul la celalalt, pt ca restul problemelor vor aparea strict din cauza faptului ca sunteti doua pesonalitati in loc de una.

Eu sunt sigura ca daca baiatul ar face TOTUL exact cum scrie in manual (manualul tau!) cu siguranta tu, vei schimba unele capitole doar pt a "echilibra" balanta psihica!!

Nu suntem perfecti, pt ca fiecare are definitia perfectiunii "tradusa" altfel! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) convietuim, ne moderam, ne completam, ne respectam, si ne iubim!!! Atunci cand gasesti persoana "trasa'n aceeasi banda" ca si tine, e perfect, pacat ca uneori frecventa se mai schimba!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 18 2007, 07:47 AM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



exista barbatul perfect pentru fiecare dintre noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2007, 09:53 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai, bre... Numai Dumnezeu e perfect. Restul... macar incearca.
Nu stiu daca exista barbartul "perfect", insa cred, la fel cu Poke, ca exista un Mr.Perfect pentru fiecare.
Problema e sa il gasim...


Completare: existenta jumatatatii perfecte a fiecaruia/fiecareia isi are originile in mitul androginului , "totul" perfect, fiinta mitologica jumatate femeie, jumatate barbat, fiinta pe care zeii, din gelozie, au despartit-o in doua.
De atunci, mitul spune ca jumatatile intregului se cauta una pe cealalta, pentru a reface androginul...
Insa reusim noi sa ne gasim fix jumatatea potrivita?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post May 18 2007, 09:58 AM
Post #6





Musafir






atunci cand iubesti cu adevarat cel de langa tine e barbatul perfect cu bune si rele....fiecare are un standard de perfectiune care difera de la o persoana la alta..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 18 2007, 01:23 PM
Post #7





Musafir






Daca alegi sa crezi in mitul androginului nu faci decat sa iti limitezi singur optiunile. Cum sa existe o singura fiinta pe lumea asta cu care sa ne potrivim? Bullshit. In functie de ce anume cauti poti sa gasesti mai multe variante care se se muleze pe patternul tau. Dar nu asta e problema majora. Sa gasesti o persoana care sa iti placa nu e foarte dificil. Sa intretii insa o relatie cu acea persoana un timp indelungat e mai problematic. Ca asta cere eforturi si compromisuri de cele mai multe ori. Si daca pleci de la ideea ca "daca el e alesul atunci nu mai tre sa fac nimic, totul vine de la sine" you're in for big dissapointment.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 18 2007, 08:38 PM
Post #8





Musafir






De ce am senzatia ca suntem mereu in cautarea celui perfect dar defapt nu ne-am dori niciodata un BARBAT PERFECT...eu sunt de parere ca oamenii trebuie sa se completeze unul pe celalalt si daca eu nu sunt perfecta cu siguranta un barbat perfect nu m-ar face fericita...poate cum spunea Pokemon exista un barbat "perfect" pentru fiecare dintre noi dar asta nu inseamna ca respectivul nu are defectele lui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2007, 09:13 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(angeldust @ May 18 2007, 02:23 PM) *
Daca alegi sa crezi in mitul androginului nu faci decat sa iti limitezi singur optiunile. Cum sa existe o singura fiinta pe lumea asta cu care sa ne potrivim? Bullshit. In functie de ce anume cauti poti sa gasesti mai multe variante care se se muleze pe patternul tau. Dar nu asta e problema majora. Sa gasesti o persoana care sa iti placa nu e foarte dificil. Sa intretii insa o relatie cu acea persoana un timp indelungat e mai problematic. Ca asta cere eforturi si compromisuri de cele mai multe ori. Si daca pleci de la ideea ca "daca el e alesul atunci nu mai tre sa fac nimic, totul vine de la sine" you're in for big dissapointment.

Daca limitarea optiunilor e sa avem linga noi unu si bun... prefer sa fiu limitata. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
De ce nu ma lasi sa visez si io frumos?!
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 18 2007, 10:44 PM
Post #10





Musafir






Pai daca gasesti unul si bun si te decizi sa il pastrezi asta nu se cheama ca esti limitata se cheama ca esti fata desteapta (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Eu ma refeream la situatia in care...din diverse motive (ca se stie bine, orice se poate intampla pe lumea asta) il pierzi pe The One, jumatatea, singura fiinta de pe lumea asta care te completa perfect. Si atunci ce faci? Ramai blocata acolo, te agati cu disperare de ce ai avut, te gandesti ca "that's it for me", nu mai exista alte optinui deci de ce sa mai incerci, etc etc.
Cred ca nu mai e nevoie sa explic mai departe de ce e paguboasa iluzia asta a barbatului perfect, a jumatatii unice... e clar ca lumina zilei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:50 PM