IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carti favorite
cecylly
post Jan 4 2006, 04:27 PM
Post #31


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 194
Joined: 7-December 05
Member No.: 3



"Castelul palarierului"  -  A.J. Cronin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Jan 4 2006, 09:15 PM
Post #32


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



pentru tyzy: tocmai ce am vazut reeditata toata seria Dune in librarii.. poti incerca sa faci rost de ea.
Sidaca vreti sa cititi ceva cu adevarat umoristic si plin de nonsensuri incercati "Hitchhiker's guide to the galaxy". Nu o sa regretati :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 5 2006, 12:36 AM
Post #33


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Goethe - Suferintele tanarului Werther

:offtopic:
:pistolar: invisible
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 9 2006, 06:13 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



My all time favourite:
Interview with a vampire
Poate a fost momentul si suprapunerea perfecta; ulterior, desi am citit restul seriei, pe masura ce apareau, n-am mai fost asa impresionata.
De atunci am citit o gramada de carti despre care pot spune ca sunt pe lista de favorite, dar cred ca in primul rand conteaza enorm momentul in care iti pica o carte in mana si ceea ce declanseaza ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 14 2006, 12:49 AM
Post #35


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Invitatie la vals..... :inloove:
apoi...mi-au mai placut mult : Dama cu camelii si Panza de paianjan. iar dintre cartile copilariei ...Lorelei, La Medeleni , Ciresarii...humm..daca stau sa ma gandesc lista cu carti favorite ar continua la nesfarsit...

putin offtopic, recomandati-mi si mie o carte va rog...ceva de suflet ..(ceva in genul celor de Drumes...invitatie la vals, scrisoare de dragoste ...). am retinut citind ce s-a scris pana acum "Turnirul"...
multumesc :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 14 2006, 12:34 PM
Post #36


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  :offtopic: :hohote:

laryss_a mesaj privat .


ON :  eu citesc eLADY  :hohote: :hohote: :hohote:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 14 2006, 11:19 PM
Post #37


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Lorelei - I. Teodoreanu  :-* za best ever..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 15 2006, 01:15 AM
Post #38


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:offtopic:
Laryss_a ceva supersweet daca ti-a placut "Panza de paianjen a Cellei Serghi e "Pe panza de paianjen a memoriei" si "Mirona" mi-a placut mult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 15 2006, 09:38 AM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



merci Ariana  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 15 2006, 03:43 PM
Post #40





Musafir






Literatura romana: cu precadere scrierile postmoderne, de departe tronanad Mircea Cartarescu, proza: fie Orbitor, Nostalgia, Travesti sunt de un farmec mirobolant exceptional, de o atractie irezistibila, un fir narativ scindat care te taraie prin cele mai absconse arcane ale subconstientului, te agata in mreje prin zone imunde ale organicului, explorari thanatice, zvarcoliri livresti atat de intense care te umplu de efluvii ale sevei orgasmatice intelectuale. Lectura unui text cartarescian e atat de intensa ca iti poti simti creierul tentacular intinzandu-se meduzeic peste valul fantasmatic al ochilor. E o lectura opulenta de un manierism lingvistic care te uimeste prin colocatiile inedite, prin fantezie, printr-o anamneza enciclopedica a unui om de subterana, o fiinta care resimte viata intr-un fel monstruos, gigantic, apocaliptic, profet prin halucinoza, instigand la o excitatie intelectuala gregara, colectiva. Proza lui este de un fantasmagoric prozaic, implantat adanc in osia rotativa, ciclica a umanitatii, explorata de la viziunea magnoscopica de gandaci albi manipulandu-si soarta, pana la inervarea charismatica a nervului grimasei pe o fata adncita in organic.
BUn, sunt multe alte scrieri postmoderne care necesita atentie iar o postare pe forum nu ajunge pentru a le explicita: de exemplu, citesc acum Ruxandra Cesereanu- Tricephalos- e o carte care ar incanta pe multi in masura in care practici o lectura avizata, fara o neaparata prealabila cunoastere biografica a scriitoarei contemporane clujene.
Din literatura internationala, inclin, din deformatie profesionala, spre literatura postmoderna engleza si americana. E dificil de aprehendat dar it's worth a try. Poate fi grava, grotesca, complexa, caleidoscopica. Trebuie oricum sa te inarmezi cu rabdare si sa mentii pulsul unei lecturi avizate datorita perpetuelor intruziuni livresti, senzatiei de palimpsest, adica de rescriere ludica, parodie si pastisa, a erijarii intelectuale intr-o stanta textuala perfida care iti intinde curse  si capcane peste tot in text.
Nu are sens sa devin gofrata intr-un gen de literatura ca intr-o camasa de forta din care multi nu si-ar gasi iesirea. In schimb daca cineva este interesat(a) de lecturi aventuroase, pentru care se simte avizat, nu ezitati sa-mi cereti sfatul.
Inchei aceasta peroratie de filosof ofticos in sperata ca instigarea la lectura si perpetuarea acestei specii intelectuale pe cale de disparitie se va mai manifesta inca fructuos in foaierul cititorilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 12:54 AM